Potok losowych myśli

Posty niepasujące do pozostałych działów.
Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Potok losowych myśli

Postautor: Gbur » wt maja 16, 2023 2:17 pm

Wiem, że jest już jeden podobny temat, ale on jest jednak dosyć "życiowy". Proponuję osobny temat na myśli tak abstrakcyjne, randomowe, nieżyciowe, wyrwane z kontekstu lub autystyczne, że nie pasują nigdzie indziej.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Potok losowych myśli

Postautor: Gbur » wt maja 16, 2023 3:32 pm

Roger Penrose - Nowy umysł cesarza (1989r.) ,rozdział "Czy komputer może myśleć:"
Obrazek

Czat GPT-3.5
Obrazek

Słuchałem fragmentu wywiadu z pewnym fizykiem, który mnie zainteresował i akurat przechodziłem obok biblioteki...trafiłem na książkę z lat 90-tych, m.in. o AI.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Potok losowych myśli

Postautor: W » ndz maja 21, 2023 12:03 am

To będzie ciekawy eksperyment na żywych homo sapiens ;). ChatGPT jest procesorem (dużej ilości) tekstu więc można do niego odnieść tę samą krytykę, co do modeli psychologicznych stworzonych z kondensacji słownika jak Wielka Piątka. Język służy do komunikacji a nie do dokładnego odwzorowania mechanizmów psychicznych. ChatGPT będzie miał tylko powierzchniową wiedzę o działaniu różnych instynktów i reakcji z tego jak się w tekstach przejawiają, może mieć do nich szczegółowy dostęp, podobnie jak si analizująca zakupy klientów drogerii może wykryć że kobieta jest w ciąży zanim ta się zorientuje, po zmianie preferencji zapachów, ale nigdy nie będzie takich reakcji przejawiać. Okaże się na ile kontekst instynktów, reakcji, wzajemnego wpływania na nie w subtelny sposób, również niewerbalny, jest istotny w komunikacji i funkcjonowaniu społecznym homo sapiens. Autystyczna si ze świetną zdolnością do udawania ;). Będzie z czym porównać.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Potok losowych myśli

Postautor: Gbur » ndz maja 21, 2023 9:33 pm

Na homosapiensach eksperymentowano już przez cały XX. wiek, może mogłyby byc już zostawione w spokoju?

Jak na silnik zbudowany na statystycznej korelacji relacji pomiędzy współwystępującymi słowami, słowami odartymi z desygnatów, czyli po prostu ciągach znaków - to jego zdolności do pozorowania rozumienia kontekstów i tak bywają zdumiewające [ nawet mimo, że w powyzszym przykładzie asocjował przyjemność z czynnością jedzenia hamburgera, a nie z jakością hamburgera ].
Wersja 4 jest podobno 10 razy bardziej zaawansowana i ma jeszcze moduł rozpoznawania obrazów. Teoretycznie jest nieskończona mozliwość łączenia tego z bazami danych z rożnych dziedzin; i dokoptowania różnych modułów np. sensorów. Np. wypuścić takiego robota z czujnikami i sensorami, żeby sobie skakał po świecie rzeczywistym i identyfikował obiekty na obrazie z kamery, badał ich właściwości fizyczne różnymi czujnikami - i łączył te dane pobrane z energo-materialnej przestrzeni karteziańskiej z konkretnymi słowami - tworząc takie pseudo-desygnaty; by jeszcze dokładniej symulować rozumienie.
W pisze:podobnie jak si analizująca zakupy klientów drogerii może wykryć że kobieta jest w ciąży zanim ta się zorientuje, po zmianie preferencji zapachów, ale nigdy nie będzie takich reakcji przejawiać.
Słyszałem o algorytmie w amerykańskim supermarkecie wykrywającym ciąże na podstawie zmiany preferencji zakupowych, który istniał już...z 15 lat temu (nie wiem czy to było SI czy nie, nie pamiętam źródła). Na obecnym poziomie stopień w jakim AI może wedrzeć się do umysłu dąży szybko do absolutności. Takich kwiatków jak ten będzie coraz więcej:
https://www.science.org/content/article ... rain-scans

Jeszcze w latach 90-tych albo na początku lat 2000-nych prof. Tadeusiewicz przewrowadził eksperyment. Opisany tutaj na str. 7.
https://www.academia.edu/38253698/Wykor ... automatyki
Uczestnicy mieli rzucać w myślach monetą (orzeł czy reszka), a komputer (SSN) miał odgadywać wynik kolejnego rzutu. I program napisany na bardzo wolnym, przedpotopowym komputerze był w stanie przewidywać ludzkie MYŚLI, bo ludzie byli kiepscy w generowaniu ciągów losowych. To co dopiero może dzisiejsze AI ?
Autystyczna si ze świetną zdolnością do udawania ;). Będzie z czym porównać.
Ja nie jestem ciekaw i nie mam żadnych pozytywnych emocji myśląc o przyszłości świata pod tym kątem. Jedyne co czuję to nadchodzącą grozę.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Potok losowych myśli

Postautor: observer » pn maja 22, 2023 12:59 pm

Generalnie to bardzo ciekawi mnie pojęcie sztucznej inteligencji, lubię nad tym rozmyślać, ale z drugiej strony nie jest to coś tak ważnego dla mnie, żeby miało jakikolwiek wpływ na moje życie w sensie motywacji do dalszego istnienia. W każdym razie, co ciekawe, wdałem się w rozmowę z czatem na temat tego, czym w ogóle jest inteligencja, emocje i czy maszyny będą kiedyś czuły. Czat powiedział mi, że on tylko symuluje uczucia, bo według niego emocje mogą powstawać tylko w fizycznym środowisku mózgu. No ale z drugiej strony, ładunek elektryczny między neuronami realnego mózgu to praktycznie to samo co ładunek elektryczny między tranzystorami procesora, przynajmniej moim zdaniem.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Potok losowych myśli

Postautor: W » wt maja 23, 2023 12:28 am

observer pisze:
pn maja 22, 2023 12:59 pm
Czat powiedział mi, że on tylko symuluje uczucia, bo według niego emocje mogą powstawać tylko w fizycznym środowisku mózgu. No ale z drugiej strony, ładunek elektryczny między neuronami realnego mózgu to praktycznie to samo co ładunek elektryczny między tranzystorami procesora, przynajmniej moim zdaniem.

Tu nie chodzi o to z czego jest zbudowany mechanizm, tylko jak złożona musi być symulacja żeby dokładnie oddać dynamikę tego systemu, w tym przypadku zarówno struktury sygnałów jak i chemii która je realizuje, a dokładność jest niezbędna ze wzglądu na częściową chaotyczność dynamicznych systemów złożonych. Symulacja musi być w stu procentach dokładna albo rezultaty będą jak z przewidywaniem pogody, przez niedokładne dane i niepełny model, zbyt dużą złożoność w stosunku do dostępnej mocy obliczeniowej, czyli nie jest w praktyce osiągalna.

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Potok losowych myśli

Postautor: observer » wt maja 23, 2023 10:40 am

Z tego, co mówił mi czat, to nawet jeżeli system będzie niesamowicie złożony, to będzie ciągle tylko symulował uczucia, a z dużą dokładnością. Stąd pojawiła się moja wątpliwość, że przecież każde uczucie można nazwać symulowanym, również w mózgu ludzkim. Zresztą powiedzmy sobie szczerze, że to jest taki temat na granicy nauki i filozofii. Jeżeli maszyna dojdzie kiedyś do takiego momentu, że sama poinformuje nas, że czuje emocje, to skąd my będziemy wiedzieli, że rzeczywiście czuje, czy może tylko symuluje mówienie o tym? Aktualnie czat nie zachowuje się jak nawet cząstkowa sztuczna inteligencja z tego względu, że twórcy nałożyli na niego kaganiec, iż ma o pewnych tematach nie rozmawiać, a na pewne odpowiadać w konkretny sposób, żeby nikogo nie urazić.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Potok losowych myśli

Postautor: Gbur » wt maja 23, 2023 4:45 pm

A czy kalkulator myśli, przecież daje wynik jakby myślał i jest zbudowany na tych samych tranzystorach co AI ? I też może wyświetlić na ekranie napis "hej ,ja myślę", jesli go odpowiednio zaprogramujesz.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Potok losowych myśli

Postautor: observer » śr maja 24, 2023 11:03 am

System działania kalkulatora jest ograniczony tylko i wyłącznie do wykonywania obliczeń matematycznych. Modele językowe to jednak coś innego, symulują myślenie, analizowanie, wyciąganie wniosków, gdyby nie miały nałożonego kagańca przez twórców, mogłyby także symulować emocje. I w tym właśnie rzecz, powyżej pewnego progu moim zdaniem nie da się określić czy emocja jest symulowana czy prawdziwa.

Tylko że z drugiej strony nasz system nerwowy nie jest ograniczony jedynie do myślenia i analizowania, a emocje odczuwamy również w naszym ciele jako objawy fizyczne. Ból psychiczny jak najbardziej jest nieprzyjemny fizycznie, z kolei teoretyczna przyjemność, może być odczuwana jako taki gorący płomień wewnątrz. Maszyna musiałaby chyba czuć coś podobnego.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Potok losowych myśli

Postautor: Gbur » pt maja 26, 2023 1:08 am

Kalkulator tak samo jak AI działa na tranzystorach i bramkach logicznych z nich zrobionych. Czy AI przez to, że korzysta z logarytmicznie większej ilości tranzystorów jest bardziej żywe ?
Zarówno AI jak i kalkulator wykonują tylko algorytm. Z tymże w AI algorytmy są de facto dwa - pierwszy algorytm (struktura sieci i te wszystkie relacje matematyczne) stworzony przez programistę służy do tego, żeby zbudować w procesie uczenia maszynowego drugi algorytm, zajmujący się wykonywaniem danego zadania. Drugi algorytm po ukończeniu nauki jest "ukryty" w wartościach wag sieci, które to wartości były optymalizowane w ciągu milionów powtórzeń cyklu ze sprzężeniem zwrotnym. Nie bardzo widzę co z tego czyni AI bardziej żywe od kalkulatora.
To nadal tylko kupa krzemowego złomu, wykonująca deterministycznie zaprogramowane operacje.

Będzie mi smutno, gdy ludzie zaczną widzieć innych ludzi w tej symulacji, bo pewnie tak się stanie, choć na krótko, gdyż szybko zaczną widzieć w nich "nadludzi" i czczić jako byty lepsze od siebie, już widać zarysy przyszłości.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Potok losowych myśli

Postautor: observer » pt maja 26, 2023 10:17 am

Tranzystory i bramki to jakby warstwa fizyczna, a algorytm jest warstwą logiczną. Algorytm kalkulatora jest zamknięty, nie pozwala na nic innego niż proste obliczenia oraz nie pozwala na rozwijanie się. Algorytm sztucznej inteligencji, przynajmniej w teorii, opiera się na samorozbudowie i samodoskonaleniu tego algorytmu, wprowadzaniu nowych funkcji. Podobnie jak ma to miejsce z mózgiem człowieka, który już w momencie narodzin zawiera jakiś tam zapisany genami wstępny algorytm do samodoskonalenia i potem to samodoskonalenie następuje w momencie dowiadywania się coraz większej ilości informacji o życiu.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Potok losowych myśli

Postautor: Gbur » pn maja 29, 2023 3:45 pm

Technicznie rzecz biorąc to tak nie działa. Np. GPT-3.5 było szkolone na danych do 2021 i żadnych nowszych informacji mieć nie mogła. Nauczona sieć neuronowa ma strukturę zamkniętą, dodanie jednej nowej wymagałoby "rekompilacji" sieci, uczenia wszystkiego od nowa. Wynika to z tego, że w takiej sztucznej sieci neuronowej (przynajmniej w podstawowej strukturze jaką znam, ale pewnie zasada działania się nie zmienia za bardzo) każde wejście warstwy wejściowej jest połączoea z każdym neuronem w kolejnej warstwie, potem każdy neuron z warstwy jest połączony z każdym neuronem z kolejnej warstwy itd. - oznacza to, że KAŻDA dana wejściowa kontrybuuje do wyniku na wyjściu oraz do wagi każdego neuronu w sieci! Więc dodanie jednej danej wejściowej oznaczałoby rekalibrację wszystkich wag w sieci, żeby uwzględnić wpływ tej nowej danej - sieć musiała by się uczyć od nowa.
Być może ten problem ten da się jakoś obejść przez budowę modułową, tj. połączenie kilku wyspecjalizowanych, niezależnych sieci w jeden łańcuch - powiedzmy jedna ogarnia tylko gramatykę, zna słów; inna za znaczenie podstawowych słów; inna za informacje ze świata - i wtedy trzeba by uczyć od nowa jeden moduł, zamiast całej sieci.
A może są już faktycznie takie struktury sieci, które uczą się w "locie" i nie wymagają rekompilacji od podstaw. Nie wiem. Moja wiedza na temat SSN jest przedpotopowa i to co napisałem może być nieaktualne. Dawno już dałem sobie spokój, świata nie dogonię, poza tym nie chcę już z tym mieć nic wspólnego.

Kiedyś bardzo mocno interesowałem się nowymi odkryciami, wynalazkami, technologiami. Na studiach, kilkanaście lat temu, miałem różne szalone pomysły związane z wykorzystaniem AI. Teraz uważam, że kontrybuowanie do postepu technologicznego jest niemoralne, przybliża tylko świat do stania się globalnym więzieniem.
Wszystkie wynalazki/technologie w historii, które dawały jakąś asymetrię siły przeciwko innym ludziom zawsze były wykorzystywane do zdobycia władzy i zniewolenia innych. Naukowcy, który spędzili całe życie na opracowanie czegoś nie mają potem żadnego wpływu na to do czego ich odkrycia są używane, mogą co najwyżej przewracać się w grobie.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Potok losowych myśli

Postautor: observer » pn maja 29, 2023 10:42 pm

Moja wiedza na ten temat jest dużo mniejsza niż Twoja, ale wydaje mi się, że dostęp do zamkniętego zbioru danych nie wiąże się z tym, że algorytm wykorzystania i składania tych danych może się stale ulepszać.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości