Schizoidia a schizotypia

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
Makary
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 24, 2019 8:31 pm

Schizoidia a schizotypia

Postautor: Makary » pn lis 11, 2019 7:03 pm

Czy dostrzegacie w praktyce, na co dzień różnice pomiędzy schizoidią a schizotypią? A może więcej jest podobieństw?

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Schizoidia a schizotypia

Postautor: chudzielec » pn lis 11, 2019 7:34 pm

Przecież to prawie jedno i to samo.

Makary
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 24, 2019 8:31 pm

Re: Schizoidia a schizotypia

Postautor: Makary » pn lis 11, 2019 8:00 pm

chudzielec pisze:
pn lis 11, 2019 7:34 pm
Przecież to prawie jedno i to samo.
Ależ niektóre różnice są zasadnicze - np. w schizoidii unikanie kontaktów z ludźmi nie ma być spowodowane lękiem (jak w schizotypii); w schizotypii są też nastawienia ksobne, czy myślenie magiczne, ekscentryczność, czy ślad paranoiczny.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Schizoidia a schizotypia

Postautor: chudzielec » pn lis 11, 2019 8:08 pm

Mnie osobiście chyba bardziej odpycha od ludzi na zasadzie niechęci niż lęku.
Chociaż nie pójdę np na dyskoteke i nigdy nie zagadam do obcych ludzi.

Czasem jestem przekonany ze świat się kreci wokół mnie ale to raczej nie aż tak bardzo jak opisywane urojenia ksobne.
Ostatnio zmieniony pn lis 11, 2019 8:19 pm przez chudzielec, łącznie zmieniany 1 raz.

Makary
Posty: 81
Rejestracja: czw paź 24, 2019 8:31 pm

Re: Schizoidia a schizotypia

Postautor: Makary » pn lis 11, 2019 8:12 pm

chudzielec pisze:
pn lis 11, 2019 8:08 pm
Mnie osobiście chyba bardziej odpycha od ludzi na zasadzie niechęci niż lęku.
Chociaż nie pójdę np na dyskoteka i nigdy nie zagadam do obcych ludzi.

Czasem jestem przekonany ze świat się kreci wokół mnie ale to raczej nie aż tak bardzo jak opisywane urojenia ksobne.
Nie tyle urojenia, co nastawienie. Zaburzenia osobowości to jeszcze nie psychoza. O właśnie: wg niektórych badaczy, schizotymia ma być silniej skorelowana dodatnio ze schizofrenią, niż schizoidia.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Schizoidia a schizotypia

Postautor: chudzielec » pn lis 11, 2019 8:30 pm

Schizotypia jest zdecydowanie "dziwniejsza"

Nie nosze tez tostów w kieszeni i nie ubieram się dziwnie (no chyba ze za dziwny ubiór można uznać pomarańczowe podkoszulki :lol: )

Co ciekwe tutaj facet mówi ze mozna miec obie jednoczesnie:

What is the difference between Schizoid Personality Disorder and Schizotypal Personality Disorder?

schcsst.gif
schcsst.gif (125.37 KiB) Przejrzano 8288 razy

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Schizoidia a schizotypia

Postautor: Gbur » wt lis 12, 2019 3:59 pm

Myślę, że to w jakimś sensie spektrum odizolowania się od ludzi, psychicznego zapadnięcia się we własnym świecie

unikająca -> schizoidalna -> schozotypowa


Ten obrazek i przykład z tostem wydaje mi się idiotyczny, ale cóż, w czasach "historii w 5 minut" i "fizyki w 5 minut", gdzie różne ośrodki odczuwają misję cywilizacyjną propagowania "wiedzy" dla mas w sposób łatwy i przyjemny - trzeba znaleźć jak najprymitywniejsze asocjacje, żeby wbić do łbów. Ten medcomic, widzę, ślizga się przekrojowo po całej medycynie, tworząc swoje artystyczne interpretacje, których celem jest chyba jak najefektywniejsze dotarcie do nieskoordynowanej tłuszczy studentów medycyny przed wejściówką z działu X.
- Pamiętasz Jola co to była ta osobowość schizotypowa ?
- Ten stary wariat z tostem
- A, dzięki, już sobie przypominam!

Makary pisze: Ależ niektóre różnice są zasadnicze - np. w schizoidii unikanie kontaktów z ludźmi nie ma być spowodowane lękiem (jak w schizotypii);
Jak rozgrzebiesz schizoida to też tam pewnie znajdziesz ogromne pokłady lęku społecznego, które zostały jakoś zamrożone przez mechanizmy obronne.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

redroom
Posty: 74
Rejestracja: sob sty 11, 2020 6:00 pm

Re: Schizoidia a schizotypia

Postautor: redroom » śr lut 12, 2020 6:00 pm

"Schizoidalne zaburzenie osobowości wiąże się z trwałym defektem w zakresie rozpoznawania stanów emocjonalnych swoich i innych ludzi, obniżeniem empatii oraz zaburzeniami komunikacji interpersonalnej, co jest spójne z negowaniem tendencji do podwyższania nastroju. Należy to przypisać osobliwemu zachowaniu osób z tej grupy (DSM-5 2013, s. 313). Podobnie osobowość schizotypowa przejawia wzmożone tendencje do kontroli lęku oraz przejawy zaburzeń percepcyjnych, interpersonalnych (Cadenhead i in. 2002). Osobowość schizotypowa obejmuje trzy czynniki. Są to: czynnik poznawczo-kognitywny (dziwne przekonania, zaburzenia percepcji, myśli ksobne czy podejrzliwość), czynnik interpersonalny (brak bliskich przyjaciół, lęk społeczny, zahamowany afekt) oraz dezorganizacja/dziwność (dziwna mowa, myśli, zachowania, zahamowany afekt) (Hummelen, Pedersen, Karterud 2012). Badacze podkreślają, iż zaburzona jest pamięć operacyjna u takich osób (Rosell i in. 2014) oraz pamięć prospektywna (Vu i in. 2013; Wang i in. 2014). Wskazuje się na dysfunkcje zarówno funkcjonalne, jak i strukturalne leżące u podłoża tych dysfunkcji poznawczych, które jednak oddziałują na dysfunkcje afektywne (Hazlett i in. 2008; Rosell i in. 2014). Nie tylko zakłócenia pamięci operacyjnej, ale też ogólne zakłócenia funkcjonowania poznawczego skutkują deficytami w zakresie kontroli emocjonalnej, która jest ściśle powiązana z funkcjami wykonawczymi (Chemerinski i in. 2013). Ponadto zwraca się uwagę na zakłócenia percepcji słuchowej oraz procesów językowych z nią powiązanych, w efekcie czego dochodzi do dysfunkcji w zakresie pamięci logicznej, pojawiają się dziwne formy mówienia oraz dziwne objawy percepcyjno-poznawcze, co nie pozostaje bez wpływu na kontrolę emocji (Rosell i in. 2014)".

"Cechy zaburzeń osobowości a kontrola emocji negatywnych i regulacja nastroju" Barbara Gawda.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości