Czym jest dla was pełnia życia?

Jednym z kryteriów diagnostycznych osobowości schizoidalnej jest spłaszczona uczuciowość dotycząca zarówno emocji pozytywnych jak i negatywnych wliczając w to odczuwanie przyjemności.
Swiffy
Posty: 50
Rejestracja: sob cze 19, 2021 1:12 pm

Re: Czym jest dla was pełnia życia?

Postautor: Swiffy » sob cze 19, 2021 1:24 pm

Życie pełnią życia to dla mnie rzeczy i czynności które sprawiają radość. Lubię oglądać filmy, jestem koneserem muzyki, dobrego jedzenia i wytrawnego wina. Lubię jeździć na rowerze. Problemem jest to że lubię robić te rzeczy w samotności.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Czym jest dla was pełnia życia?

Postautor: W » sob cze 19, 2021 9:56 pm

Gbur pisze:
ndz cze 13, 2021 10:19 pm
Tak, definicją pewnych pojęć abstrakcyjnych, hipostaz, często jest chmura asocjacyjna (inaczej mówiąc - zbiór skojarzeń). Taka chmura jest odrębnym zbiorem dla każdego człowieka i te wszystkie zbiory będące subiektywnymi definicjami jakiegoś słowa poszczególnych jednostek mają tylko jakąś część wspólną.

Na ile rozumiem, w sieciach neuronowych w wyniku generalizacji część informacji jest tracona. Z ludzkimi pojęciami, myślami, przekonaniami, odczuciami jest podobnie i dlatego potrzebne jest włożenie sporej ilości pracy w introspektywną analizę żeby dojść w jakimś stopniu do tego, z czego się biorą. Myślę, że nie jest to do końca możliwe, tych informacji nie ma na poziomie, którym można posługiwać się świadomie i w znacznym stopniu tylko rozbudowuje się nową narrację wokół badanego ..myślowego produktu.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Czym jest dla was pełnia życia?

Postautor: chudzielec » ndz cze 27, 2021 9:28 pm

chudzielec pisze:
sob cze 05, 2021 11:55 pm
Niedawno od w jakiś sposób "pseudobliskiej" mi osoby usłyszałem: "trzeba żyć pełnią życia tak żeby niczego nie mięć sobie do zarzucenia".

Myślę co to dla mnie znaczy i co może znaczyć dla innych. Czy w ogóle można "żyć w pełni" w anhedonii?
Jemu chodziło o to żeby nie żałować na starość. Umierając móc powiedzieć sobie: zrobiłem wszystko co mogłem najlepiej jak umiałem. Odchodzę bez żalu.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Czym jest dla was pełnia życia?

Postautor: Gbur » sob lip 03, 2021 11:43 am

chudzielec pisze:
pn cze 14, 2021 8:46 am
Tym sposobem dzielimy tu włos na 4 nadal nie wiedząc jak po prostu żyć...
Ale czy na to pytanie w ogóle istnieje odpowiedź ?

https://www.youtube.com/watch?v=2Ke9wJUOQGs

Czy ludzie żyjący "pełnią życia" cokolwiek wiedzą, czy jedynie gnają przez życie powodowani instynktami ? Przecież jeżeli spojrzymy na historię ludzkości, to jakiejś obiektywnej mądrości jest tam bardzo mało. Jakie masy ludzi szli walczyć za jakąś sprawe w poczuciu słuszności, a de facto walczyli w cudzym interesie? W tej chwili każdy subiektywny punkt widzenia kogoś w przeszłości zaangażowanego w jakąś sprawę można zrelatywizować, zdekonstruować - przynajmniej zdaniem dzisiejszej kultury (która po obdarciu wszystkiego sama zostaje jedynie z darwinizmem społecznym w najbardziej pierwotnej postaci).
Jemu chodziło o to żeby nie żałować na starość. Umierając móc powiedzieć sobie: zrobiłem wszystko co mogłem najlepiej jak umiałem. Odchodzę bez żalu.
Wydawało mi się, że o życiu pełnią życia zazwyczaj mówią ludzie beztroscy, wręcz nieodpowiedzialni. Tymczasem wg. tego opisu jest odwrotnie - "zrobiłem wszystko co mogłem najlepiej" - czyli zawsze się starałem.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Czym jest dla was pełnia życia?

Postautor: Ari » sob lip 03, 2021 12:00 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 4:37 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Czym jest dla was pełnia życia?

Postautor: chudzielec » sob lip 03, 2021 6:18 pm

Ari pisze:
sob lip 03, 2021 12:00 pm
Wychodzicie z założenia, że istnieje coś takiego jak pełnia życia. Tylko nikt nie wie czym ona tak naprawdę jest. Innymi słowami: wiemy że jest, ale nie wiemy czym jest. To trochę absurdalne.
A może jej niema?
To cos takiego jak qualia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Qualia

Czujesz to albo nie ale nie da się tego wyrazić bo jest czymś czysto subiektywnym.
Gbur pisze:
sob lip 03, 2021 11:43 am
Wydawało mi się, że o życiu pełnią życia zazwyczaj mówią ludzie beztroscy, wręcz nieodpowiedzialni. Tymczasem wg. tego opisu jest odwrotnie - "zrobiłem wszystko co mogłem najlepiej" - czyli zawsze się starałem.
Dla niego jest jak opisałem. To człowiek bardzo ogarnięty i przepełniony ambicją. Wręcz pracoholik i perfekcjonista.
Gbur pisze:
sob lip 03, 2021 11:43 am
Czy ludzie żyjący "pełnią życia" cokolwiek wiedzą, czy jedynie gnają przez życie powodowani instynktami ?
Coraz częściej myślę ludzie szczęśliwi w ogóle niewiele wiedzą.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Czym jest dla was pełnia życia?

Postautor: Gbur » ndz lip 04, 2021 5:37 am

Skoro ma determinację to widocznie widzi w tym jakiś większy sens.
Problem zaczyna się wtedy gdy nie jesteś w stanie widzieć jakiegoś większego sensu, bo wszystko z automatu rozkładasz na czynniki pierwsze i relatywizujesz.
Kiedyś takie obdzieranie służyło celowi znalezienia obiektywnego sensu, a teraz już nie wiem czemu ma służyć....
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Czym jest dla was pełnia życia?

Postautor: chudzielec » ndz lip 04, 2021 8:45 am

Gbur pisze:
ndz lip 04, 2021 5:37 am
Skoro ma determinację to widocznie widzi w tym jakiś większy sens.
Jest przepełniony zupełnie dla mnie niezrozumiałym dążeniem aby mieć lepiej od innych.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości