Reakcja FAWN ( przymilanie) i dysocjacja

Jednym z kryteriów diagnostycznych osobowości schizoidalnej jest spłaszczona uczuciowość dotycząca zarówno emocji pozytywnych jak i negatywnych wliczając w to odczuwanie przyjemności.
Gbur
Posty: 644
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Reakcja FAWN ( przymilanie) i dysocjacja

Postautor: Gbur » sob kwie 27, 2024 11:20 pm

Słyszałem wcześniej tylko o 3 reakcjach układu współczulnego na zagrożenie - Fight, Flight, Freeze - czyli walka, ucieczka, zamrożenie.
Psychoterapeuta zajmujący się Complex PTSD - Pete Walker wprowadził do obiegu "czwartą F" - reakcję Fawn. Fawn oznacza po polsku przymilanie się.
Jej działanie oznacza adaptację do zagrożenia, poprzez przyjęcie postawy zaspokajania potrzeb niebezpiecznego otoczenia. Możliwe, że ta reakcja odpala się kiedy reakcja zamrożenia okazała się nieskuteczna. Myślę, że najczęściej odbywa się to w sytuacji, gdy ktoś będąc w stanie dysocjacji (freeze) nadal musi funkcjonować w niesprzyjającym otoczeniu.
Wydaje mi się, że nieraz doświadczyłęm takiego stanu. To jakby depersonalizacja i rozmycie się własnej tożsamości, połączone z obsesyjnym skupieniu na otoczeniu zewnętrznym. Zapomina się wtedy własne emocje i potrzeby, a zaczyna się podświadome skupienie tylko na tym co na zewnątrz. Następuje zanik własnych granic, zupełny brak asertywności, zgadzanie się na wszystko, w pewnym sensie - poddanie. I taka "mgła mózgowa" Ze względów bezpieczeństwa mózg odcina dostęp do własnych potrzeb i emocji, by jak najbardziej "wtopić się" w zewnętrzne oczekiwania.
Jest to proces podświadomy i niemal automatyczny.

linki: (niestety niczego nie znalazłem po polsku)
https://www.pete-walker.com/codependenc ... sponse.htm
Psych2Go - 7 Signs 'Fawning' Is Ruining Your Life (Trauma)


Zaginiony admin naszego forum opublikował kiedyś wpis na blogu, który do dzisiaj siedzi mi w pamięci:
https://schizoidalny-schizoid.blogspot. ... owych.html

Zastanawiam się, czy nie chodzi tu o pragnienie bycia przez kogoś uratowanym, podszyte właśnie stanem psychicznym w reakcji Fawn.




Obrazek
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 510
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Reakcja FAWN ( przymilanie) i dysocjacja

Postautor: observer » pn kwie 29, 2024 10:27 am

Tak, ja również to mam i to bardzo często. Najczęściej występuje w sytuacji, kiedy nie można ani walczyć albo uciec, przynajmniej jeszcze nie teraz. To chyba taka adaptacja do zagrożenia, gdy nie można zrobić nic innego. Człowiek jednocześnie czuje się z tym źle, ale też wie, że robi to dla własnego bezpieczeństwa, fizycznego lub emocjonalnego.

Dodam jeszcze, że zgodnie z tą tabelką, właśnie wiąże się to z poczuciem zerowej wartości i niemożnością wyznaczania granic. Czuję się tak beznadziejny, że nie mam prawa postawić na swoim, nie mam prawa mieć uczuć i potrzeb.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

zima
Posty: 296
Rejestracja: ndz mar 27, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Reakcja FAWN ( przymilanie) i dysocjacja

Postautor: zima » pn maja 06, 2024 3:56 pm

Nie potrafię określić czy mam takie reakcje na zagrożenie jak przymilanie, bardziej widzę u siebie trzecią pozycję, czyli zamrożenie. To te moje stupory, tak myślę.
https://legionwglowie.wordpress.com/


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości