[Ankieta] Przemoc / ostracyzm w dzieciństwie

Tematy dotyczące relacji z innymi ludźmi.

Czy doświadczałeś(aś) przemocy w dzieciństwie?

Nie
2
8%
Tak, ze strony rówieśników
3
13%
Tak, ze strony rodziny
3
13%
Tak, ze strony rodziny i rówieśników
16
67%
 
Liczba głosów: 24

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: [Ankieta] Przemoc / ostracyzm w dzieciństwie

Postautor: chudzielec » czw wrz 20, 2018 2:53 pm

Odniosłem wrażenie ze Gburowi chodziło o fałszywe wspomnienia (?)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%82szywe_wspomnienie

fifikse
Posty: 309
Rejestracja: pn sty 04, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: [Ankieta] Przemoc / ostracyzm w dzieciństwie

Postautor: fifikse » czw wrz 20, 2018 4:49 pm

...
Ostatnio zmieniony czw mar 14, 2024 9:24 pm przez fifikse, łącznie zmieniany 1 raz.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: [Ankieta] Przemoc / ostracyzm w dzieciństwie

Postautor: Gbur » czw wrz 20, 2018 9:57 pm

Chodziło mi o pewne cechy (zbieżne z tym o czym pisał W) odróżniające mnie mocno od innych ludzi ,które objawiały się już we wczesnym dzieciństwie. A pamiętam doświadczenia, które były z tym związane. Nawet jeżeli brak socjalizacji i inne czynniki (jak wychowanie) miały później wpływ na rowzój o.s. ,to tamte doświadczenia pojawiały się bardzo wcześnie, więc nie mogły być skutkiem.
fifikse pisze: że pamiętałam poszczególne sceny, poszczególne emocje nawet, jako "jakieś tam" (po raz kolejny, właśnie) ... nie bardzo wiem jak to opisać, jak wytłumaczyć to mam, ale chodzi o jakieś takie specyficznie "moje" odbieranie "czegoś tam" - a na przykładzie tych filmów najlepiej to przedstawić można, bo...
Ja też filmy, a zwłaszcza piosenki potrafiłem odbierać bardzo "po swojemu". Często bardzo mocno (chodzi mi o wpływ emocjonalny) i dosłownie. Dużo rzeczy odbierałem bardzo dosłownie. Często "wyrywałem" z treści jakieś idee i je analizowałem godzinami.

Ja nie mam fałszywych wspomnień - chociaż pewne problemy tego typu miałem - tzn. miewałem wspomnienia, których nie mogłem odróżnić czy to było naprawdę czy mi się przyśniło i pamiętałem tylko sceny/krajobraz ze snu. Głównie dotyczyło to wspomnień z odwiedzanych miejsc, np. pamiętałem obrazy z jakiegoś cmentarza i nie byłem pewny czy ja tam rzeczywiście byłem z rodzicami, czy tylko to mi się śniło i ten krajobraz zapamiętałem ze snu.
te filmy, tak po czasie, gdy już je w dorosłym życiu zobaczyłam/oglądałam, zupełnie czym innym były. tak po prostu, tak w ogóle - jakkolwiek by się do tego nie odnieść..
Z drugiej strony zastanawiam się co do "fałszywości" wspomnień - czy to nie tyle fałszywe wspomnienia scen z jakiś filmów, co po latach zmieniła się interpretacja tych filmów ? I zapamiętana konkluzja/wnioski/emocje sprzed lat są odmienne od obecnego odbioru. Może te filmy stały się mniej osobiste?
Bo ja chyba też doświadczyłem takiego zjawiska. Ale pewnych rzeczy boję się stracić.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

fifikse
Posty: 309
Rejestracja: pn sty 04, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: [Ankieta] Przemoc / ostracyzm w dzieciństwie

Postautor: fifikse » pt wrz 21, 2018 9:32 am

...


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość