Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
x809
Posty: 28
Rejestracja: wt lis 24, 2015 12:00 am

Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: x809 » sob maja 08, 2021 3:58 am

Cześć,
wklejam link do testu znaleziony na innym forum: https://qst.darkfactor.org/

Obecnie nie mam własnego komentarza, który mógłbym napisać.

Opis testu zamieszczony na stronie:
Określ swój Ciemny Czynnik Osobowości

Etycznie, moralnie i społecznie wątpliwe zachowania są częścią codziennego życia. Psychologowie używają pojęcia "ciemnych cech osobowości" do opisania cech takich jak Makiawelizm, Narcyzm, Psychopatia i wiele innych, które powiązane są z tymi rodzajami zachowań. Ciemny Czynnik Osobowości (D), lub "Dark Factor" w języku angielskim, określa to, co wszystkie ciemne cechy mają ze sobą wspólnego, tzn. ich wspólny rdzeń.

D jest zdefiniowany jako tendencja do maksymalizacji własnej użyteczności, przy jednoczesnym ignorowaniu, akceptacji lub złośliwym prowokowaniu szkód odnoszonych przez innych. Tendencji tej towarzyszą przekonania o charakterze usprawiedliwień owych nieetycznych zachowań. Innymi słowy, ludzie z wysokim poziomem D mają skłonność do bezwzględnej realizacji swoich celów, nawet pomimo negatywnego wpływu na innych (lub nawet ze względu na negatywny wpływ na innych), jednocześnie mając przekonania usprawiedliwiające własne zachowanie.

Na następnych stronach, możesz określić swój poziom D, odpowiadając na szereg zdań. W zależności od wersji kwestionariusza, którą wybierzesz, zajmie Ci to od trzech do dwudziestu minut.

Wyniki zostaną podane bezpośrednio po udzieleniu przez Ciebie odpowiedzi na wszystkie pytania na ostatniej stronie kwestionariusza. Pamiętaj, że wyniki, które otrzymasz są na tyle rzetelne, na ile poważne i szczere są Twoje odpowiedzi.

zima
Posty: 287
Rejestracja: ndz mar 27, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: zima » sob maja 08, 2021 8:50 pm


W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: W » pt cze 11, 2021 12:32 am

Lekko egocentryczny, psychopatyczny, złośliwy, makiaweliczny sadysta. Podoba mi się, muszę to kiedyś powtórzyć i zobaczyć czy wyjdzie podobnie. 36%

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: Gbur » ndz cze 27, 2021 3:06 pm

Czemu mają służyć takie testy, a tym bardziej brechtanie się ich wynikami ?
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: chudzielec » ndz cze 27, 2021 3:58 pm

Z tego co widzę na rożnych forach i grupach FB to głownie funkcja rozrywkowa.

Efekt tego jest taki ze każdy się koncentruje na tym kim jest a nie kim chciałby być.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: W » ndz cze 27, 2021 7:31 pm

Można się jeszcze koncentrować na tym, jakim masz być według innych. Również warto wiedzieć kim się jest, jeśli nie możesz być tym kim chcesz być.
Akurat w przypadku OS można spotkać sugestie, że predysponuje do niemoralnych i przestępczych zachowań, np. te opracowania o stalkingu. Nie przykładałem się do testu, mój wynik wypadł w środku przeciętności.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: Gbur » ndz cze 27, 2021 8:23 pm

chudzielec pisze:
ndz cze 27, 2021 3:58 pm
Z tego co widzę na rożnych forach i grupach FB to głownie funkcja rozrywkowa.
To wiem, po prostu jako człowiek chyba wykastrowany ze wszystkich zdolności rozrywkowych zastanawiam się jaka wartość rozrywkowa w tym tkwi.

Sam test z klinicznego punktu widzenia jest bzdurą, choć wedle opisów ma aspiracje do profesjonalizmu, więc nie każdy musi mieć tego świadomość.
Efekt tego jest taki ze każdy się koncentruje na tym kim jest a nie kim chciałby być.
Moim zdaniem jest odwrotnie, bo wynik należy traktować anegdotycznie ("rozrywkowo" właśnie) ,czyli nie mówi on każdemu "kim jest" ,jest raczej czymś w rodzaju "puszczenia oka" - sugestią "pół żartem pół serio". I tą sugestię każdy może sobie wziąc do siebie lub nie, ale gdy ją weźmie to będzie to swego rodzaju fantazją zbliżoną raczej do "kim chciałby być".
I to mnie interesuje jako zjawisko, że można taki wynik testu wziąć i sobie nim dowartościować w jakiś sposób ego. Czy to samo w sobie - na masową skalę - nie jest kreacją jakiegoś etosu ?
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: chudzielec » ndz cze 27, 2021 9:22 pm

Gbur pisze:
ndz cze 27, 2021 8:23 pm
I to mnie interesuje jako zjawisko, że można taki wynik testu wziąć i sobie nim dowartościować w jakiś sposób ego. Czy to samo w sobie - na masową skalę - nie jest kreacją jakiegoś etosu ?
Często to na siłę utożsamianie się z zaburzeniem, szukanie podobnych sobie. "Samoetykietowanie" się.

Na tym forum to zjawisko występuje w mniejszym stopniu aczkolwiek często przecież padają pytania w stylu "czy też tak macie?"

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: Gbur » pn lip 12, 2021 12:05 pm

chudzielec pisze:
ndz cze 27, 2021 9:22 pm
Gbur pisze:
ndz cze 27, 2021 8:23 pm
I to mnie interesuje jako zjawisko, że można taki wynik testu wziąć i sobie nim dowartościować w jakiś sposób ego. Czy to samo w sobie - na masową skalę - nie jest kreacją jakiegoś etosu ?
Często to na siłę utożsamianie się z zaburzeniem, szukanie podobnych sobie. "Samoetykietowanie" się.

Na tym forum to zjawisko występuje w mniejszym stopniu aczkolwiek często przecież padają pytania w stylu "czy też tak macie?"
Hmm...ja te pytania na forum rozumiem jako chęć lepszego ustalenia obiektywnej rzeczywistości (i jakąś potrzebę wspólnoty też). Bo ludzie utożsamiający się z tym zaburzeniem generalnie je mają. I o.s. nie posiada żadnych pozytywnych skojarzeń w kulturze, tak by ktoś nie posiadajacy tego zaburzenia chciałby do niego pretendować.
I w tym tkwi, w mojej percepcji, różnica. Być może moja percepcja jest skrzywiona, bo dużo przebywam w anglosaskim internecie, ale wydaje mi się, że rozrywkowy aspekt tego testu tkwi w aspirowaniu do pewnego stereotypu pozytywnego, który się jakoś przykleił do jego tematu w zachodniej kulturze.

Nie wiem czy mój bełkot jest cokolwiek zrozumiały :D
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: Ari » pn lip 12, 2021 2:41 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 4:28 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Ciemny Czynnik Osobowości (D)

Postautor: observer » pn gru 27, 2021 12:59 pm

Wszystko wyszło mi dość misko, jedynie makiawelizm dość wysoko (powyżej 60%). Nie bardzo się z tym zgadzam, wręcz wydaje mi się, że w odpowiedziach zaprzeczałam temu, no ale taki test (jak to ktoś już wcześnie powiedział) powinien pełnić głównie funkcję rozrywkową.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość