Ciekawe materiały

Posty niepasujące do pozostałych działów.
W
Posty: 625
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ciekawe materiały

Postautor: W » ndz paź 06, 2019 3:26 pm

Nieco o turystycznej psychologii ;)
https://www.youtube.com/watch?v=to-D3twMRYc

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Inna » śr paź 16, 2019 11:29 am

Co piąta z nas to tzw. Osoba Wysoko Wrażliwa. "Czują tak głęboko, że często muszą się wycofać ze świata"

https://www.focus.pl/artykul/wyczuleni-na-zycie?page=1

Kilka cennych porad jak nie oszaleć :)

Gbur
Posty: 643
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Gbur » śr paź 16, 2019 12:01 pm

Ostatnio zmieniony wt paź 22, 2019 5:21 pm przez Gbur, łącznie zmieniany 1 raz.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Inna » śr paź 16, 2019 2:10 pm

Fajne porównanie, dziś opowiem tę bajkę córce na dobranoc :)

W
Posty: 625
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ciekawe materiały

Postautor: W » pt paź 25, 2019 3:11 pm


Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Ari » ndz paź 27, 2019 8:30 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 4:44 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Inna » ndz paź 27, 2019 9:44 pm

To znów esencja medytacji ... czyżbyśmy nie do końca tak samo rozumieli to pojęcie? :wink: fajnie prawi ...dzieci maja to naturalnie, my jako dorośli przestajemy zauważać i nie cieszą nas drobne rzeczy a szkoda. Mi czasem przypomina o tym córka.

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Ari » ndz paź 27, 2019 10:35 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 4:45 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

W
Posty: 625
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ciekawe materiały

Postautor: W » pn paź 28, 2019 2:21 am

Ari pisze:
ndz paź 27, 2019 8:30 pm
https://www.youtube.com/watch?v=q2tLNkrrtuE

Bardzo lubię jego nauki.


Ten pan mówi o ćwiczeniu, jak rozumiem dla osób, które tego typu doznań nie mają za wiele. Dla mnie taki odbiór detali i drobnych doznań jest naturalny i spontaniczny, co znaczy, że rządzi się swoimi prawami.
- Rozdzieliłbym krótkie zauważanie doznania/szczegółów od dłuższego przyglądania się im. Długość i intensywność mają ciągły zakres.
- Nastawienie do odbioru mocno zależy od stanu w jakim się znajduję. Niepełna przytomność, bycie pod presję, działają ograniczająco. Np wstając wcześnie rano i śpiesząc się będę skoncentrowany na zadaniu do wykonania i raczej nie będę miał takich doznań, choć mogą się pojawić przede wszystkim krótkie.
- Kolejnym ograniczeniem będzie agresywność środowiska, dominujące lub przykre bodźce. Np będąc gdzieś na szlaku będę zwracać uwagę na faktury pod nogami, zapierdzielając przez miasto wzdłuż ruchliwej ulicy już nie bardzo.
- Oczywiście występuje efekt przyzwyczajenia się przy wielokrotnej ekspozycji. Boja wiem, np. nie będę zwracał zbyt wiele uwagi na swój używany codziennie, wielokrotnie kubek, bo związane z nim doznania są mi znane, ale zwracam uwagę na zachowanie powierzchni herbaty, bo ta się zmienia od pudełka do pudełka, zwrócę też uwagę jak światło odbite od kubka oświetla inne przedmioty na stole gdy wystąpią niecodzienne warunki oświetleniowe, zwrócę uwagę na kubek np. gdy jest zimno i się grzeję herbatą, na rozkład temperatury na jego powierzchni.
- Tego typu doznań można mieć dość. Zwiększona uwaga może być przykra i/lub wyczerpująca. Tak jak wspomniałem o powrotach z lasu, które w pewnym momencie stały się przykre, to jest jedna z przyczyn.
- Gdy jestem w dobrym stanie, przyjaznym środowisku, nie ma żadnej presji, ani rozpraszania, moja uwaga sama się kieruje na szczegóły, zarówno otoczenia jak i mojego własnego stanu.


Ari pisze:
ndz paź 27, 2019 10:35 pm
Ja poprzez medytację rozumiem siedzenie nieruchomo w pozycji lotosu czy jak to tam zwą, z zamkniętymi oczami w próbie pozbycia się myśli. Może ludziom to w czymś pomaga. Mi nie. Owszem czasami siadam sobie wygodnie w fotelu i siedzę, ale nie nazwałbym tego żadną medytacją.


Kompletnie się nie znam na tych różnych metodach, szkołach, tradycjach medytacji. Dość szybko trafiłem na Krishnamurtiego mówiącego o stałym utrzymywaniu uwagi w stosunku do własnego stanu i środowiska. To ma być celem ćwiczeń medytacyjnych. I to mi pasuje i to kupuję. Ale on, na ile pamiętam, podkreślał też istotność ciszy i milczenia, i dlatego mnie zainteresował. Z moich doświadczeń wynika, że nie chcesz mieć wyostrzonej uwagi znajdując się w gównianym środowisku i dla własnego dobra czasem lepiej być oderwanym od własnego stanu. Medytacja to jest stan skrajny, jako ćwiczenie poprawy samoświadomości i kontroli własnego stanu jest świetna. Z tego co wiem ludzie zwykle muszą przymusić się na początku zanim zaczną odczuwać pozytywne rezultaty i są tacy, na których nie działa. Nie mam też wątpliwości, że stan medytacyjny jest zjawiskiem ciągłym, możesz być w głębokim transie a możesz być po prostu bardziej niż zwykle na czymś skoncentrowanym (w tym na chwili, stanie bieżącym).

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Inna » pn paź 28, 2019 6:05 am

Dla mnie medytacja to chwila zatrzymania i wyciszenia w codziennym pędzie. Skupiam się wtedy zamiast na problemach dnia codziennego, to na wsłuchiwaniu się w dźwięki z zewnątrz lub wewnątrz bez nazywania ich, fajna jest tez obserwacja oddechu, czy własnych emocji. Nigdy nie byłam w jakimś stanie poza świadomością czy jak tam to nazwać. Dla mnie to zwyczajnie relaks. p.s kwiatu lotosu nie nie umiem zrobić ( prędzej bym sobie nogi połamała) wiec nigdy w nim nie siedzę :lol:

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Ari » pn paź 28, 2019 7:49 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 4:45 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: chudzielec » pn lis 04, 2019 2:49 pm

https://en.wikipedia.org/wiki/Tzimtzum

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cimcum
Cimcum (hebr. צמצום - wycofanie, skurczenie się) – w kabale luriańskiej akt wycofania się Boga z samego siebie, w wyniku którego powstała przestrzeń, w której mogło dojść do stworzenia. Akt ograniczenia spowodował uaktywnienie się sefiry Din - surowego sądu - co spowodowało nałożenie praw konieczności na niczym nie ograniczoną do tej pory potencjalność. Cimcum jest kosmicznym typem wygnania Szechiny, rozproszenia Izraela a także wkroczenia cierpienia w świat.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Ciekawe materiały

Postautor: Inna » pn lis 04, 2019 4:20 pm

Reframing stosuje i polecam ...w momencie gdy inaczej nazywasz zadanie i (co najważniejszej) inaczej o nim myślisz, skupiasz się na innych jego elementach. W konsekwencji aktywujesz też inne schematy poznawcze.

http://bucki.pro/przeramowanie-stres-i- ... dziele_25/

W
Posty: 625
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ciekawe materiały

Postautor: W » śr lis 06, 2019 11:59 pm




Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości