Projekcja stanu wewnętrznego na rozmówcę

Tematy dotyczące relacji z innymi ludźmi.
fd09
Posty: 32
Rejestracja: sob lip 12, 2014 12:00 am

Projekcja stanu wewnętrznego na rozmówcę

Postautor: fd09 » ndz maja 03, 2015 3:39 am

Wydaje mi się, że podczas pisania z ludźmi przez internet zauważyłem dość ciekawe zjawisko. Generalnie, jestem spokojnym człowiekiem. Trudno jest mnie zdenerwować czy zadziwić. Naprawdę bardzo rzadko się zdarza aby to co pisze niosło ze sobą jakiś zamierzony ładunek emocjonalny.

Tymczasem odniosłem wrażenie, że część moich rozmówców dopowiadała sobie przekaz emocjonalny w tym co napisałem. Z ich wypowiedzi wnioskowałem, że sądzili iż byłem np. mocno zdenerwowany, coś mnie mocno poruszyło, jest mi smutno lub jest mi z jakiegoś powodu "bardzo źle" itp. Jednak ja w tym samym czasie nie czułem zupełnie nic i nie zamierzałem przekazywać żadnej ukrytej treści poza tym co wynikało wprost z tekstu. Innymi słowy, odniosłem wrażenie, że część ludzi odczytuje w tym co pisze jakiś dodatkowy przekaz, którego ja w ogóle nie wysyłam.

Być może gdyby rozmowy toczyły się "na żywo" to problem by został zniwelowany. Jednak w ostatnich latach (w dużym stopniu z racji wykonywanej pracy) rzadko rozmawiam z ludźmi inaczej niż przez internet. Toteż mam niewiele możliwości porównania.

Ja wysnułem roboczą hipotezę, że byćmoże ludzie ci rzutowali swój własny stan wewnętrzny na mnie. Ewentualnie stosowali analogie do samego siebie.

Zastanawiam się czy ktoś ma podobne doświadczenia.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Postautor: W » sob lip 04, 2015 5:54 pm

A nie jest tak że częścią międzyludzkich kontaktów jest właśnie płynące ustalanie jak się mają wyobrażenia do rzeczywistości?
Nie mogę jeszcze wklejać linków proponuję artykuł Wikipedii o "Theory of mind".
Podstawą zdolności rozumienia innych jest założenie podobieństwa.
Moje wrażenie jest takie, że ToM ludzi, z którymi mam kontakt nie bardzo sobie ze mną radzi. W drugą stronę jest podobnie ale jako mniejszość jestem zmuszony do wysiłku przystosowawczego i tym samym uczę się uważać na przenoszenie własnych wyobrażeń.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Projekcja stanu wewnętrznego na rozmówcę

Postautor: chudzielec » pt cze 10, 2016 9:39 pm

fd09 pisze:Zastanawiam się czy ktoś ma podobne doświadczenia.
Mam wiele i to w obie strony. Powodem jest ubogi przekaz w kanale tekstowym dający pole do interpretacji.

szukamodp
Posty: 30
Rejestracja: wt cze 14, 2016 6:58 pm

Re: Projekcja stanu wewnętrznego na rozmówcę

Postautor: szukamodp » wt lip 19, 2016 1:48 am

Ja sobie słabo radzę z urojeniami. Wydaje mi się, że wszyscy są nastawieni do mnie agresywnie i tłumaczę to sobie "instynktowną walką ludzi między sobą o zasoby".
Ostatnio jakiś osobnik darł się niedaleko mojego domu i miałam silne lęki przez tydzień, że to do mnie i wydawało mi się, że mam na to logiczne uzasadnienie.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Projekcja stanu wewnętrznego na rozmówcę

Postautor: chudzielec » wt lip 19, 2016 4:58 pm

szukamodp pisze:Ja sobie słabo radzę z urojeniami. Wydaje mi się, że wszyscy są nastawieni do mnie agresywnie i tłumaczę to sobie "instynktowną walką ludzi między sobą o zasoby".
Ciągle o tym rozmawiałem z psychologiem.
Ja jestem centrum świata.
Każdy inny człowiek chce mi zaszkodzić bo życie to gra o sumie zerowej - każdy zysk bierze się z cudzej straty.
Teraz coraz częściej dostrzegam ze ludzie po prostu są obojętni. Prawdopodobnie przez to że nie posiadam zasobu którego potrzbują.

szukamodp
Posty: 30
Rejestracja: wt cze 14, 2016 6:58 pm

Re: Projekcja stanu wewnętrznego na rozmówcę

Postautor: szukamodp » wt lip 19, 2016 7:57 pm

chudzielec pisze:Każdy inny człowiek chce mi zaszkodzić bo życie to gra o sumie zerowej - każdy zysk bierze się z cudzej straty.
No i weź to przetłumacz sobie, jak następnym razem lęk będzie dosłownie pod kopułą czaszki kipiał.
chudzielec pisze:Teraz coraz częściej dostrzegam ze ludzie po prostu są obojętni.

Też miałam to sobie wbić do mózgownicy, ale nie wychodzi. Mogę znaleźć odpowiedź na to, że świat dzieli się na ludzi obojętnych i o skłonnościach psychopatycznych. Psychopata w może ujawnić się w każdej chwili w najbliższym otoczeniu. W pewnym czasie miałam tak, że zaczytywałam się w artykułach o psychopatii i porównywałam ze swoimi przeszłymi przeżyciami.

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Projekcja stanu wewnętrznego na rozmówcę

Postautor: umarlazkotami » czw sty 05, 2017 1:11 pm

Mam z tym duży problem, szczególnie w kontaktach internetowych. Nie potrafię jasno odczytać czyichś intencji, kiedy nie dostanę wyraźnej reakcji zwrotnej. Często więc mam ochotę zadać pytanie typu: "Czy na serio chcesz ze mną rozmawiać?' ale wydaje mi się ono niepoważne i takie niedojrzałe. Nie mam też jasnego obrazu rozmówcy, jest on dla mnie tylko moją subiektywną interpretacją, która na dodatek ulega częstym fluktuacjom.

Natomiast sama mam spory kłopot z wyrażaniem siebie. Jestem zablokowana, więc kryję się za ironią, sarkazmem, żartem, zawoalowanymi treściami, czasem jakimiś poetyckimi przekazami, co bywa dla innych nieczytelne i męczące. No i rodzi sporo nieporozumień.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Projekcja stanu wewnętrznego na rozmówcę

Postautor: chudzielec » czw sty 05, 2017 8:08 pm

umarlazkotami pisze:Mam z tym duży problem, szczególnie w kontaktach internetowych. Nie potrafię jasno odczytać czyichś intencji, kiedy nie dostanę wyraźnej reakcji zwrotnej.
W internecie to każdy ma.
umarlazkotami pisze: Często więc mam ochotę zadać pytanie typu: "Czy na serio chcesz ze mną rozmawiać?' ale wydaje mi się ono niepoważne i takie niedojrzałe. Nie mam też jasnego obrazu rozmówcy, jest on dla mnie tylko moją subiektywną interpretacją, która na dodatek ulega częstym fluktuacjom.

To skutki ograniczonego przekazu kanałem internetowym.
Przekaz interpersonalny jest mimiką, tonem głosu, wyrazem twarzy nie tylko czysta surowa myślą wyrażona pismem.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości