Ulubione cytaty i źródła cytatów

Posty niepasujące do pozostałych działów.
Gbur
Posty: 643
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » czw cze 14, 2018 4:29 pm

zważaj na swoje myśli, gdyż one staną się słowami ; zważaj na swoje słowa, gdyż staną się czynami; zważaj na swoje czyny, gdyż one staną się twoimi przyzwyczajeniami, zważaj na swoje przyzwyczajenia, gdyż staną się twoim charakterem; zważaj na swój charakter gdyż on stanie się twoim losem

źr: krążące po internecie
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

fifikse
Posty: 309
Rejestracja: pn sty 04, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: fifikse » sob cze 16, 2018 11:25 am

...
Ostatnio zmieniony sob mar 16, 2024 11:42 pm przez fifikse, łącznie zmieniany 1 raz.

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: umarlazkotami » czw lip 05, 2018 6:50 pm

Muszę zdecydować, czego nienawidzę – czy marzenia, którego nienawidzi moja inteligencja, czy
działania, które odrzuca moja wrażliwość; działania, do którego się nie zrodziłem, czy marzenia, do
którego nikt się nie zrodził.
W rezultacie, ponieważ nienawidzę jednego i drugiego, nie decyduję się na żadne z nich. Jednak z
uwagi na to, że w pewnych przypadkach muszę albo marzyć, albo działać, jedno z drugim mieszam.

"Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie"
Fernando Pessoa

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: umarlazkotami » czw lip 19, 2018 11:19 pm

"Ach, przychodzisz z siekierą, tak więc nie jestem ci obojętny".

https://www.youtube.com/watch?v=8r5VMkZFC-Y

W
Posty: 625
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: W » sob lip 21, 2018 5:08 am

Kontynuując temat związków i relacji.
Motto poniższego, krótkiego dokumentu:
"Boundaries between reality and dream are blurry."
A mi przechodzi tylko przez głowę jak pokręcone jest okrucieństwo Matki Natury.

Dream Girl

Gbur
Posty: 643
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » sob sie 11, 2018 7:51 pm

Zam­rze kiedyś re­ligia, fi­lozo­fia i sztu­ka, płynące z jed­ne­go źródła: Ta­jem­ni­cy Is­tnienia, której od­czu­wanie i poj­mo­wanie sta­nie się niewy­god­ne dla społecznie dos­ko­nałego, zmecha­nizo­wane­go człowieka.

Za­nika na wszys­tkich pun­ktach am­bicja stworze­nia cze­goś dos­ko­nałego sa­mego w so­bie, chęć praw­dzi­wego wy­siłku i szcze­rości i dążenia do praw­dy - chodzi tyl­ko o zdo­bycie pieniędzy za wszelką cenę.

Witkacy
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Gbur
Posty: 643
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » pt lis 30, 2018 2:10 am

Dawniej ludzie walczyli o to, by nienaruszalnośc prawa była najwyzszym osiągnięciem naszej, ludzkiej, niedoskonałości,i żeby wszyscy ludzie byli równi wobec prawa. Teraz zaś suprema lex, najwyższe prawo, w ujarzmionym komunistycznym świecie to interesy partii,a w wolnym, demokratycznym świecie - interesy społęczeństwa. Zaś interesy jednostki - nie można powiedzieć, że z dnia na dzień, nie, ale nikną nieuchronnie

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wiedza bowiem, a wyobraźnia o wiedzy, to są dwa różne kontynenty, oddzielone oceanem. Oceanu niepodobna przekroczyć za pomocą muskułów własnego ciała. A więc, każdy wie, że umrze. To jednak, co nazywa wyobraźnią śmierci własnej, w istocie nie jest żadną wyobraźnią, a tylko schematem podręcznika szkolnego geografii. Gdzieś, tam, gdzie nigdy nie byłem i nigdy nie widziałem, uprawiają ludzie jakieś banany. Pan Bóg nam tej wyobraźni zaoszczędził łaskawie, bo, jak sądzę, z nią nie moglibyśmy żyć. Jak zaoszczędził nam zrozumienia bytu i wszechświata, początku i końca, po co, dlaczego i kiedy… Bo tego umysł by nasz nie mógł strawić. Powiedział: macie sobie filozofię i bawcie się w szklance wody. Starczy z was.

I ludzie się bawią. Czytają Einsteina. Zrobią plamę od wina na nowej marynarce – prosto od krawca, i martwią się… «Daj spokój wreszcie! Co to znaczy wobec wieczności… He, he, he!» Ot, do czego przyrównujemy wieczność w naszym przerażającym braku wyobraźni. I tylko czasami, czasami, bardzo rzadko się zdarza, nagle, po długich latach, gdy z kimś się przerozmawiało zda się o wszystkim już, ktoś powie: nie ma go. – Jak to nie ma?! – Zwyczajnie, nie ma, umarł. – Wtedy zażarzy się na ułamek sekundy żarówka wyobraźni, zgaśnie zaraz, ale pozostawi szok.


Józef Mackiewicz, 1962
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: chudzielec » wt sty 22, 2019 6:32 am

"Bo smutek rodzi się zawsze z czasu, który upływa, a nie zostawia owocu.” De Saint-Exupéry.

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: umarlazkotami » wt maja 21, 2019 2:02 pm

"Jest różnica między wiedzą, a prawdziwą wiedzą. Między naszą codzienną świadomością śmierci, którą wszyscy posiadamy, a pełnym przyjęciem własnej śmierci. Zaakceptowanie własnej śmierci oznacza spotkanie się z wieloma przykrymi prawdami, a każda z nich ma swoje silne pole lęku: że nie jesteśmy nieskończeni, że życie naprawdę dobiega końca, że świat mimo tego przetrwa, że jeden jest tylko jednym z wielu – nie mniej, nie więcej; że wszechświat nie akceptuje naszej wyjątkowości, że nasze życie to fałszywe vouchery i w końcu, że całkowite, niezmienne wymiary egzystencji są poza naszym wpływem. W rzeczywistości to, czego sobie życzymy nie ma nic wspólnego z tym, co się wydarzy.
Kiedy człowiek dochodzi do odkrycia, że jego wyjątkowość jest mitem, czuje się zły i zdradzony przez życie. Zapewne to poczucie zdrady miał na myśli Robert Frost, kiedy napisał „Wybacz mi, o Panie, moje małe żarty na Twój temat / A ja wybaczę Ci ten jeden wielki żart na mój temat.”
Wielu ludzi czuje, że gdyby tylko wiedziało, naprawdę wiedziało wcześniej, żyliby zupełnie inaczej."
Irvin Yalom, Psychoterapia egzystencjalna

W
Posty: 625
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: W » wt maja 28, 2019 10:38 pm

Aldous Huxley, Brave New World Revisited pisze: The real hopeless victims of mental illness are to be found among those who appear to be most normal. "Many of them are normal because they are so well adjusted to our mode of existence, because their human voice has been silenced so early in their lives, that they do not even struggle or suffer or develop symptoms as the neurotic does." They are normal not in what may be called the absolute sense of the word; they are normal only in relation to a profoundly abnormal society. Their perfect adjustment to that abnormal society is a measure of their mental sickness. These millions of abnormally normal people, living without fuss in a society to which, if they were fully human beings, they ought not to be adjusted.

Infirmus

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Infirmus » śr cze 05, 2019 10:54 pm

Z uwagi na chorobliwą potrzebę planowania każdego ze swoich działań kupuję rokrocznie conajmniej trzy kalendarze.
W tym roku zakupiony przeze mnie został kalendarz rolniczy. Zastanawiam się, jakie stadium depresji przeżywała osoba odpowiedzialna za jego redakcję, gdyż obok informacji o flancowaniu warzyw i zwalczaniu gąsiennic za pomoc preparatu z piołunu znajdują się cytaty typu:

"Dla mnie szczęście to rzecz bardzo prosta: nie myśleć o przyszłości."
E. Cioran

"Ludzie są gorsi od najokrutniejszych zwierząt."
G. B. Morales

"Biorąc głęboki oddech, zastanawiam się, jaki jest sens, aby komukolwiek zaufać na tym świecie. O ile łatwiej by mi było, gdyby na nikim mi nie zależało"
C. Ryan

"Jeśli nie potrafisz wykorzystać minuty, to zmarnujesz i godzinę, i cały dzień, i całe życie."
A. Sołżenicyn

Poziom pozytywnego przekazu zachęca do pielenia grządek i przerywania rzodkiewiki. Albo dogłębnej obserwacji gałęzi. Tych grubszych, na wysokich drzewach.

Ogólnie - nie są to moje ulubione cytaty, ale skoro mogę się z Wami podzielić płynącym z kartkoczasu optymizmem i promieniującą (rad)ością życia nie omieszkam tego uczynić.

Brakuje mi tam tylko jednego z ulubionych cytatów mojego wykładowcy z czasów studiów:
"Bo życie jest po to, żeby cierpieć." (innym było: "A wiecie, dlaczego ludzie zostają terrorystami? Bo są nieszcześliwi! A dlaczego są nieszczęśliwi? Bo mają niedobrą żonę.")

A swoją drogą - w styczniu towarzyszyło mi zaskoczenie, gdy dane mi zostało zaznajomić się z wyborem cytatów. W czerwcu odczuwam pewność, że po kilku latach należy wrócić do Sołżenicyna i Ciorana.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Inna » sob lip 06, 2019 7:42 am

Przed śmiercią nie będziesz żałować tego, co zrobiłeś. Żałować będziesz, tego czego nie zrobiłeś. Nie żałuje podjętych decyzji nawet niewłaściwych, ale żałuję decyzji, których nie podjąłem.

Ashwagand
Posty: 37
Rejestracja: wt lis 06, 2018 7:22 pm
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Ashwagand » ndz lip 07, 2019 11:30 am

Do dzisiaj pamiętam jakie wrażenie zrobił na mnie Hermann Hesse gdy po raz pierwszy czytałem jego "Wilka Stepowego". Ktoś kiedyś napisał że ta książka opowiada właśnie o człowieku z osobowością schizoidalną.

Hermann Hesse "Wilk stepowy" pisze:Był sobie raz ktoś, imieniem Harry, zwany wilkiem stepowym. Chodził na dwóch nogach, nosił ubranie i był człowiekiem, ale naprawdę był to wilk stepowy. Nabył sporo wiedzy, jakiej mogą nabyć ludzie z dobrą głową, i był wcale mądrym człowiekiem. Nie nauczył się jednak zadowolenia z samego siebie i ze swojego życia. Tego nie potrafił, był człowiekiem niezadowolonym, a pochodziło to prawdopodobnie stąd, że w głębi serca zawsze wiedział (lub zdawało mu się, że wie), iż właściwie nie jest człowiekiem, lecz wilkiem ze stepu.
Hermann Hesse "Wilk stepowy" pisze:Jakże mam nie być wilkiem stepowym i obdartym pustelnikiem, skoro żyję w świecie, którego celów nie podzielam, którego radości są mi wszystkie - obce. Nie mogę długo siedzieć w teatrze ani w kinie. Zaledwie mogę przeczytać gazetę, rzadziej współczesną książkę. (...). I w rzeczy samej, jeśli ten świat ma rację, jeśli ma rację ta muzyka kawiarniana, jeśli mają rację te masowe przyjemności i ci ludzie zamerykanizowani, tak niewiele wymagający, w takim razie ja nie mam racji, ja jestem szaleńcem, prawdziwym wilkiem stepowym, jak siebie często nazywałem, zbłąkanym w obcym i niezrozumiałym świecie zwierzęciem, które już nie znajdzie ani ojczyzny, ani powietrza, ani pożywienia.

W
Posty: 625
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: W » pn lip 08, 2019 12:56 am

Inna pisze:
sob lip 06, 2019 7:42 am
Przed śmiercią nie będziesz żałować tego, co zrobiłeś. Żałować będziesz, tego czego nie zrobiłeś. Nie żałuje podjętych decyzji nawet niewłaściwych, ale żałuję decyzji, których nie podjąłem.

Zawsze mnie zastanawiało w jaki sposób ludzie z taką postawą, przy przeogromnej ilości rzeczy i doświadczeń które i tak ich w życiu ominą, wybierają to czego żałują. Mam cholerne wrażenie, że jest to żal przed niewykorzystaniem wszystkiego co się napatoczyło, ewentualnie żal przed niezaliczeniem tego, co zostało do głowy wdrukowane lub wynika z biologicznego programu. W tym pierwszym przypadku …nie wiem jak to nazwać, brak pokory?, budzi we mnie zdegustowanie. W drugim nie jest to żal niepodjętych decyzji, a żal wynikający z rozbieżności pomiędzy podszytymi emocjami wyobrażeniami a rzeczywistością.
Nie lepiej niczego nie żałować?

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Ari » pn lip 08, 2019 9:34 am

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 5:58 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości