Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Posty niepasujące do pozostałych działów.
chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: chudzielec » ndz mar 21, 2021 11:40 pm

W pisze:
sob mar 13, 2021 2:10 pm

Na tym kanale można znaleźć pogawędki z fajnymi punktami, mając pewną wytrzymałość na istotne zboczenie w lewo, skłonności schizotypowe oraz duchowo-religijne:
https://www.youtube.com/channel/UCudybZ ... RBMUX5uzUw

Tutaj jedno z podsumowań:
https://www.youtube.com/watch?v=wt03flFdCVE
Tutaj jeden z ostatnich wywiadów które przesłuchałem i mi się podobał:
https://www.youtube.com/watch?v=nlqmFH9T1cI
Oglądałem i dało mi to dużo do myślenia.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: Gbur » ndz kwie 25, 2021 12:13 pm

W pisze:Ale nadal mam spore wrażenie poważnej niespójności gdy ktoś, kto jest przekonany że w ciągu kilkudziesięciu lat obecna cywilizacja musi upaść (jak każda i z tych samych przyczyn) i jest realne prawdopodobieństwo że homo sapiens szybko wyginą (przez bezprecedensowo szybką, drastyczną zmianę środowiska i każdy przynajmniej wyższy gatunek w końcu znika)
Osobiście nie rozumiem tego fetyszu "gatunku ludzkiego", to logika roju, albo marzenie kogoś kto chciałby rojem zarządzać.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: Gbur » sob cze 05, 2021 2:26 pm

"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: Gbur » śr wrz 29, 2021 1:36 am

Nienawidzę tego świata technokratycznego getta, wolałbym się urodzić 100 lat temu. Czuję się osaczony z myślą, że ktoś anonimowy z drugiego końca świata za pomocą jednego kliknięcia myszy może wpływać na moje otoczenie. Odczuwam bezsilność i utratę sprawczości, gdy cały zewnętrzny świat wlewa mi się do głowy.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: Ari » śr wrz 29, 2021 6:37 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 4:36 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: Gbur » pt paź 01, 2021 5:10 am

Może i wpływa, ale jakie to ma znaczenie? Ten kto klika ma taką przewagę technologiczną nade mną jakiej nie było w historii. Taki Hitler czy Stalin nie mógł wejść każdemu do głowy i w jego prywatną przestrzeń, chociaż próbował, bo nie miał do tego narzędzi. Także metody propagandowe narzucania swoich idei masom były wtedy bardzo kosztowne i drogie w utrzymaniu.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."


Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: Gbur » pt gru 24, 2021 1:44 pm

Autentycznie boję się świata, który nadchodzi. Wszystko się sypie - stare normotypy, stare narracje, stare struktury. W przyszłości tylko bardzo dobra biegłość informatyczna i opanowanie technologii pozwoli na zachowanie wolności i niezależności. Na co nie jestem przygotowany bo pół życia przespałem.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: chudzielec » sob gru 25, 2021 12:21 am

Dłuższy czas będzie jeszcze istniał stary świat równolegle do nowego.

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: observer » pn gru 27, 2021 2:12 pm

Bardzo często mam fantazje o zniszczeniu świata. Uważam, że ludzie zasłużyli sobie na to swoją ignorancją, egoizmem i okrucieństwem. W sumie pozostałego życia też nie bardzo mi szkoda. Nienawidzę tego, że wszystko w przyrodzie musi się pożerać, żeby przetrwać.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: Gbur » pt gru 31, 2021 11:52 am

Też tego nienawidzę, nie chcę być tego częścią ani w tym uczestniczyć. Od kiedy tylko uzyskałem autonomię żywieniową w wieku nastoletnim nie jem zwłok zwierzęcych.
Ale to trudny temat. Kiedyś opieprzyłem kogoś kto zabił mola w moim domu. A niech sobie stworzenie żyje, skoro widzi w tym wszystkim sens by sobie latać i podżerać moją kanapę.
Pół roku później mole zżarły mi połowę zapasów.

Trudno od tego uciec.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: observer » pt gru 31, 2021 5:24 pm

Najgorsze jest właśnie to, że czy się chce, czy nie, to jest się częścią tych mechanizmów. Czasami się zastanawiam, dlaczego ten świat nie jest tak urządzony, że np. organizmy odżywiają się wyłącznie energią słoneczną czy pojedynczymi pierwiastkami, a zamiast tego muszą jeść innych. W sumie najbardziej etyczne są jeszcze rośliny, choć słowo etyka niezbyt tu pasuje, bo to nie wina zwierząt mięsożernych, że mają taką, a nie inną genetykę.

Ja w sumie jem wszystko (trochę fleksitariańsko), ale miałem też w życiu epizod weganizmu i wiem, o czym mówisz. Obecnie też nie zabijam żadnych owadów, nawet gryzące mnie komary jedynie odganiam, a nie klapię, co może się wielu wydawać dziwne. A już całkowicie nie rozumiem zabijania np. niegroźnych domowych pająków czy bardzo przyjemnych moim zdaniem łazienkowych rybików cukrowych ;-).
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: chudzielec » pt gru 31, 2021 5:51 pm

observer pisze:
pt gru 31, 2021 5:24 pm
Czasami się zastanawiam, dlaczego ten świat nie jest tak urządzony, że np. organizmy odżywiają się wyłącznie energią słoneczną czy pojedynczymi pierwiastkami, a zamiast tego muszą jeść innych.
Dlatego że to mało efektywne źródło energii.
Drzewa są wielkie ale powolne w rozwoju i właściwie bierne wobec otoczenia.

Świat biologiczny jest taki jaki może być w istniejących warunkach i przy dostępnych zasobach.
Gbur pisze:
pt gru 31, 2021 11:52 am
A niech sobie stworzenie żyje, skoro widzi w tym wszystkim sens by sobie latać i podżerać moją kanapę.
Pół roku później mole zżarły mi połowę zapasów.
To że Ty będziesz delikatny wobec świata nie znaczy że on będzie taki wobec Ciebie.
Zasada utrzymania się na cudzej szkodzie jest uniwersalna nawet nie tylko w biologii. (entropia)
Gbur pisze:
pt gru 31, 2021 11:52 am
Trudno od tego uciec.
Trzeba by mieć nieograniczony dostęp do darmowej energii w sztucznym ekosystemie (technosystemie?).

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: observer » pt gru 31, 2021 7:18 pm

Mało efektywne źródło energii w obecnie znanym wszechświecie, a ja pisałem o całkowicie inaczej zaprojektowanym wszechświecie od podstaw, żeby takie coś było możliwe.

Masz rację, świat da mi po dupie tak, czy tak. Nie zamierzam jednak wpadać w taką spiralę, że skoro inni są okrutni, to ja też będę.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Pożywka dla fantazji o zniszczeniu świata.

Postautor: Gbur » sob sty 01, 2022 12:26 am

chudzielec pisze:
pt gru 31, 2021 5:51 pm
Gbur pisze:
pt gru 31, 2021 11:52 am
A niech sobie stworzenie żyje, skoro widzi w tym wszystkim sens by sobie latać i podżerać moją kanapę.
Pół roku później mole zżarły mi połowę zapasów.
To że Ty będziesz delikatny wobec świata nie znaczy że on będzie taki wobec Ciebie.
Nie jestem naiwny by tego nie rozumiec. Ale niekoniecznie musi mnie obchodzić jak działa świat. Nawet jeśli moje działanie (w pełni świadomie) jest moim własnym kosztem. Jako trybika w tej maszynie.
Przecież zaprogramowany zostałem by zabić takiego mola, walczyć z nim o zasoby. Większość ludzi zrobiłaby to automatycznie. W tej mniejszosci ,która by tego nue zrobiła duża grupa ludzi nie zrobiła by tego ze względu na naiwną, bambinistyczną wizję świata przyrody. Nie rozumiejąc, że w przyrodzie wszystko się zżera, że tym co ludzie robią od wieków jest zabezpieczanie się przed zagrożeniami płynącymi ze świata natury.

I mam świadomość, że taki mól nie wahał by się ani chwili, zwłaszcza mając nade mną tak ogromnie dysproporcjonalą przewagę. I nie zabijając go działam na własną niekorzyść.

Natomiast takie łamanie schematu, czy wręcz nakazu tego świata daje mi pewną małą satysfakcję z zaginania przestrzeni przeznaczenia.

Oczywiscie powstaje pytanie o granicę kosztów takiego postępowania, jakie można zaakceptować. Bo na samym końcu tej drogi jest własna śmierć.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości