Ulubione cytaty i źródła cytatów

Posty niepasujące do pozostałych działów.
Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » wt paź 27, 2020 8:40 pm

Hmm, skoro to nowy organizm, to czy można jego życie nadal nazywać ludzkim ?
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: chudzielec » śr paź 28, 2020 7:15 pm

Pewnie nie. Tak jak nie można nazywać mrowiska życiem mrówki mimo że jest jego rezultatem.
To zjawiska emergentne.

Pytanie czy te niskie instynkty stadne nie zapewniają przypadkiem większej szansy przetrwania całości a wiec i pośrednio jednostek?

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » sob paź 31, 2020 8:43 am

Przepraszam, nie chciałbym się już zagłębiać w tematy korzyści ewolucyjnych. dla mnie to droga donikąd.
Pytanie czy te niskie instynkty stadne nie zapewniają przypadkiem większej szansy przetrwania całości a wiec i pośrednio jednostek?
Niemniej jak widzę rozwrzeszczane masy na ulicach w środku pandemii - to chyba nie zapewniają.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: chudzielec » sob paź 31, 2020 9:24 am

Polityka, rozbudzanie emocji nie wierze że przypadkowo wyciągają akurat teraz kontrowersyjne tematy.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: W » sob paź 31, 2020 11:44 am

Pewnie to jest tak jak z wpływem twardego krzesła czy podsuwania treści dot. śmiertelności – podświadomie wpływają na zaostrzenie emocjonalnych reakcji. W taki sposób sytuacja wirusowa wprowadzająca presję, dyskomfort, obniżająca poczucie stabilności lub odbierająca ją przez utratę pracy i zarobków, ograniczająca możliwości ulżenia sobie i zrobienia dobrze, wpływa na to jak ludzie emocjonalnie, w tym agresywnie, reagują w innych obszarach życia. Np czytałem gdzieś, że ilość rozwodów znacznie wzrosła w wyniku pandemii. Homo sapiens są dość agresywnym gatunkiem ale objawia się to wyraźnie po wytrąceniu osobnika z jego strefy komfortu.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » sob paź 31, 2020 8:09 pm

chudzielec pisze:
sob paź 31, 2020 9:24 am
Polityka, rozbudzanie emocji nie wierze że przypadkowo wyciągają akurat teraz kontrowersyjne tematy.
W obecnych czasach modulowaniem nastrojów społecznych zajmują się "spin doktorzy" i służby specjalne. Jak byłem mały myślałem, że wszyscy ludzie myślą autonomicznie, teraz przeraża mnie łatwość z jaką masy dają się sterować. Mimo dostępu w internecie do informacji, podręczników socjotechniki, ludzi którzy wiele lat temu ostrzegali przed inżynierią społeczną (jak Huxley) - zwłaszcza w dzisiejszych czasach wszystko wchodzi jak w masło. Jak widać chaos informacyjny jest gorszy od niedoboru informacji.
Ogólnie mam wrażenie, że ta cywilizacja od wielu lat cofa się w rozwoju. Dawni ludzie mając taki dostęp do informacji jak dziś zrobiliby z lepszy użytek. Inna sprawa, czy ten "lepszy użytek" nie dotyczyłby też działań wojennych...
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » sob paź 31, 2020 8:27 pm

W pisze:
sob paź 31, 2020 11:44 am
Pewnie to jest tak jak z wpływem twardego krzesła czy podsuwania treści dot. śmiertelności – podświadomie wpływają na zaostrzenie emocjonalnych reakcji. W taki sposób sytuacja wirusowa wprowadzająca presję, dyskomfort, obniżająca poczucie stabilności lub odbierająca ją przez utratę pracy i zarobków, ograniczająca możliwości ulżenia sobie i zrobienia dobrze, wpływa na to jak ludzie emocjonalnie, w tym agresywnie, reagują w innych obszarach życia. Np czytałem gdzieś, że ilość rozwodów znacznie wzrosła w wyniku pandemii. Homo sapiens są dość agresywnym gatunkiem ale objawia się to wyraźnie po wytrąceniu osobnika z jego strefy komfortu.
Jak się agresywnemu psu rzuci zabawkę, to on ją rozszarpie, czyli wyładuje na niej swoje napięcie agresji. Tak samo, jak się kimś tego psa poszczuje, to on całą swoją agresję przekieruje na tą osobę. Ten, kto wyznacza obiekt do przyzwolonego wyładowania agresji może agresję mas przekierować na swoje cele.
Ta sytuacja z lockdownem sprawia ,że w ludziach narasta napięcie, które nie ma ujścia. Z ludzką agresją jest chyba trochę tak, że samo napięcie agresji nie ma do końca określonego wektora, tylko go szuka. Stąd np. taki mechanizm psychologiczny jak przeniesienie ("szef krzyczy na męża, mąż krzyczy na żonę, żona krzyczy na dziecko, dziecko gryzie psa"). Niestety, w dzisiejszych czasach takie nagromadzone pokłady złości społecznej stają się dla polityków, czy różnych innych centrów sterowania politycznego - zasobem który można skonsumować politycznie podsuwając masom własny wektor wybuchu.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: W » sob paź 31, 2020 11:56 pm

Co do siania chaosu się zgadzam, każdy efekt działania, który przynosi nam korzyść albo szkodzi przeciwnikom jest dla nas dobry, nawet jeśli jest byle jaki i szkodliwy dla ogółu. Mam wątpliwość na ile można sterować tłumem a na ile tylko podczepić pod to, co się samo dzieje. Ale ja jestem politycznym ignorantem.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » ndz lis 01, 2020 9:05 pm

Zależy co rozumiesz przez "podłączyć się". Problemy i emocje z nimi związane zwykle są prawdziwe (choć można i emocje i problemy rozdmuchać do granic absurdu, jeżeli te wynikające z realnych problemów są zbyt słabe by zmobilizować ludzi do działania). A ten kto chce chce nimi sterować próbuje je zorganizować w konkretne działania, spełniające jego cele polityczne. Np. wmawiając masom, że powodem ich dyskomfortu psychicznego jest X i przekierować w ten sposób ich negatywne emocje ( i działania z nich wynikające na X). A co do samych działań - mogą być one zaplanowane od początku do końca, powstawały na ten temat opracowania teoretyczne i praktyczne.
Nie chciałbym brukać tego forum wątkami politycznymi, ale ostatnio dostaję kota obserwując sytuację w kraju, więc pozwolę sobie wkleić jeden cytat:
Protesty symboliczne
Na początku nowej kampanii, mającej na celu osłabienie reżimu, pierwsze, ukierunkowane akcje polityczne mogą mieć wąski zakres. Powinny być po części rodzajem testu na gotowość społeczeństwa do walki, dawać możliwość wpływania na nastroje obywateli i przygotowania ich na długotrwałą walkę, w której będą stosować odmowę współpracy i nieposłuszeństwo polityczne. Pierwsza akcja najprawdopodobniej przybierze formę symbolicznego protestu lub będzie symbolicznym aktem częściowej, bądź tymczasowej, odmowy współpracy. Jeśli niewiele osób zdecyduje się w niej uczestniczyć, wówczas można ograniczyć ją, na przykład, do składania kwiatów w symbolicznym miejscu. Z drugiej strony, jeżeli większa część społeczeństwa będzie gotowa wziąć udział w demonstracji, można zastosować pięciominutową przerwę w pracy, lub kilkuminutowe milczenie. W innych sytuacjach, kilka osób może podjąć głodówkę protestacyjną, można rozważyć milczącą manifestację w symbolicznych miejscach, krótkotrwały bojkot zajęć przez studentów, lub czasowy strajk okupacyjny ważnego urzędu.
W warunkach dyktatury bardziej agresywne akcje mogłyby spowodować poważne represje. Pewne akty symboliczne, na przykład okupacja dziedzińca przed siedzibą dyktatora lub policji politycznej, mogą wiązać się z wysokim ryzykiem i dlatego nie są zalecane na początku kampanii.
(...)
Akty symbolicznego sprzeciwu i nieposłuszeństwa pozwalają podważyć moralne i polityczne zwierzchnictwo reżimu – jego legalność. Im większa jest władza dyktatora, tym większe i pewniejsze posłuszeństwo i współpraca ze strony obywateli. Aby poważnie zagrozić istnieniu reżimu, konieczne będzie wyrażenie moralnej dezaprobaty poprzez konkretne działanie. Odmowa współpracy i posłuszeństwa jest konieczna, żeby uniemożliwić dyktatorowi dostęp do innych źródeł władzy
https://archiwumfwip.files.wordpress.co ... c59bci.pdf

~~~~~~~~~~
~~~~~~~~

Właśnie zauważyłem, że z tą wiedzą wcale nie jest mi dobrze. Zagłębiając się w te tematy wychodzę w kontrze do własnych oczekiwań emocjonalnych i spokojowi ducha. Ja kiedyś wierzyłem ,że ludzie myślą autonomicznie i zasadniczo chcą dobrze. A to jest redukcją umysłów ludzkich do jakich mechanicystycznych wektorów.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: chudzielec » pn lis 02, 2020 12:13 pm

Gbur pisze:
ndz lis 01, 2020 9:05 pm
Zależy co rozumiesz przez "podłączyć się".
Ja to rozumiem jako koniunkturalizm - ustawienia się zgodnie z wiatrem społecznych emocji i potrzeb w celu osiągnięcia własnych celów. A celem jest wyłącznie utrzymanie się lub przejecie władzy.
Gbur pisze:
ndz lis 01, 2020 9:05 pm
Właśnie zauważyłem, że z tą wiedzą wcale nie jest mi dobrze. Zagłębiając się w te tematy wychodzę w kontrze do własnych oczekiwań emocjonalnych i spokojowi ducha.
Spokój ducha dają złudzenia i mechanizmy obronne.
A kluczowym czynnikiem w rzetelnej i skutecznej analizie rzeczywistości jest metakognicja czyli właśnie pomijanie własnych uprzedzeń i poglądów.

Jak to już tu gdzieś napisałem w życiu najlepiej być "skurwysynem" (analizować i skutecznie wykorzystywać wiedze o rzeczywistości)
albo "debilem" (czyli przeżyć całe życie w błogiej nieświadomości).

Jeżeli się umie analizować rzeczywistość ale nie potrafi nic z tym zrobić dla własnej korzyści to sytuacja jest tragiczna.

Psychology of Intelligence Analysis

Ogólnie całkiem ciekawa biblioteczka:
https://www.cia.gov/library/center-for- ... onographs/

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Gbur » pn gru 14, 2020 7:03 am

chudzielec pisze:
pn lis 02, 2020 12:13 pm

Jeżeli się umie analizować rzeczywistość ale nie potrafi nic z tym zrobić dla własnej korzyści to sytuacja jest tragiczna.
Tak, to bardzo męczące uczucie, takiego przytłumienia.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: chudzielec » czw mar 04, 2021 8:22 pm

Możemy wszystko dlatego nie robimy nic

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: chudzielec » czw mar 04, 2021 9:45 pm

Gbur pisze:
pn gru 14, 2020 7:03 am
chudzielec pisze:
pn lis 02, 2020 12:13 pm

Jeżeli się umie analizować rzeczywistość ale nie potrafi nic z tym zrobić dla własnej korzyści to sytuacja jest tragiczna.
Tak, to bardzo męczące uczucie, takiego przytłumienia.
To informacje bez wiedzy a tym bardziej mądrości.

https://en.wikipedia.org/wiki/DIKW_pyramid

hotaru27

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: hotaru27 » pn mar 15, 2021 1:34 am

"Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego."

Modlitwa o pogodę ducha


"Haniebne w życiu jest, jeśli dusza poddaje się pierwsza, podczas gdy ciało się z tym nie godzi."

Rozmyślania - Marek Aureliusz


"Nie próbuj mówić o miłości,
Bo ona w słowach się nie mieści.
Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny.
Co tylko czasem zaszeleści."

William Blake


"Every morn and every night
Some are born to sweet delight.
Some are born to sweet delight,
Some are born to endless night."

William Blake


"Ból jest nieunikniony. Cierpienie jest wyborem."

Haruki Murakami

Radmar321
Posty: 9
Rejestracja: czw lut 11, 2021 2:39 pm

Re: Ulubione cytaty i źródła cytatów

Postautor: Radmar321 » pn mar 15, 2021 2:46 pm

"Lecz jestem nędza­rzem, posia­dam tylko marze­nia,
roz­sia­łem je u twych stóp.
Stą­paj lekko, gdyż stą­pasz po moich marze­niach."
W.B Yates


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości