O czym teraz myślisz?

Posty niepasujące do pozostałych działów.
chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: chudzielec » pt mar 27, 2020 10:52 am

Semafor pisze:
pt mar 27, 2020 1:38 am
Nie chce mi się tego oglądać. O co chodzi w skrócie?
Z SL-SHC014-MA15?

Od lat były prowadzone międzynarodowe (Szwajcaria Chiny USA) badania nad koronawirusami.
Jedna wersje zmodyfikowali tak żeby namnażały się na pożywce z komórek ludzkiego układu oddechowego.

Teraz wyciąga się te badania i twierdzi ze wirus uciekł z laboratorium w Wuhan.

Semafor
Posty: 84
Rejestracja: śr sty 29, 2020 12:24 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: Semafor » pt mar 27, 2020 11:19 am

A. Dzięki .

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: Ari » pt mar 27, 2020 8:24 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 6:43 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: chudzielec » pt mar 27, 2020 9:14 pm

Ari pisze:
pt mar 27, 2020 8:24 pm
Ciekaw jestem czy to całe zamieszanie nie zostało celowo wywołane przez Chiny [nie twierdzę i nie przeczę], bo jeżeli tak to gratuluje im mistrzowskiego zagrania. Jeżeli dobrze kojarzę to teraz chińczyki chcą handlować z nami maseczkami ochronnymi - jeżeli to prawda to kpina na potęgę.
Jeszcze prosimy żeby nam przysłali. Jednak nie ma wyjścia bo kto to uszyje na zachodzie?
U nas (i na zachodzie) palcami to ludzie potrafią wstawiać zdjęcia z selfie na Facebooka. :lol:
Ari pisze:
pt mar 27, 2020 8:24 pm
Idę o zakład, że nie wytępią tego wirusa, co najwyżej zaczną go maskować - a prędzej czy póżniej będą musieli go maskować, bo jak przez kilka miesięcy nie pozwolą ludziom normalnie funkcionować/pracować to wtedy dopiero będziemy mieli kryzys.
Pewnie będzie się tlić miesiącami dlatego że u nas ludzi nie "wezmą za ryja" jak w Chinach żeby to szybko i radykalnie zdusić.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: Gbur » pt mar 27, 2020 11:32 pm

chudzielec pisze:
czw mar 26, 2020 3:29 pm
Gbur pisze:
czw mar 26, 2020 6:02 am
SL-SHC014-MA15
Prawdy nie poznamy nigdy. Wyłoni się niebawem jakaś dominująca narracja.


Hmm, trudno powiedzieć, czy nie poznamy, czy też nigdy prawda nie stanie się akceptowalną społecznie dominującą narracją ?
Czy poznanie hipotezy, będącej w rzeczywistosci prawdą, ale której nigdy nie będziemy w stanie wiarygodnie zweryfikować jest już "poznaniem prawdy" ? Być może jest "poznaniem prawdy, w którą nie wierzymy".


Abstrahując od filozoficzno - semantycznych dywagacji to jednak ciekawe, że pięć lat temu chińczycy z Key Laboratory of Special Pathogens and Biosafety, Wuhan Institute of Virology, Chinese Academy of Sciences, Wuhan, China. wspólnie z amerykańskim uniwersytetem stworzyli chimerę wirusa o bardzo podobnych właciwosciach do SCV2 ,niewystępujących wczesniej w naturze.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/10293 ... -skuteczny
Dokładne kontury szczytów SARS-CoV-2 pozwalają znacznie silniej przylegać do ACE2 niż SARS-classic, a „jest prawdopodobne, że jest to naprawdę kluczowe dla transmisji między osobami”, mówi Angela Rasmussen z Columbia University. Ogólnie rzecz biorąc, im ściślejsze wiązanie, tym mniej wirusów jest wymaganych do rozpoczęcia infekcji.
https://www.nature.com/articles/nm.3985.pdf
Using the SARS-CoV reverse genetics system2, we generated and characterized a chimeric virus expressing the spike of bat coronavirus SHC014 in a mouse-adapted SARS-CoV backbone. The results indicate that group 2b viruses encoding the SHC014 spike in a wild-type backbone can efficiently use multiple orthologs of the SARS receptor human angiotensin converting enzyme II (ACE2), replicate efficiently in primary human airway cells and achieve in vitrotiters equivalent to epidemic strains of SARS-CoV
Jak rozumiem deklaratywnym celem badań było ostrzeżenie przed sytuacją, w której [ten konkretny] wirus atakujący populację nietoperzy ( którego owe "kolce" są znacznie bardziej groźne dla komórek w ludzkich płucach niż w poprzednim SARS) zmutuje się tak, że stanie się zaraźliwy dla człowieka (wczesniej nie był)... i w tym celu stworzono takiego własnie wirusa i zasymulowano epidemię zarażając myszy...

Ze względu na ryzyko związane z tego typu badaniami* od 2014 były one wygaszane w USA (https://www.sciencemag.org/news/2014/11 ... ions-limbo ) i już chyba się ich nie kontynuuje

*jak w samym badaniu napisano:
the potential to prepare for and mitigate future outbreaks must be weighed against the risk of creating more dangerous pathogens.
Chińczycy jednak nie przestrzegają żadnych zasad, więc z pewnoscią nadal rozwijali badania tego typu - czyli tworzące nowe wirusy pandemiczne dla "symulacji".

Szukałem jakiej krytyki tej teorii spiskowej (że wirus uciekł z laboratorium w Wuhan) i jedyne co znalazłem to kilka akapitów w https://www.tandfonline.com/doi/full/10 ... 20.1733440

Argument jaki tam pada nie jest dla mnie zbyt przekonywujący:
However, this claim lacks any scientific basis and must be discounted because of significant divergence in the genetic sequence of this construct with the new SARS-CoV-2 (>5,000 nucleotides).
Założenie, że Chińczycy przez pięć lat ciągle trzymaliby dokładnie tego samego wirusa jest nierealistyczne. NA pewno tworzyli nowe, oparte na innych konstrukcjach, więc porównywanie z tamtym nie ma sensu. Poza tym artykuł jest niechlujny w tym temacie, bo raz podaje liczbę ">6,000", raz ">5,000" , i nie ma przepisów.

Jedyny mocny argument to:
The absence of a logical targeted pattern in the new viral sequences and a close relative in a wildlife species (bats) are the most revealing signs that SARS-CoV-2 evolved by natural evolution.

No i tu moje możliwoci się kończą i dalej nie mogę drążyć.
Nie wiem, czy rzeczywiscie da się ocenić patrząc na sekwencję genów tego wirusa, czy został on stworzony sztucznie, czy sobie wyewoluował - być może jest to ewidentne, być może nie. Pytanie tylko, skąd oni wiedzą jak wygląda genom sztucznego wirusa, skoro takie rzeczy robią tylko w jednej/kilku tajnych placówkach na swiecie, a Chińczycy mogli przecież rozwinąć różne metody modyfikacji DNA wirusów, które są nieznane na zachodzie i które dają bardziej "subtelny" wygląd zmian.
Ja żałuje że nie wydawałem pieniędzy. Teraz wszystko bardzo drożeje.
Jak się wszystko otworzy każdy będzie chciał nadrobić co spowoduje jeszcze większy wzrost cen.
Myslę, że podrożeje jeszcze bardziej, głównie żywnosć, bo na zachodzie Europy nie będzie niedługo komu robić zbiorów.

Ja też żałuję, że czegos nie zrobiłem z pieniądzmi, bo będzie (hiper?)inflacja i wielki kryzys gospodarczy. Ale mi się już bardzo niewiele chce, prawie na nic nie mam siły, a co dopiero jakies kombinacje ekonomiczne.
I tak jestem zadowolony, bo własciwie na ostatni termin poszedłem w końcu do okulisty, z problemem z którym dosć długo zwlekałem i który się pogłębiał, gdybym tego nie zrobił na ostatnią chwilę to potem byłoby ciężko...
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

i.j
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 09, 2020 6:52 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: i.j » sob mar 28, 2020 7:53 pm

.
Ostatnio zmieniony pt lip 24, 2020 9:03 pm przez i.j, łącznie zmieniany 1 raz.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: Inna » ndz mar 29, 2020 10:33 pm

A czy ktoś z was kiedykolwiek myślał o sobie nie przez pryzmat „choroby” ? Tak serio pytam ...

i.j
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 09, 2020 6:52 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: i.j » ndz mar 29, 2020 10:53 pm

.
Ostatnio zmieniony pt lip 24, 2020 9:03 pm przez i.j, łącznie zmieniany 1 raz.

Semafor
Posty: 84
Rejestracja: śr sty 29, 2020 12:24 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: Semafor » pn mar 30, 2020 1:16 am

Ja mam to samo ale lubię się wyprowadzać z prawdy ntt

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: Inna » pn mar 30, 2020 7:55 am

Teraz obudziło się pragnienie jakichś kontaktów na głębszym poziomie, relacji - i okazuje się, ze niestety, nie wgrano mi tej części interface'u. I pojawia się wtedy taka tęsknota za drugim człowiekiem (ogólnie i w stosunku do konkretnej osoby), a czasem do ludzi niechęć do ludzi i myśl o tym, co, do cholery, jest z moim mózgiem nie tak że się nie potrafię dostosować
Ja niby normalna, budować relacje potrafię jak mało kto a jednak... też tą tęsknotę mam. Zdaje sobie sprawę z tego, ze nie można mieć w życiu wszystkiego, ale można do tego dążyć. Samą ta drogę, to dążenie, przekuwam w satysfakcję.
W lepszych momentach jest podejście na zasadzie - wyleczę się i będzie już normalnie, tylko trzeba dobrze ułożyć plan kuracji - ale to optymistyczne podejście wybiła mi już z głowy psycholog.
A kim jest pani psycholog, żeby stwierdzać takie rzeczy ? Od Ciebie i Twojej determinacji zależy to co będzie dalej.Zobacz na Vorenusa -cuda się zdarzają :D
Czasem świat mnie złości i to, że relacje międzyludzkie są takie trudne. O. I trochę zazdroszczę obecnym tu schizoidom, że ich nie potrzebują - oczywiście pod warunkiem, że rzeczywiście ich nie potrzebują.
tez tak kiedyś myślałam i złościłam się. Do niczego mnie to oprócz akceptacji nie doprowadziło. A schizoidzi emocji maja aż nadto i potrzebują ich jak każdy, a nawet bardziej. Z jakiś powodów tylko nie wypuszczają ich na światło dzienne.

ps. To, ze czegoś nie umiem nie oznacza, że nie mogę się nauczyć.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: chudzielec » pn mar 30, 2020 10:12 am

Powoli meczy mnie sytuacja koronawirusowa. dziwnie to brzmi ale nie jestem w stanie robić niczego sensownego znacznie bardziej niż zwykle.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: W » pn mar 30, 2020 2:53 pm

Nie zaglądałem do źródeł. Wydaje mi się, że:

Gbur pisze:
pt mar 27, 2020 11:32 pm
Poza tym artykuł jest niechlujny w tym temacie, bo raz podaje liczbę ">6,000", raz ">5,000"

to są dwa oddzielne eksperymenty SARS MA15 i SL-SHC014-MA15.
Z tego, co podejrzewam miały sprawdzić / pokazać, że te wirusy mają potencjalną zdolność do przeskakiwania ze zwierząt na ludzi. W tym momencie nie ma większego znaczenia, czy wirus uciekł z laboratorium czy powstał naturalnie, te wirusy tak mają, przy dużym zagęszczeniu i wymieszaniu ludzi ze zwierzętami jest kwestią czasu gdy taki wirus na ludzi przeskoczy.


Gbur pisze:
pt mar 27, 2020 11:32 pm
Nie wiem, czy rzeczywiscie da się ocenić patrząc na sekwencję genów tego wirusa, czy został on stworzony sztucznie, czy sobie wyewoluował - być może jest to ewidentne, być może nie.

Pewnie jedynie co można zrobić, to prześledzić, na ile to możliwe, ewolucję wirusa w naturze i porównać go z tym, co można osiągnąć dostępnymi technikami manipulacji laboratoryjnej. Pewności pewnie nigdy nie będzie. Wypadek, może, broń biologiczna, z pewnością nie, za mała selektywność działania / ze słabe skutki.


Z tego co się orientuję parametry tego wirusa – zaraźliwość i śmiertelność, są na podobnym poziomie co ostrzejszych, powodujących epidemie gryp. Chyba jedyna różnica jest w znacznej ilości zapaleń płuc. Zwróćcie uwagę, że gdy dochodzi gdzieś do klęski żywiołowej, huragan, trzęsienie ziemi, powódź czy pożary jak w Australii, zjeżdżają się w to miejsce ratownicy ze sprzętem z całego świata. Lokalne służby / infrastruktura zaspokajają zaledwie bieżące potrzeby i żaden kraj nie jest w stanie sprawnie poradzić samodzielnie w takich sytuacjach. Więc gdy taki wirus uderza jednocześnie na całym świecie służby zdrowia nie mają najmniejszych szans żeby sobie poradzić. I stąd konieczność wprowadzenia mocnych środków prewencyjnych, mimo że sam wirus niekoniecznie jest bardzo (względnie) poważny.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: W » pn mar 30, 2020 2:54 pm

i.j pisze:
ndz mar 29, 2020 10:53 pm
Teraz obudziło się pragnienie jakichś kontaktów na głębszym poziomie
Inna pisze:
pn mar 30, 2020 7:55 am
Ja niby normalna, budować relacje potrafię jak mało kto a jednak... też tą tęsknotę mam.

A możecie opisać jak sobie ten głębszy kontakt / jego realizację wyobrażacie? Co mogłoby tę potrzebę zaspokoić?


Gbur pisze:
pn mar 30, 2020 10:11 am
Zastanawiam się, czy poza tą grą o parowanie się istnieje cos więcej, jakaś wyższa płaszczyzna porozumienia
(...) i nie ma między nimi możliwości wzajemnego zrozumienia.

No właśnie ja też się zastanawiam. Mógłbym postawić ze trzy brutalne robocze hipotezy, ale chyba zostawię sobie i Wam na inną okazję ;).

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: W » pn mar 30, 2020 2:55 pm

chudzielec pisze:
pn mar 30, 2020 10:12 am
Powoli meczy mnie sytuacja koronawirusowa. dziwnie to brzmi ale nie jestem w stanie robić niczego sensownego znacznie bardziej niż zwykle.

Ponieważ poruszam się komunikacją zbiorową i na własnych nogach, obecne wyludnienie i nakaz zmniejszenia gęstości homo sapiens w blaszankach bardzo mi odpowiadają ;).

i.j
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 09, 2020 6:52 pm

Re: O czym teraz myślisz?

Postautor: i.j » pn mar 30, 2020 9:14 pm

.
Ostatnio zmieniony pt lip 24, 2020 9:04 pm przez i.j, łącznie zmieniany 1 raz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości