Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: Inna » pn lip 29, 2019 10:01 pm

Na mój gust strach przed odpowiedzialnością był tylko jedną z wielu cech, którą zauważyłam i która w efekcie dała pełny obraz OS. To nie jest typ nieodpowiedzialnego szczeniaka, nie gotowego na trwały związek. Takich wyczuwam na kilometr :lol:

redroom

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: redroom » pn lip 29, 2019 10:07 pm

Inna,

Lęk przed zaangażowaniem w trwały związek to nie brak gotowości na trwały związek. Ktoś może mieć potrzebę i gotowość na trwały związek, a nawet naciskać na to. Jednak kiedy już znajdzie się w takim związku, to pojawi się lęk i chęć ucieczki ze związku.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: Inna » pn lip 29, 2019 10:12 pm

Wiem i masz racje. Nie rozwijałam tego tematu co by nie odbiegać od głównego wątku :wink: jeśli chcesz to chętnie opowiem co jeszcze odkryłam oprócz tej cechy ale musimy się przenieść (priv lub inny wątek) bo nas zlinczują :lol:

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: Ari » pn lip 29, 2019 10:17 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 5:41 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

redroom

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: redroom » pn lip 29, 2019 10:22 pm

Ari,

Każda osoba z OS ma lęk przed związkiem, ale nie każda osoba z lękiem przed związkiem ma OS. Drugi przykład brzmiałby zatem, że Każda osoba, która me lęk przed związkiem, ma i nie ma jabłko, co czyni takie zdanie wewnętrznie sprzeczne. Innymi słowy podałeś błędną analogię.

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: Ari » pn lip 29, 2019 10:23 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 5:41 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: Ari » pn lip 29, 2019 10:39 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 5:42 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

redroom

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: redroom » pn lip 29, 2019 10:47 pm

Ari pisze:
pn lip 29, 2019 10:39 pm
Czy masz do tego konkluzję, która miałaby jakieś praktyczne zastosowanie?
OS w wielkim skrócie: brak lub znikome działania służące przyjemności, chłód emocjonalny, ograniczona zdolność wyrażania emocji wobec innych, niezainteresowanie pochwałami i krytyką, brak zainteresowania doświadczeniami seksualnymi, preferencja samotnictwa, pochłonięcie introspekcją, brak bliskich związków oraz niewrażliwość wobec norm społecznych. Lęk przed związkiem nie jest w zasadzie żadną z tych cech. Ktoś może podejmować działania służące przyjemności, przesadnie wyrażać emocje, bardzo interesować się doświadczeniami seksualnymi, czyli nie mieć OS, ale jednocześnie mieć lęk przed trwałymi związkami. Warte podkreślenia jest, że chodzi o trwałe związki. Ponieważ zazwyczaj OS wykazują brak zainteresowania doświadczeniami seksualnymi, to unikają również relacji wyłącznie seksualnych. Nie można tego samego powiedzieć o kimś, kto ma lęk przed trwałym związkiem. Taka osoba może po prostu często uprawiać seks z różnymi partnerami.

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: Ari » pn lip 29, 2019 10:56 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 5:42 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: Inna » pn lip 29, 2019 11:11 pm

Schizoid to zbiór wielu cech bardziej lub mniej nasilonych. Redroom miał racje, ze moja diagnoza niekoniecznie mogła być prawdziwa. Nie wykluczam tego. Zabrnęliście jednak tradycyjnie w grę słów, a mi chodziło tylko o to, żeby chudzielec nie tatuował czoła :lol:

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: Inna » pn lip 29, 2019 11:18 pm

Inna, zawsze możesz stworzyć nowy wątek, myślę, że nikt Cię nie zlinczuje za wyrażanie swojej opinii. Szczególnie na tym forum.

Dobra namówiłeś :lol:

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: chudzielec » wt lip 30, 2019 7:12 am

Obserwując jak działa instytucjonalna psychologia i biorąc pod uwagę fakt że nie da się zmierzyć obiektywnie schizoidalności (np badaniem mózgu, krwi itd) stwierdzam że schizoidem jest ten kto zostaje uznany za schizoida.
redroom pisze:
pn lip 29, 2019 9:41 pm
chudzielec pisze:
pn lip 29, 2019 9:32 pm
Myślę że tego typu problemy nie obchodzą ludzi poza bliskimi, rodziną.
Tak wiec sorry ale nie wypale sobie schizoidalnego znamienia na czole mówiąc o ty byle komu.
Użytkownicy forum to dla Ciebie bliscy czy rodzina? Tutaj nie chodzi o to, żeby każdej nowo poznanej mówić, że ma się stwierdzoną OS, ale starać się nie ukrywać tego, jak widzi się świat.
Coś pomiędzy przypadkowymi osobami do rozmów a dalekimi znajomymi.
redroom pisze:
pn lip 29, 2019 9:41 pm
Tutaj nie chodzi o to, żeby każdej nowo poznanej mówić, że ma się stwierdzoną OS, ale starać się nie ukrywać tego, jak widzi się świat.
Gdybym nie ukrywał tego jak widzę świat w najlepszym wypadku zostałbym karnie zwolniony z pracy za naruszenie zasad współżycia społecznego a w najgorszym znalazłbym się w psychiatryku.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: chudzielec » wt lip 30, 2019 7:30 am

redroom pisze:
pn lip 29, 2019 9:58 pm
Ari,

Różnica jest zasadnicza. Osoba z OS ma lęk przed zaangażowaniem w trwały związek, ale nie każda osoba z takim lękiem ma OS. Ponadto zazwyczaj osoby z takim lękiem wchodzą w związki, prowadzą aktywne życie zawodowe lub towarzyskie.
Praktycznie w opisanej przez Inna sytuacji różnicy nie ma. Skutki są takie same.

redroom

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: redroom » wt lip 30, 2019 11:04 am

chudzielec pisze:
wt lip 30, 2019 7:12 am
Gdybym nie ukrywał tego jak widzę świat w najlepszym wypadku zostałbym karnie zwolniony z pracy za naruszenie zasad współżycia społecznego a w najgorszym znalazłbym się w psychiatryku.
Myśli czy emocje to nic złego, mogę powiedzieć, że w tej chwili chcę Cię zabić, ale przecież nikt nie ponosi kary za myślenie (Cogitationis poenam nemo patitur). Kiedyś wyparłeś to, że można być spontanicznym i uznałeś, że emocje to coś złego i teraz to się ciągnie za Tobą. Lęk przed lękiem. Lęk, że zostaniesz karnie zwolniony czy pójdziesz do psychiatryka za coś, co jest normalne. Ludzie mają różne myśli, przykładowo ktoś może być koprofilem i mieć fantazje o kale.

redroom

Re: Kto wie o Waszej osobowości schizoidalnej?

Postautor: redroom » wt lip 30, 2019 11:06 am

chudzielec pisze:
wt lip 30, 2019 7:30 am
Praktycznie w opisanej przez Inna sytuacji różnicy nie ma. Skutki są takie same.
Ale w przypadku osoby bez OS często wystarczy usunięcie lęku przed trwałym związkiem, a nie w zasadzie ingerencja w osobowość. U osoby bez OS to w zasadzie praca nad fobią.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości