Ulubione cytaty i źródła cytatów

Posty niepasujące do pozostałych działów.
Gbur
Posty: 644
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » pt sie 04, 2023 9:56 pm

observer pisze:
pt sie 04, 2023 10:34 am
Tylko jak wobec tego tłumaczyć wtedy podejście do życia nihilistów hedonistów
Nie wiem, mi hedonistyczny nihilizm kojarzy się z przewlekłym samobójstwem z dość nieapetyczną końcówką, np. ze strzykawką na dworcu we własnych wydzielinach.

Bo jeśli to dobrze rozumiem:
nihilizm - nic nie ma znaczenia
hedonizm - liczy się przyjemność

Więc skoro nic się nie liczy prócz przyjemności, to jedyną drogą jest szukanie przyjemności za wszelką cenę? A ponieważ przyjemność to po prostu pobudzanie układu nagrody w mózgu, to najbardziej efektywne są różne sztuczne sposoby.
No i im bardziej efektywne tym bardziej uzależniające i niszczące.
Mówię o tym jako o takiej ciekawostce, bo na przykład na reddicie na kanale nihilistów wręcz często atakuje się depresyjnych nihilistów i ludzie tam twierdzą, że są szczęśliwymi i zadowolonymi z życia nihilistami.
To ludzie już potrafią walczyć pomiędzy sobą ze względu na to kto jakie emocje odczuwa ? :shock:
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 509
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: observer » pt sie 04, 2023 10:30 pm

Nie jest to pytanie do mnie, tylko do osób, które określają się jako szczęśliwi/optymistyczni nihiliści. Nie twierdzą oni, że nic nie ma znaczenia, tylko że życie jest pozbawione jakiegoś konkretnego, odgórnego sensu. A skoro tak jest, to można poświęcić je na przyjemności. Raczej nie sądzę, że chodzi im o narkotyki, a po prostu o aktywne życie (nie cierpią na anhedonię). Tyle ich zdanie, ja tylko to przekazuję, bo przypomniało mi się, jak to czytałem.

I niestety masz rację, na tym kanale nihilistów ciągle odbywają się walki "kto jest prawdziwym nihilistą", co jest śmieszne i straszne zarazem. Depresyjni nihiliści mają tam łatkę edgy nastolatków (zarzuca im się, że mylą depresję z nihilizmem). Z kolei ci "depresyjni nihiliści" zarzucają "optymistycznym nihilistom", że oni są raczej egzystencjalistami lub absurdystami. Ogólnie dość dziwne i wymieszane środowisko. Ale to w sumie nie moja sprawa, nie udzielam się tam zbytnio, tylko czasem czytam niektóre tematy z ciekawości.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

Gbur
Posty: 644
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » pt sie 04, 2023 10:34 pm

To może nie mówią prawdy, że nic nie ma dla nich sensu ani celu - i mają taki jeden ogólnoludzki sens - dobieranie się w stada i napieprzanie z innymi ? :)
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 509
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: observer » pt sie 04, 2023 10:43 pm

Może tak być, ludzie uwielbiają walczyć i okazywać swoją wyższość stada nad stadem. Zresztą nihilizm to jest bardzo szerokie pojęcie i jest kilka rodzajów nihilizmów, ale skrótowo zwykle myśli się o egzystencjalnym, a ten wg Wikipedii "głosi brak celu, sensu, znaczenia i wartości życia". W tym sensie jestem w stanie zrozumieć ich podejście, że "skoro życie nie ma celu, to jestem tu po to by się bawić". Oczywiście najpierw trzeba być zdolnym do odczuwania przyjemności, stąd też osobiście akurat mój nihilizm może być tylko depresyjny.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

Gbur
Posty: 644
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » pt sie 04, 2023 11:41 pm

observer pisze:
pt sie 04, 2023 10:43 pm
"skoro życie nie ma celu, to jestem tu po to by się bawić".
Znam kogoś o takim podejściu (ale kto akurat w żaden sposób tego nie nazywa i nie bawi się w żadne ideologie), i jest to dla mnie bardzo przykre :(
ale skrótowo zwykle myśli się o egzystencjalnym
viewtopic.php?f=8&t=146
A skoro tak jest, to można poświęcić je na przyjemności. Raczej nie sądzę, że chodzi im o narkotyki, a po prostu o aktywne życie (nie cierpią na anhedonię). Tyle ich zdanie, ja tylko to przekazuję, bo przypomniało mi się, jak to czytałem.
Nie, ja w to nie wierzę, że można nie widzieć w niczym wartości i jednocześnie dążyć do czegoś (co nie ma wartości). Jeśli ktoś aktywnie życje, np. uprawia sport, to w tym sporcie musi widziec jakąś wartość, inaczej by nie wstał z łóżka.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 509
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: observer » sob sie 05, 2023 5:25 pm

Tu jest właśnie pewna kontrowersja. Hedonistyczni nihiliści twierdzą, że życie i całe istnienie nie ma obiektywnych sensu i wartości, ale można samemu nadać tę subiektywną wartość na przykład poprzez sport sprawiający przyjemność. Na co depresyjni nihiliści odpowiadają, że skoro jesteście w stanie nadać swojemu życiu jakąkolwiek subiektywną wartość, to nie jesteście nihilistami, tylko egzystencjonalistami. Ciężki temat i obie strony strasznie potem lawirują w dyskusjach, brnąc w trudne definicje. Mnie się w to nie chce bawić, tylko czasem czytam.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości