Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Tematy związane z podejmowanymi terapiami i leczeniem farmakologicznym.
fd09
Posty: 32
Rejestracja: sob lip 12, 2014 12:00 am

Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: fd09 » pn maja 04, 2015 1:25 am

Zastanawiam się co Was skłoniło do tego aby szukać pomocy u lekarza lub terapeuty? Na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że prawie wszystkie moje przypadki związane były z trudną do zniesienia sytuacją stresową. Większość epizodów miało miejsce podczas studiowania, a jeden już podczas pracy zawodowej.
Na ogół nie miałem motywacji aby prowadzić długotrwałe terapie. Zwykle po kilku wizytach kontakt z lekarzem sie urywał.
Jedynie dwa razy zdarzyło mi się nawiązać trwającą kilkanaście miesięcy współpracę z psychiatrą oraz raz z psychoterapeutą (o podobnym czasie trwania).

dzik
Posty: 9
Rejestracja: sob lip 12, 2014 12:00 am

Postautor: dzik » pn maja 04, 2015 1:33 am

Pod tym linkiem jest ciekawa lista najpopularniejszych problemów, jakie osoby schizoidalne zgłaszają podczas terapii: http://www.psychoterapia-silesia.org.pl ... yklad9.pdf (strona 19).
Dla porządku cytuję:
  • 1. Reakcja na trudną do zniesienia sytuację stresową (wielu pacjentów zgłasza się na terapie dopiero w takiej sytuacji)
    2 .Samotność
    3. Poczucie nadmiernego wycofania się i braku kontaktu ze światem
    4. Zaabsorbowanie kwestiami egzystencjalnymi (poczucie bezsensu życia i szukanie w terapii odpowiedzi na to)
    5. Wrażliwość na intruzję

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Postautor: W » sob lip 04, 2015 7:19 pm

W moim przypadku była to depresja i neurastenia.

Luc84
Posty: 12
Rejestracja: ndz lip 13, 2014 12:00 am

Postautor: Luc84 » ndz sie 02, 2015 3:25 am

U mnie depresja i ataki paniki.

zima
Posty: 287
Rejestracja: ndz mar 27, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: zima » pn kwie 11, 2016 7:58 pm

Ja zaczynałam terapię kilkukrotnie (nie licząc tego, że w gimnazjum mama kazała chodzić mi do poradni dla młodzieży), najpierw szkolna pedagog wysłała mnie do psychiatry, bo zmusiła mnie do powiedzenia, że mam depresję, po jakichś 2-3 larach zaczęłam chodzić do tej samej pedagog po śmierci Ani z Gdańska (tej, co powiesiła się na skakance, bo znęcali się nad nią w szkole), którą mocno przeżyłam (po tym przechodziłam "z rąk do rąk" po skończeniu szkoły), około 2012 przerwałam leczenie, bo bardziej mi szkodziło niż pomagało. W 2015 poszłam do psychiatry i psychologa, bo miałam atak stuporu dysocjacyjnego jako reakcję na znęcanie się nade mną przez dwie koleżanki z pracy. Tak że w moim przypadku była to:
1. Reakcja na trudną do zniesienia sytuację stresową (wielu pacjentów zgłasza się na terapie dopiero w takiej sytuacji)

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: Gbur » wt kwie 12, 2016 2:35 am

Możesz opisać stupor dysocjacyjny?

To taka silna depersonalizacja połączona z poczuciem smutku, obojętnością na bodźce zewnętrzne i częściowym odłączeniem napięcia mięśniowego?

zima
Posty: 287
Rejestracja: ndz mar 27, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: zima » wt kwie 12, 2016 10:09 am

W moim przypadku zaczęło się tak, że pod koniec pracy nie mogłam powstrzymać się od płaczu i tak płacząc wracałam rowerem do domu. W domu usiadłam na łóżku, wzięłam nożyczki (niestety tępe) i zaczęłam ciąć się po ręce. Cały czas płakałam, byłam mocno zgarbiona i nie mogłam zmienić pozycji ani wytrzeć nosa, upaskudziłam sobie całe spodnie, wręcz wyłam z rozpaczy. W końcu mama to usłyszała i przyszła do mnie pytając w panice co się stało, ja zdołałam wykrztusić tylko "pomóż" i przezwisko jednej z koleżanek, która mnie dręczyła. Później uspokoiłam płacz, ale nie mogłam się ruszyć, mama siłą zaciągnęła mnie do samochodu, zawiązała mi buty i w ogóle, a potem zawiozła do szpitala, bo myślała, że znowu coś brałam. W szpitalu nie mogłam się ruszyć, na badania ciągali mnie na siłę, nie odzywałam się ani słowem. W końcu posadzili mnie na krzesełku w jakimś pomieszczeniu i nie ruszałam się przez kilka godzin, matka próbowała coś ze mnie wyciągnąć, potem przyszła też ciocia, która pracuje w szpitalu, ale nic nie mówiłam ani nie drgnęłam. Od siedzenia bolał mnie tyłek, zaczynała boleć głowa i mocno mnie to już wkurzało. W badaniu moczu i krwi nic im nie wyszło, ale zbadali mi jeszcze serce i dali kroplówkę i jakoś w tym czasie wreszcie zaczęło mi przechodzić. Jeszcze zawieźli mnie do Kocborowa (psychiatryk), ale nie przyjęli mnie, bo nie mieli miejsc, więc wróciłam do szpitala, a potem do domu.
Bardzo wtedy chciałam usłyszeć, co mi jest, więc kiedy lekarz powiedział słowo "stupor" już wiedziałam, bo czytałam kiedyś o tym.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: Gbur » śr maja 04, 2016 7:11 pm

Miałem w życiu mnóstwo takich stanów, ale zawsze trzeba było się "otrząsnąć" i iść dalej, np. iść do szkoły. Mojej matki nigdy nie poprosiłbym o pomoc , ani nie prosiłem nigdy nikogo innego.
Nie okazywać słabości.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: chudzielec » czw maja 05, 2016 11:41 am

Za pierwszym razem w zasadzie matka mnie zmusiła po czymś w rodzaju ataku lęku.
Miałem wyjść do sklepu gdzie było wiele nieprzyjaźnie nastawionych osób.

Drugi już samodzielnie w "dorosłym" życiu.
Namówił mnie zleceniodawca (internetowy kontakt) z którym się trochę zaprzyjaźniłem.
Sam miał problemy i mówił ze terapia bardzo mu pomogła.

hotaru27

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: hotaru27 » wt gru 19, 2017 11:00 pm

W moim przypadku głównie depresja, myśli samobójcze, wykańczająco chwiejny nastrój, różne dziwne bóle i przeogromne zmęczenie. Wg "normalnych" lekarzy nic mi nie dolega, a przynajmniej oni nic nie potrafią wykryć, więc gdy już trzeci lekarz:D zaproponował mi wizytę u psychiatry to zaczęłam to brać pod uwagę. Tzn., od wielu lat już byłam świadoma swoich problemów emocjonalnych itp., ale wszyscy dobrze wiemy, jak reagują ludzie na leczących się. Nawet na rozmowie kwalifikacyjnej o to pytają (przynajmniej mnie pytali, wtedy jeszcze nie miałam kontaktu z psychiatrą czy terapeutą). W końcu doszłam do wniosku, że i tak uchodzę za wariatkę, co najmniej dziwadło, więc w sumie gorzej raczej nikt o mnie nie pomyśli, a nawet jeśli to moje zdrowie jest ważniejsze i warto przynajmniej spróbować coś z moją psychiką zrobić. Sama świadomość "robienia czegoś" nie pomaga wiele, ale przynajmniej odczuwam mniejsze uczucie stagnacji czy czegoś w tym rodzaju.

qwerty1234
Posty: 49
Rejestracja: śr wrz 03, 2014 12:00 am

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: qwerty1234 » ndz lut 18, 2018 11:13 am

U mnie wyszło do przypadkowo. Na pewnej wizycie mojego lekarza rodzinnego naszła "rozkmina", że może mam nerwicę i skierował mnie do psychologa. Matka się zgodziła, skoro już dostałem to skierowanie no i potem poszedłem.
Wiedziałem już dawno o swoich problemach psychicznych, ale sam z siebie nie poprosiłbym o skierowanie do psychologa. Do terapeuty też bym nie poszedł.

hotaru27

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: hotaru27 » ndz lut 18, 2018 1:15 pm

qwerty1234 pisze:
ndz lut 18, 2018 11:13 am
Na pewnej wizycie mojego lekarza rodzinnego naszła "rozkmina", że może mam nerwicę i skierował mnie do psychologa.
Moja babcia miała kiedyś bardzo silną nerwicę i praktycznie wszystkie moje nazwijmy to "dziwactwa" podpinała właśnie pod tę chorobę. Czytałam trochę na ten temat i szczerze powiedziawszy właśnie takiej diagnozy się spodziewałam udając się na pierwszą wizytę u psychiatry, a ten mi z osobowością schizoidalną wyskoczył:D Był czas, że wręcz wmawiałam sobie schizofrenię, czułam, że ona się we mnie rozwija, ale w końcu to nie w 100% to samo co osobowość schizoidalna.

qwerty1234
Posty: 49
Rejestracja: śr wrz 03, 2014 12:00 am

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: qwerty1234 » ndz lut 18, 2018 1:27 pm

Mnie psycholog zdiagnozował aż 8 zaburzeń psychicznych, a i tak nie o wszystkim mu powiedziałem. Gdybym powiedział o wszystkim, zdiagnozowałby mi chyba kilkanaście "efek". I w sumie chyba miałby rację, bardzo możliwe, że mam jednocześnie kilkanaście klinicznych zaburzeń psychicznych.

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: umarlazkotami » pn lut 19, 2018 12:21 pm

qwerty1234 pisze:
ndz lut 18, 2018 1:27 pm
Mnie psycholog zdiagnozował aż 8 zaburzeń psychicznych, a i tak nie o wszystkim mu powiedziałem. Gdybym powiedział o wszystkim, zdiagnozowałby mi chyba kilkanaście "efek". I w sumie chyba miałby rację, bardzo możliwe, że mam jednocześnie kilkanaście klinicznych zaburzeń psychicznych.
U mnie w pracy niedawno mieliśmy przypadek chłopaka lat 20, który miał poważne problemy psychiczne. Cechowała go przede wszystkim 'ślepota emocjonalna', bardzo spłaszczona uczuciowość. On nie wyrażał nawet najprostszych emocji za pomocą mimiki, nie empatyzował, był bardzo sztuczny, posługiwał się szablonową mową bez intonacji, a jednocześnie miał swoje dziwactwa (niby halucynacje).
Lekarz zwrócił uwagę na jego słabo rozwiniętą fizjonomię (chłopak był niski, szczupły, rachityczny, rysy twarzy nie wskazywały na jego wiek, miał skąpe owłosienie na ciele). Skierowano go na badania specjalistyczne, MR, i okazało się, że ma niewykrytą wrodzoną niedoczynność przysadki. To też wyjaśniało jego dolegliwości somatyczne, na które się uskarżał.

johnn
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 12, 2018 7:26 pm

Re: Przyczyna zgłoszenia się do lekarza lub terapeuty

Postautor: johnn » czw kwie 12, 2018 7:46 pm

Witam,

bardzo trudna sytuacja finansowa i rodzina.

johnn


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości