Polecane książki

Posty niepasujące do pozostałych działów.
niewiem2137
Posty: 15
Rejestracja: pn cze 22, 2020 9:18 pm

Re: Polecane książki

Postautor: niewiem2137 » ndz cze 28, 2020 2:21 pm


hotaru27

Re: Polecane książki

Postautor: hotaru27 » pn mar 15, 2021 1:28 am

To może i ja dodam tutaj kilka ważnych dla mnie książek:

"Demian" - Hesse
"Nowy wspaniały świat" - Huxley
"Rok 1984" - Orwell
"Folwark zwierzęcy" - Orwell
"Inny świat" - Herling-Grudziński
"Mistrz i Małgorzata" - Bułhakov
"Fantastyczne samobójstwo zbiorowe" - Paasilinna
"Świat według Garpa" - Irving
"Stoicyzm na każdy dzień roku" - Ryan Holiday i Stephen Hanselman

CuowiekZebra
Posty: 39
Rejestracja: śr cze 05, 2019 9:41 am

Re: Polecane książki

Postautor: CuowiekZebra » pn maja 31, 2021 2:03 pm

Mistrz i Małgorzata - jestem w trakcie, dostałem w prezencie z puli "cokolwiek rosyjskiego!". Świetna. Jest Diabeł jest kunszt intryg!

Księga Niepokoju, Pessoa - absolutne podium jeśli chodzi o schizoidalność. To każdy powinien przeczytać. Jedna z książek która pozwoliła mi zrozumieć siebie. Wgląd, wgląd wgląd

Śniadanie Mistrzów, Vonnegut - dobra satyra jest dobrą satyrą. Vonnegut zawsze na propsie. Przeczytać raz jeszcze muszę. Egzemplarz mój ma wspaniałą fakturę oprawy i kolor.

Dostałem pulę książek na kupkę wstydu, jakby już nie była wystarczająco wstydliwa...
Nikt nie ma racji :twisted:

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Polecane książki

Postautor: observer » pt sty 14, 2022 5:27 pm

Terapeutka poleciła mi dziś "Umysł ponad nastrojem". Najśmieszniejsze jest to, że już ją zamówiłem, a prawdopodobnie nie będę miał za grosz motywacji, by w ogóle zacząć ją czytać. Tak samo było u mnie z książkami o mindfullness.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Polecane książki

Postautor: Gbur » czw mar 10, 2022 10:12 pm

Od dawna nie przeczytałem żadnej książki. Czasem coś zaczynam, ale nie wychodzę daleko poza początek, szybko tracę zainteresowanie. Za każdym razem zastanawiam się "po co mam to czytać". Przeczytałem w życiu wiele książek i nic mi to nie dało. W dziecistwie pochłaniałem książki w tempie ekspresowym. Teraz na książki fabularne w ogóle nie mogę patrzeć, bo są dla mnie wizją świata umysłu innych ludzi, ludzi dla mnie tak bardzo obcych. Książek historycznych i dokumentalnych, które kiedyś trochę lubiłem, już nie czytam, bo wiedza z nich nic nie daje, bo nie ma ludzi z któymi możnaby się podzielić taką wiedzą, prawda o rzeczywistości społęcznej już nikogo nie obchodzi, a tym bardziej o rzeczywistości przeszłej; liczy się już tylko rozrywka i propaganda. Książek z nauk ścisłych nie czytam, choć kiedyś mocno interesowałem się najnowszymi odkryciami nauki i techniki, próbowałem je zrozumieć, ale: 1.) już dawno wypadłem z obiegu, 2.) I tak tej wiedzy do niczego nie zastosuję, niczego nie odkryję, niczego nie stworzę 3.) teraz jest już za dużo wszystkiego, poziom złożonośc rzeczywistości fizyczno-materialnej, który jest opisywany przez naukę powiększył się niesamowicie wraz z wędrówką w mikro-skalę. 4.) ze względu na ilość danych nie da się to sensownie zsyntetyzować w żaden spójny obraz 5.) uważam, że ten cały postęp techniczny w końcu źle się skończy, technologia lewaruje władzę, daje coraz więcej władzy coraz mniejszej grupie osób. 6.) Człowiek za pomocą swojego rozumu i intuicji nie jest/ nie będzie w stanie konkurować z AI w większości sfer wymagających pracy intelektualnej.
Książek hobbystycznych też już nie czytam, bo straciłem wszelkie zainteresowania.

Tak jakbym tkwił w takim stanie, że wszystko już wiem, wszystko już zrozumiałem i nic nowego mnie nie zmieni. Trochę tak jakbym pozjadał wszystkie rozumy, ale nie jest to wcale miły stan.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Polecane książki

Postautor: observer » pt mar 11, 2022 12:11 pm

Bardzo przykre jest to, co piszesz, a jeszcze bardziej przykre jest to, że mogę się pod tym w dużej mierze podpisać. Też wpadłem w pułapkę ciągłego pytania siebie "a co mi to da, a po co to, a jaki jest tego sens?". Zamiast skupiać się nad tym, że dana czynność daje mi przyjemność (a przynajmniej powinna, jeżeli bym jej odczuwania sobie nie blokował), to padają powyższe pytania.

A konkretnie co do książek, to ja mam takie fazy. Czytam kilka z rzędu, a potem przez kilka miesięcy nie czytam nic. Poza tym czytanie jest trudne. Wymaga skupienia uwagi i koncentracji, z czym chyba większość z nas ma problem. Ja na przykład kompletnie nie potrafię czytać, jak druga osoba ogląda telewizor w mojej obecności, bo ta papka telewizyjna wdziera mi się siłą do głowy i nic nie wiem z książki.

Mam te same przemyślenia na temat książek fabularnych. Że to tylko wymysł umysłów innych ludzi i nie ma sensu tego czytać. Z tego względu czytam głównie literaturę faktu od dłuższego czasu. Obecnie "Donikąd. Podróże na skraj Rosji.", którą gorąco polecam. Wbrew nazwie jest to w 20% książka podróżnicza, a w 80% jest to filozoficzna kontemplacja pustki i nicości. Coś w sam raz dla mnie.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Polecane książki

Postautor: observer » wt lip 19, 2022 2:59 pm

Ostatnio czytałem "Koniec świata. Krótki przewodnik po tym, co nas czeka" ale szczerze mówiąc to nie zachwyciła mnie, rozdziały lepsze i gorsze. Zawarte takie tematy jak zagrożenie asteroidą, wulkanami, wojną atomową, biotechnologią itp.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości