Ciekawe materiały

Posty niepasujące do pozostałych działów.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ciekawe materiały

Postautor: W » śr paź 05, 2016 3:57 am


chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: chudzielec » pn paź 10, 2016 10:32 pm

W pisze:The Entropy Theory of Human Mind
Dzięki.Kiedys się interesowałem rynkiem finansowym i entropią.


Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Gbur » śr paź 26, 2016 4:15 am

Dzięki, bardzo interesujące. Niewątpliwie musi istnieć jakiś fizycznie istniejący mechanizm motywacyjny, skłaniający zwierzę do działania, by robiło to do czego zostało zaprogramowane (przez kogo? heh,pytanie), czy do pożerania innych organizmów i kopulowania, by potem zdechnąć.
Pytanie, czy całkowite wyeliminowanie dopaminy nie doprowadziłoby jednostki do zupełnej apatii, jeżeli motywacja do działania jest jedynie efektem biochemicznym.

Trochę na temat (tytuł książki mi się nie podoba):
http://www.utw.uj.edu.pl/documents/6082 ... 78f4432ce6

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: chudzielec » czw mar 09, 2017 11:12 pm

Gbur pisze: Dzięki, bardzo interesujące. Niewątpliwie musi istnieć jakiś fizycznie istniejący mechanizm motywacyjny, skłaniający zwierzę do działania, by robiło to do czego zostało zaprogramowane (przez kogo? heh,pytanie), czy do pożerania innych organizmów i kopulowania, by potem zdechnąć.
NATURA, ZWIERZĘ, CZŁOWIEK - POJĘCIA PODSTAWOWE CZ. 1
https://www.youtube.com/watch?v=C8dvEEQ_vmY

LUDZKIE DZIAŁANIE - MOTYWACJA - POJĘCIA PODSTAWOWE CZ. 2
https://www.youtube.com/watch?v=8w6h5n_IslM

MECHANIZM KULTURY - PRZYMUS - POJĘCIA PODSTAWOWE CZ. 3
https://www.youtube.com/watch?v=yDBZFfmH_d0

KULTURY DOBRE I ZŁE - WARTOŚCI - POJĘCIA PODSTAWOWE CZ. 4
https://www.youtube.com/watch?v=TehuvmdKOVY

Dziwne to spojrzenie jakże odmienne od mojego zazwyczaj materialistycznego.
A jednak większość rzeczy jest nad wyraz racjonalna a (wręcz oczywista).

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Gbur » pt mar 10, 2017 7:08 am

chudzielec pisze:Dziwne to spojrzenie jakże odmienne od mojego zazwyczaj materialistycznego.
A jednak większość rzeczy jest nad wyraz racjonalna a (wręcz oczywista).
Nie obejrzałem jeszcze, ale początek zapowiada się interesująco. Choć widziałem Karonia na seminarium NAI i zrobił na mnie wrażenie odbiegającego ścisłością od pozostałych prelegentów.


---------


Czytam sobie http://dopamineproject.org/2012/08/dopa ... -of-needs/
i tak zastanawiam się: {*przyjmując za aksjomat materialistyczny punkt widzenia} skoro człowiek jest maszyną zaprojektowaną biologicznie do realizacji pewnych celów, tzn. posiadającą mechanizm motywacyjny do realizacji tych celów, takich jak m.in. : żreć, kopulować, szukać bezpieczeństwa, akceptacji innych ludzi, walczyć, szukać uznania i akceptacji, piąć się w hierarchii stada, zdobywać itd.
To gdyby nawet przejąć kontrole nad mechanizmem motywacyjnym i przestać czuć presję na te wszystkie rzeczy, niejako przestając być niewolnikami naszego programu biologicznego - to co mieli byśmy robić ? W którą stronę miałby się sterować samosterowny człowiek ? Jaki miałby być cel jego działania ?
Czy istnieje cokolwiek poza programem biologicznym [przypominam o aksjomacie] ?

Pustka.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: chudzielec » pt mar 10, 2017 2:02 pm

Gbur pisze:Choć widziałem Karonia na seminarium NAI i zrobił na mnie wrażenie odbiegającego ścisłością od pozostałych prelegentów.
Też odniosłem takie wrażenie ale on po prostu mówi o czymś innym używając odmiennej siatki pamięciowej.
Gbur pisze:Nie obejrzałem jeszcze, ale początek zapowiada się interesująco.
To ma być "program wychowawczy". Widzę pewne uproszczenia aczkolwiek ogólne wnioski zaskakująco trafne.
Karoń próbuje jakby stworzyć (odtworzyć) nowy sposób myślenia pozbawiony wpływu marksizmu.

Ostatnio zacząłem się zastanawiać jak ludzie myśleli o świecie i swoim w nim miejscu przed XIX wiekiem. Na czym budowali antropologie przed nastaniem darwinizm, marksizm, materializmu itd.Jedną oczywista odpowiedzią jest religia jednak myślę że zagadnienie to wymaga pogłębionych poszukiwań.
Gbur pisze:To gdyby nawet przejąć kontrole nad mechanizmem motywacyjnym i przestać czuć presję na te wszystkie rzeczy, niejako przestając być niewolnikami naszego programu biologicznego - to co mieli byśmy robić ?
Karoń przedstawia w kolejnych odcinkach swoje spojrzenia na tą kwestie.

U mnie w okresach ekstremalnej izolacji społecznej przy zaspokojeniu wszystkich potrzeb biologicznych pozostawała tylko wegetacja. Dosłownie leżałem bezczynnie w łóżku nie wiedząc co robić. Nic nie wzbudzało we mnie emocji.

Po obejrzeniu zrozumiałem dlaczego tak było (jest).

Ciekawe są kwestie filozoficzne rozważane przy poruszaniu tematu sztucznej inteligencji.
Jest to w sumie stawianie się na miejscu "boga" i próba odpowiedzi na pytanie jak "kogoś" stworzyć żeby działał podobnie jak człowiek.

W przypadku robota posiadającego "fizyczne ciało" oczywista jest potrzeba zdobywania energii i zachowania integralności "cielesnej". Trzeba wiec zaprogramować coś w rodzaju głodu i lęku przed śmiercią.

Dla opracowania coraz lepszych metod jej pozyskiwania trzeba zdobywać informacje o otaczającym świecie.
Czyli należy zaprogramować odpowiednik ciekawości - "popęd eksploracyjny".

itd...

Takie rozumowanie przypomina mi wykłady Kosseckiego.
Gbur pisze:żreć, kopulować, szukać bezpieczeństwa, akceptacji innych ludzi, walczyć, szukać uznania i akceptacji, piąć się w hierarchii stada, zdobywać itd.
Maslov zmodyfikował swoja piramidę. Karoń tez o tym mówi.
Modyfikacja nastąpiła kilka miesięcy przed śmiercią.

Jak to mówiali w okopach nie ma ateistów.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: chudzielec » sob mar 18, 2017 12:30 pm

Dziwne liczby Lucasa. Rodzina złotych ciągów

Pomijając cała ciekawa treść spodobało mi się określenie intronauta i końcowa wypowiedź o Euklidesie

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: chudzielec » ndz mar 26, 2017 8:16 pm

Działanie mózgu: najprostsze teorie.

Szczególnie ciekawe eksperymenty.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ciekawe materiały

Postautor: W » pt kwie 14, 2017 2:34 am

Tu jest kilka fajnych rzeczy:

http://www.youtube.com/watch?v=Hn559bvUzRE

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Gbur » sob maja 20, 2017 12:56 am

chudzielec pisze:U mnie w okresach ekstremalnej izolacji społecznej przy zaspokojeniu wszystkich potrzeb biologicznych pozostawała tylko wegetacja. Dosłownie leżałem bezczynnie w łóżku nie wiedząc co robić. Nic nie wzbudzało we mnie emocji.
No własnie...I jak tu się swiadomie zaprogramować w oderwaniu od biologii? Da się? Pomimo posiadania rozumu, który nad tą biologią może zapanować, a więc ją hamować - wychodzi pytanie - czy jest co poza nią? Hamowanie wszak jest tylko negacją, a co z celami pozytywnymi?

Obawiam się na przykład, że cała motywacja do działania, w tym ta do 'pozyskiwania mocy roboczej', jest jedynie iluzją wynikającą z poziomu dopaminy w mózgu - przynajmniej z tej materialistycznej perspektywy. Z tej perspektywy człowiek jest organiczną maszyną, wypełniającą egoistycznie cele wprogramowane mu [z zewnątrz, bo sam sobie ich nie wybrał] przez chaotyczny proces ewolucji. Sterowaną w stronę celów za pomocą mechanizmu kary i nagrody (chyba tak jak wszystkie organizmy należące do królestwa zwierząt). W tej sytuacji każde działanie jest bezsensowne, ponieważ jest jedynie wynikiem działania zaprogramowanych popędów, nawet motywacje poznawcze wynikają z popędy eksploracji ( sam wielokrotnie doświadczyłem poczucia satysfakcji z dowiedzenia się czegoś nowego, albo byłem w fazie obsesyjnego drążenia jakiegoś tematu przez kilka godzin (wysoki poziom dopaminy); tudzież uczestniczenie w dyskusji w internecie podnosiło mi ciśnienie i motywowało mnie do wzmożonych analiz i poszukiwań informacji dla lepszego uzasadnienia moich racji w sporze [może przekierowanie agresji] ) . Inne cele też, np.:
Jeżeli chcesz przelecieć panienkę, to nie jest to Twoim pragnieniem, tylko pragnieniem generowanym i podsuwanym przez wstawiony przez naturę 'hardware' w mózgu - po to,by "sprawdziło się" czy Twój kod genetyczny jest odpowiednio dostosowany do środowiska, byś mógł przekazać go dalej.

Kim jest zatem civilised man, o którym pisał Maslov? Podobne wyrażenie widziałem u K. Lorenza :
“I have discovered the missing link between the anthropoid apes and civilized men. It’s us!” – Abraham Maslow

Myslę, że kiedyś cywilizacja była taką nakładką na popędy. Sterowała nimi w masach, dawała wyznaczniki - które popędy blokować, jak je realizować - np. jak przekierowywać popęd agresji (wojna, sport), jak uzyskać akceptację i uznanie społeczeństwa (normy społeczne i stereotypy pozytywne), jak realizować popęd seksualny (np. seks pozamałżeński zakazany).

(...)*

Jak to mówiali w okopach nie ma ateistów.


Myślę, że człowiek staje się naprawdę wolny dopiero wtedy, gdy przestaje bać się śmierci.



----
*
Ten post napisałem 2 miesiące temu, jest niedokończony i głupio mi z tego powodu. Ale myślę, że już za długo przeleżał w szkicowniku. Może później go dokończę.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: chudzielec » ndz maja 21, 2017 10:24 pm

Z góry przepraszam jeśli wymowa tego posta wydaje się agresywna.
Kiedyś wyrobiłem sobie pewien nietypowy styl mający zwiększać efektywność rozwiązywania problemów i otwierać nowe kierunki dyskusji. Rozumiem że dla osób o wysokim poziomie neurotyczności może to być denerwujące.
Gbur pisze:No własnie...I jak tu się swiadomie zaprogramować w oderwaniu od biologii? Da się? Pomimo posiadania rozumu, który nad tą biologią może zapanować, a więc ją hamować - wychodzi pytanie - czy jest co poza nią? Hamowanie wszak jest tylko negacją, a co z celami pozytywnymi?
Kiedyś miałem takie motto: "Łatwiej się powstrzymać od wszystkiego niż zmusić do czegokolwiek".

Czy się da? Pytanie raczej: czy każdy może się zmusić?
W końcu ludzie podejmują działania oderwane od biologii i zachodzą w nich daleko (np. osiągnięcia akademickie).
Chyba że tłumaczyć to chęcią zdobycia pozycji w stadzie/uznania przez innych ale tak to można wszystko podważyć.
Gbur pisze:Obawiam się na przykład, że cała motywacja do działania, w tym ta do 'pozyskiwania mocy roboczej', jest jedynie iluzją wynikającą z poziomu dopaminy w mózgu - przynajmniej z tej materialistycznej perspektywy.
Gbur pisze: Z tej perspektywy człowiek jest organiczną maszyną, wypełniającą egoistycznie cele wprogramowane mu [z zewnątrz, bo sam sobie ich nie wybrał] przez chaotyczny proces ewolucji.


Zakładając że tak jest jakie to ma praktyczne konsekwencje?
Co z tym zrobić?

Gbur pisze:Sterowaną w stronę celów za pomocą mechanizmu kary i nagrody (chyba tak jak wszystkie organizmy należące do królestwa zwierząt).


Jakie może być inne alternatywne sterowanie?

Gbur pisze:Inne cele też, np.:
Jeżeli chcesz przelecieć panienkę, to nie jest to Twoim pragnieniem, tylko pragnieniem generowanym i podsuwanym przez wstawiony przez naturę 'hardware' w mózgu - po to,by "sprawdziło się" czy Twój kod genetyczny jest odpowiednio dostosowany do środowiska, byś mógł przekazać go dalej.


To ciekawy przykład. Skrajnie można się przecież świadomie chemicznie wykastrować obniżając poziom testosteronu i tym samym likwidując popęd seksualny. Co na to powiesz?


Gbur pisze:Kim jest zatem civilised man, o którym pisał Maslov? Podobne wyrażenie widziałem u K. Lorenza


Spotkałem się w literaturze z narracja która można podsumować tak: Człowiek miedzy zwierzęciem a Bogiem.
Mam nawet wrażenie że motyw takiego trializmu jest w literaturze np. fantasty dość powszechny.
Demony, ludzie, anioły. Piekło (podziemia), ludzie (ziemia) i niebo. Orki, ludzie, elfy itd.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Gbur » pn maja 22, 2017 2:04 am

chudzielec pisze:Z góry przepraszam jeśli wymowa tego posta wydaje się agresywna.
Ja tak tego nie odbieram.
Z drugiej strony obawiam się, że to o czym ja piszę może być dla kogoś zbyt ciężko strawne albo depresyjne.
W końcu ludzie podejmują działania oderwane od biologii i zachodzą w nich daleko (np. osiągnięcia akademickie).
Chyba że tłumaczyć to chęcią zdobycia pozycji w stadzie/uznania przez innych ale tak to można wszystko podważyć.
jak pisałem:
W tej sytuacji każde działanie jest bezsensowne, ponieważ jest jedynie wynikiem działania zaprogramowanych popędów, nawet motywacje poznawcze wynikają z popędy eksploracji ( sam wielokrotnie doświadczyłem poczucia satysfakcji z dowiedzenia się czegoś nowego, albo byłem w fazie obsesyjnego drążenia jakiegoś tematu przez kilka godzin (wysoki poziom dopaminy); tudzież uczestniczenie w dyskusji w internecie podnosiło mi ciśnienie i motywowało mnie do wzmożonych analiz i poszukiwań informacji dla lepszego uzasadnienia moich racji w sporze [może przekierowanie agresji] )
Czyli zarówno motywacje poznawcze i witalne sa napędzane biologicznymi popędami. Mogę wrzucić odpowiedni cytat odnośnie motywacji popędu eksploatacji, tylko muszę sobie przypomnieć, w której książce to było i znaleźć ebooka.
Zakładając że tak jest jakie to ma praktyczne konsekwencje?
Co z tym zrobić?
Wydaje mi się, że wynika z tego przerażający brak praktycznych konsekwencji, tzn. celów działania. Bezsens i pustka.
Jakie może być inne alternatywne sterowanie?
Teoretycznie mozliwe? Rzeczywiście, nie jestem w stanie wymyśleć innego sposobu sterowania, którego działanie na najniższym poziomie (najbardziej szczegółowym,podstawowym) nie sprowadzałoby się do mechanizmu kary i nagrody; albo, bardziej generalnie - do czegoś co wzmacnia sygnał i czegoś co go osłabia.
To ciekawy przykład. Skrajnie można się przecież świadomie chemicznie wykastrować obniżając poziom testosteronu i tym samym likwidując popęd seksualny. Co na to powiesz?
Własnie, tak jak pisałem:
Pomimo posiadania rozumu, który nad tą biologią może zapanować, a więc ją hamować - wychodzi pytanie - czy jest co poza nią? Hamowanie wszak jest tylko negacją, a co z celami pozytywnymi?
Czyli możesz wykastrować się z popędu, ale to nie sprawi, że na jego miejsce wstawisz coś własnego.

Zasadnicze pytanie, do którego zmierzam, to czy: gdybyś tak się po kolei kastrował ze swoich wszystkich popędów, to czy na końcu zostałoby coś, co by było autentycznie Twoje, czy też nie zostałoby już nic - bo wszystkie marzenia, cele i działania były wynikiem działania tych popędów, czyli programu biologicznego ? To zagadnienie właściwie sprowadza się do kwestii istnienia lub nie istnienia wolnej woli ; której istnienie jest, moim zdaniem, jednoznaczne z istnieniem jakiejś niezależnej od biologii metafizycznej osoby.
Spotkałem się w literaturze z narracja która można podsumować tak: Człowiek miedzy zwierzęciem a Bogiem.
Tak, ale przyjmując ten materialistyczny punkt widzenia skreślamy możliwość istnienia Boga i jakiegoś metafizycznego świata. I wtedy:
Człowiek między zwierzęciem a... czym?
Mam nawet wrażenie że motyw takiego trializmu jest w literaturze np. fantasty dość powszechny.
Demony, ludzie, anioły. Piekło (podziemia), ludzie (ziemia) i niebo. Orki, ludzie, elfy itd.
A fantasy wzięło to z różnych religii.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości