Osobowość

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Osobowość

Postautor: Ari » czw lip 25, 2019 12:01 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 7:09 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Osobowość

Postautor: chudzielec » czw lip 25, 2019 12:22 pm

Ja = świadomość a tym się już się zajmują kognitywistyka.
WastedReincarnation pisze:
czw lip 25, 2019 12:01 pm
Czy jakiś naukowiec znalazł to całe "ja" i wie czym ono jest?
W jakim sensie znalazł?

Programu komputerowego nikt nie dotknął a czy to znaczy że to nie istnieje?

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Osobowość

Postautor: Ari » czw lip 25, 2019 12:42 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 7:10 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Osobowość

Postautor: chudzielec » czw lip 25, 2019 12:52 pm

WastedReincarnation pisze:
czw lip 25, 2019 12:42 pm
Zdecyduj się w końcu czym jesteś bo skaczesz z kwiatka na kwiatek :lol:
Wszystko to jedno i to samo ale mogę to później rozrysować :D
WastedReincarnation pisze:
czw lip 25, 2019 12:42 pm
A Ciebie można dotknąć?
Twoje przekomarzanie jeśli dłużej potrwa wystarczająco długo dotknie mnie do żywego :lol:

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Osobowość

Postautor: Ari » czw lip 25, 2019 12:58 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 7:10 pm przez Ari, łącznie zmieniany 2 razy.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Osobowość

Postautor: chudzielec » czw lip 25, 2019 1:20 pm

Uznam ze jestem wyleczony ze schizoidalności bo ktoś potrafi we mnie obudzić emocje :lol:

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Osobowość

Postautor: observer » czw lip 25, 2019 1:59 pm

Pozwolę sobie jedynie zauważyć, że program komputerowy to jak najbardziej byt fizyczny. Jego składowe to (fizycznie istniejące i mierzalne) ładunki elektromagnetyczne oznaczające binarne jedynki w odpowiednim odstępie na fizycznym nośniku danych.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Osobowość

Postautor: chudzielec » czw lip 25, 2019 2:08 pm

observer pisze:
czw lip 25, 2019 1:59 pm
Pozwolę sobie jedynie zauważyć, że program komputerowy to jak najbardziej byt fizyczny. Jego składowe to (fizycznie istniejące i mierzalne) ładunki elektromagnetyczne oznaczające binarne jedynki w odpowiednim odstępie na fizycznym nośniku danych.
Owszem. Pisałem o tym kiedyś chyba w innym temacie (?).

Jednak jest taki zapis jest niedostrzegalny dla ludzkich zmysłów.
Wymaga złożonych urządzeń do odczytu.

Podobnie w mózgu dzieje się czego odbiciem jest świadomość.
Moim zdaniem tak się ma jedno do drugiego jak wykonywany kod programu do efektu widocznego na ekranie.

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Osobowość

Postautor: Ari » czw lip 25, 2019 2:37 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 7:10 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Osobowość

Postautor: chudzielec » czw lip 25, 2019 2:53 pm

Nie jestem tymi sygnałami tak jak światło palącej się świecy nie jest płomieniem.
A jednak dodając coś do świecy możesz zmienić kolor płomienia, jego intensywność.
Jestem zjawiskiem spalania, płomieniem.

Zakłócenie elektrycznej i\lub chemicznej aktywności mózgu może powodować pojawienie się w "strumieniu świadomości" rzeczy i zjawisk których nie ma w obiektywnej rzeczywistości (halucynacje). Ustanie aktywności mózgu uważane jest za moment śmierci a zmiana stanu np za sen. Tak wiec mierząc ta aktywność można w pewnym zakresie zbadać w jakim stanie jest to mistyczne "ja".
WastedReincarnation pisze:
czw lip 25, 2019 2:37 pm
chudzielec pisze:
czw lip 25, 2019 2:08 pm
Moim zdaniem tak się ma jedno do drugiego jak wykonywany kod programu do efektu widocznego na ekranie.
Program jest widoczny na ekranie, zatem mamy dowód na jego istnienie, gdzie widoczny jesteś Ty jako świadomość?
Twarz to trochę taki ekran.

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Osobowość

Postautor: Ari » czw lip 25, 2019 3:06 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 7:10 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Osobowość

Postautor: Inna » czw lip 25, 2019 3:33 pm

Fajny artykuł apropo tożsamości płciowej. Tu link https://www.granicenauki.pl/mozg-i-tozs ... iowa-25963, a poniżej fragment, który pokazuje z neurologicznego punktu widzenia dlaczego myslę, że moje ciało to ja :

Poczucie Ja

Tożsamość płciowa jest elementem szerszego zjawiska – tożsamości osobowej (poczucia Ja, własnej jaźni – to wszystko zwroty określające to samo zjawisko). Fundamentem tego psychologicznego poczucia własnego Ja jest postrzeganie swojego ciała – wszystkich jego części – jako czegoś „własnego”. Wiemy, że nasza noga należy do nas i nie mylimy jej z nogą sąsiada ani z nogą od stołu. Nie chcemy, żeby przydarzyła się jej jakaś szkoda, a gdy coś złego się z nią dzieje, to jesteśmy świadomi, że to problem nasz, a nie sąsiada. Nie uważamy siebie przy tym wyłącznie za nogę. Jesteśmy czymś więcej i czujemy, że to, czym jesteśmy, znajduje się w naszym ciele, a nie metr obok ciała ani w cieniu, który rzucamy, czy w wydychanym powietrzu i wypadających włosach. To wszystko jest tak naturalne, że nie czujemy potrzeby zastanawiania się nad tym i trudno byłoby w ogóle wyobrazić sobie jakąś inną sytuację.

Poczucie własnego ciała zakorzenione jest w naszym mózgowym „okablowaniu”. W płatach ciemieniowych obu półkul mózgu znajdują się obszary tzw. pierwszorzędowej kory somatosensorycznej, która przetwarza sygnały czuciowe napływające z różnych części ciała. Sygnały z konkretnych części ciała są opracowywane w konkretnych rejonach tej kory. Inny rejon przetwarza ból, którego doświadczysz, gdy zahaczysz małym palcem o framugę drzwi, a inny chłód, który odczujesz, gdy płatki śniegu spadną ci na nos. Ujmując to samo w bardziej naukowy sposób – omawiany rejon mózgu zawiera topograficzne reprezentacje czuciowe wszystkich części ciała: dłoni i poszczególnych palców, rąk, nóg, stóp, części twarzy, wreszcie – narządów płciowych. Te reprezentacje tworzą specyficzną mapę, obraz czy schemat ciała, wykorzystywany w wielu procesach umysłowych. Ta mapa uzupełniana jest następnie przez sygnały napływające ze wszystkich zmysłów, a kolejne ośrodki mózgu opracowują z tego wszystkiego reprezentację „wyższego rzędu”.

Skąd wiadomo, że neuronalne reprezentacje ciała w płatach ciemieniowych są podstawą poczucia własnego Ja? Między innymi stąd, że poczucie to zaczyna szwankować, jeżeli ten mózgowy schemat ciała zostanie uszkodzony.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Osobowość

Postautor: chudzielec » czw lip 25, 2019 3:44 pm

To wszystko metafory nie rozum tego dosłownie.

"Ja" to proces zjawisko nie rzecz. Inaczej by się dało np wyjąć ja z mózgu.

Zresztą na wiele rzeczy nie ma dowodu bezpośredniego a się uznaje ich istnienie.

A gdzie jestem w czasie snu to bardzo proste pytanie.

Nie ma mnie. Jestem wyłączony czasowo. Jak komputer w hibernacji.

Jakby dać robotów twarz z możliwością ekspresji to by tylko znaczyło że może wyrażać zachodzące wewnątrz procesy.

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Osobowość

Postautor: Ari » czw lip 25, 2019 3:54 pm

.
Ostatnio zmieniony sob cze 18, 2022 7:10 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Osobowość

Postautor: chudzielec » czw lip 25, 2019 4:10 pm

Ok więc zaproponuj merytoryczną alternatywę.

Idę ze swoim "ja" do łózka może zniknie na chwile a ja będę mógł odpocząć. :lol:


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości