Terapia manualna

Tematy związane z podejmowanymi terapiami i leczeniem farmakologicznym.
Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Terapia manualna

Postautor: Inna » ndz lip 14, 2019 11:17 pm

Wiecie coś? Korzystacie ? Koleżanka właśnie mi opowiedziała, ze doświadczyła.Jak usłyszałam, ze jednym z etapów jest odcięcie dopływu krwi do mózgu, to za swój się złapałam 🙈Podobno terapia jest w stanie przywrócić pamięć wypartych zdarzeń?

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Terapia manualna

Postautor: Ari » ndz lip 14, 2019 11:28 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 5:50 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Terapia manualna

Postautor: Inna » ndz lip 14, 2019 11:37 pm

Brzmi strasznie ale podobno uciska się tętnice szyjna. Na 2,3 sekundy pacjent odpływa. Coś w stylu omdlenia. Nie wiem czy każda metoda polega na tym samym ale w leczeniu depresji tez się ja stosuje. W rehabilitacji słyszałam, ze uciska się zablokowane mięśnie, ale ze mózg ?

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Terapia manualna

Postautor: Ari » ndz lip 14, 2019 11:51 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 5:50 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Terapia manualna

Postautor: chudzielec » pn lip 15, 2019 9:13 am

Terapie manualna kojarzyła mi się z terapia przez prace manualne a tu takie coś :lol:

Trudno o dane na ten temat.

Jest coś takiego jak hypertrophia (pol. przerost) co jak dobrze rozumiem jest po prostu wzrostem masy organu lub tkanki w warunkach niedokrwienia. Tak się np. rozwijają mięśnie pod wpływem treningu wytrzymałosciowego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przerost

Stosują to sportowcy przy treningach wytrzymałościowych (resistance training ).
Łatwiej doprowadzić do przeciążenia niedokrwionego mięśnia dzięki czemu nie trzeba aż tak intensywnie trenować.

http://www.kinesport.pl/Artyku%C5%82y/2 ... riction-2/

Tutaj jest artykuł o stosowaniu tego samego wobec mózgu tylko w inny sposób.
według tych badan przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych wraz z rozwojem mięśni powstają tez nowe neurony w mózgu.

Tu streszczenie:
https://www.nfpt.com/blog/hypertrophyof-the-brain

A tutaj dokładne badania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6210989/


Podsumowanie:
The type of physical exercise (e.g., resistance training) in combination with related exercise variables (e.g., load, number of repetitions and sets) which efficiently enhance cognitive performance are largely unknown [39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49]. A promising physical exercise intervention which fends off physical and cognitive decline (e.g., due to the aging process) is resistance training. Hypothetically, the efficiency of resistance training interventions on cognition could be increased due to the application of BFR.

Resistance training with BFR is more efficient to increase muscle hypertrophy and strength as compared to the same resistance training without BFR [247,270] and for a resistance training with BFR, lower exercise loads are needed to achieve comparable muscular adaptions (e.g., increase in muscle mass) as compared to high-load resistance training [271,272]. The lower exercise load during a resistance training with BFR could be beneficial for special cohorts since those lower exercise loads pose lower mechanical stress to the joints and the risk of adverse cardiovascular effects is decreased [124,217,244,273]. The currently available evidence suggests (i) that strength gains in response to a resistance training mediate, at least partly, the cognitive improvements [274] or (ii) that strength performance per se is a more appropriate indicator regarding health outcomes (e.g., cognition) [108]. Hence, at the moment no reliable assumptions can be made whether (i) a regular participation in resistance training, (ii) a relative high individual (baseline) strength level or (iii) the combination of both (high muscular strength level and regular resistance training) are most beneficial for cognitive functions. Notably, since an optimal level of neurochemical substances (e.g., IGF-1) is beneficial for cognitive performance [275], it could be speculated that, in turn, also an optimal level of muscular strength and/or continuously performed effective resistance activities, which may contribute substantially to the maintenance of an optimal level of neurochemical substances, exists. In this manner, a low-load resistance training with BFR could be a promising strategy especially for special cohorts (e.g., older adults unable to tolerate high loads) to ensure an adequate level of strength and profit from biological mechanisms which would without BFR only be possible when (not well tolerated) high loads are applied. Furthermore, relative low muscle damage is induced by low-load resistance training with BFR [148,168,276,277], which may allow a higher training frequency than in high load-resistance training [124,125,246].

However, testing the hypothesis suggesting that short-term and long-term resistance training with BFR improve cognitive performance as well as brain health to a greater extent than resistance training without BFR may provide deeper insights into the interplay between neurobiological mechanisms and cognitive processes. A deeper understanding of underlying exercise-induced and cognition-related neurobiological mechanisms is urgently needed to develop efficient prevention strategies (e.g., decelerate cognitive decline due to aging process) and to optimize rehabilitation strategies for individuals with worsened cognitive functions (e.g., older individuals with dementia). Here, the resistance training with BFR might be a promising strategy of exercise intervention.
Podkreślenie moje.

(Nie mam czasu się zagłębiać w fachowe detale.)

Czyli ogólnie ćwiczenia wytrzymałościowe poprawiają zdolnosci kognitywne.
Dzięki ćwiczeniu z ograniczonym przepływem krwi mogą FBR można to osiągnąć łatwiej.

Prawda znana jeszcze w starożytności:

W zdrowym ciele zdrowy duch

Podejrzewam że to o czym słyszałaś to próba bezpośredniego przeniesienia FBR z mięśni na mózg.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Terapia manualna

Postautor: Inna » pn lip 15, 2019 10:58 am

Nazywa się to podobno hipoksja, metoda rosyjska. Muszę doczytać czemu to konkretnie ma służyć. Dla mnie brzmi prawie jak chiromancja :lol:

Dzięki Chudzielec za materiały. Wieczorem zgłębię temat :)

Ashwagand
Posty: 37
Rejestracja: wt lis 06, 2018 7:22 pm
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Terapia manualna

Postautor: Ashwagand » pn lip 15, 2019 12:34 pm

Brzmi to jak jakaś szarlataneria.

Mózg potrzebuje dużej ilości tlenu. Nawet krótkie klikuminutowe niedotlenienie może prowadzić do nieodwracalnych zmian.

Za cholerę nie poddał bym się takiemu zabiegowi.

Gbur
Posty: 634
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Terapia manualna

Postautor: Gbur » śr sie 28, 2019 8:01 pm

chudzielec pisze:
pn lip 15, 2019 9:13 am
Terapie manualna kojarzyła mi się z terapia przez prace manualne a tu takie coś :lol:
Bo "manualna" oznacza "wykonywana za pomocą rąk":P

Internet mówi o tym, że jest to jedna z metod rehabilitacji wykorzystująca m.in. chiropraktykę (a gdzie indziej, że to inna nazwa chiropraktyki).

Być może to ,co opisywała Inna było jakąś inną terapią manualną, niż ta powyżej, jeżeli jej celem ma być przywracanie pamięci wypartych zdarzeń (w końcu wiele rzeczy można wykonywać za pomocą rąk i tak sobie nazwać "terapią manualną").
Ale nie był to przypadkiem jakiś zabieg chiropraktyczny ,w którym ucisk na tętnice był skutkiem ubocznym nastawiania kręgów szyjnych , albo ucisku na punkty spustowe mięsni szyi ? Choć w sumie nie wiem, czy przy takim zabiegu to powinno się zdarzyć.

Natomiast jeśli miałaby być to metoda psychoterapii przez powodowanie omdlenia u pacjenta, to trochę dziwne i nie słyszałem o cyzmś takim.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość