Jak się zdiagnozować?

Tematy związane z podejmowanymi terapiami i leczeniem farmakologicznym.
dev24
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 15, 2015 12:00 am

Jak się zdiagnozować?

Postautor: dev24 » śr gru 16, 2015 2:41 am

U mnie sytuacja wygląda tak, że nie jestem pewien czy mam osobowość schizoidalną. Co prawda opis w wikipedii zgadza się w 95%, sytuacja rodzinna też. Jakimi sposobami potwierdzić lub obalić te przypuszczenia? W końcu nikt nie zna mnie lepiej niż ja. Są jakieś testy na to, czy coś w tym stylu? Jak to odróżnić od Aspngera, albo jeszcze czegoś innego?

fd09
Posty: 32
Rejestracja: sob lip 12, 2014 12:00 am

Re: Jak się zdiagnozować?

Postautor: fd09 » śr gru 16, 2015 3:53 am

dev24 pisze:U mnie sytuacja wygląda tak, że nie jestem pewien czy mam osobowość schizoidalną. Co prawda opis w wikipedii zgadza się w 95%, sytuacja rodzinna też. Jakimi sposobami potwierdzić lub obalić te przypuszczenia? (...)
Wydaje mi się, że chyba jedyna skuteczna metoda polega na skontaktowaniu się z psychologiem lub psychiatrą. Przy czym, jeden może przekierować w ramach potrzeby do drugiego i odwrotnie.
dev24 pisze:(...) W końcu nikt nie zna mnie lepiej niż ja (...)
Stawianie autodiagnoz ma tę wadę, że jest prawie całkowicie subiektywne i zazwyczaj pozbawione poczucia skali, pewnego punktu odniesienia, z którym można się porównać. Dlatego dość łatwo jest utożsamić się z opisami różnych zaburzeń, nawet na podstawie wyrywkowych informacji.
dev24 pisze:(...) Są jakieś testy na to, czy coś w tym stylu?
Raczej na pewno nie istnieje test, którym można dokonać samodiagnozy. Podstawowymi narzędziami, które stosują psycholodzy są wywiad (z pacjentem i/lub rodziną) oraz testy psychologiczne.
dev24 pisze:Jak to odróżnić od Aspegera, albo jeszcze czegoś innego?
Istnieje już wątek na ten temat: dyskusje-ogolne,4/osobowosc-schizoidaln ... era,6.html.
Podstawowa cecha osobowości schizoidalnej, niewystępująca u osób z Aspergerem, to lęk przed bliskością emocjonalną lub poszukiwanie takich relacji, w których ona nie występuje.
Natomiast w zespole Aspergera (ZA) charakterystyczne są obsesyjne zainteresowania i rytuały, które nie występują z kolei u osobowości schizoidalnej.
Różnic jest więcej, ale te w mojej subiektywnej opinii wydają się bardzo istotne.

Natalia
Posty: 12
Rejestracja: ndz sty 27, 2019 11:47 am

Re: Jak się zdiagnozować?

Postautor: Natalia » ndz sty 27, 2019 8:41 pm

Testy nie istnieja. Diagnoze moze postawic wylacznie psychiatra, nie psycholog. Otwiera magiczna ksiege ICD-10, ktora obowiazuje do wystawiania diagnoz w NFZ i poprzez tzw. wywiad weryfikuje czy spelniasz 4 z wypisanych wskaznikow, po czym przybija Ci symbol choroby F.60.1, co pozwala Ci na dalsze korzystanie z uslug psychiatry lub psychoterapii za darmo. Czesto spotyka sie tzw. naddiagnozy albo przylepia sie komus F do niezidentyfikowanej choroby, zeby mogl sie leczyc w ramach funduszu.

observer
Posty: 505
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Jak się zdiagnozować?

Postautor: observer » pn sty 28, 2019 11:58 am

Ja to byłem nawet zaskoczony, że psychiatra zdiagnozował, iż jestem F60.1, bo przyszedłem do niego z zupełnie innego powodu i nawet wcześniej nie wiedziałem o tym zaburzeniu.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość