Problemy poznawcze

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Problemy poznawcze

Postautor: chudzielec » ndz cze 09, 2019 8:59 am

Niedawno zauważyłem u siebie pewien rodzaj "zaburzeń poznawczych".
Mimo częstego przebywania w danych miejscach dopiero teraz zacząłem dostrzegać detale.

Po trzech latach i kilkudziesięciu wizytach u kuzynki świadomie zauważyłem:
-dwa lustra zawieszone na ścianach naprzeciw siebie,
-gniazdka wyprowadzone z sufitu w warsztacie

Zwrócono mi uwagę za zawsze tak było i wyrażona zdziwienie że dopiero teraz to zauważyłem.

Zdarzają się wam podobne sytuacje?

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Problemy poznawcze

Postautor: Inna » ndz cze 09, 2019 1:21 pm

Nie nazwałabym tego zaburzeniem choć psychologiem nie jestem. Moim zdaniem mózg nie jest w stanie ogarniać wszystkiego jednocześnie wiec skupia się tylko na tym co na dany moment wydaje mu się ważne z jakiegoś punktu widzenia. Wcześniej może nie zwracałeś uwagi na te rzeczy bo zwyczajnie nie było ci to potrzebne. Teraz z jakiegoś powodu (np. zgłębiania siebie i swoich zachowań albo zwyczajnie ktoś o tych lustrach wspomniał) wydały Ci się istotne. Ja nie zauważałam kobiet w ciąży dopóki sama w nią nie zaszłam, albo nie widziałam czerwonych aut dopóki sama nie postanowiłam go kupić. Jak o czymś myśle to zaczynam to widzieć wręcz nagminnie.

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Problemy poznawcze

Postautor: observer » pn gru 27, 2021 8:36 pm

Ja też tak często mam, ale wydaje mi się, że powodem jest po prostu to, że często jestem bardzo zagłębiony w swoich myślach i świat zewnętrzny jest jakby tylko tłem dla nich.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości