Książki o osobowości schizoidalnej

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
Angel
Posty: 4
Rejestracja: śr paź 21, 2015 12:00 am

Książki o osobowości schizoidalnej

Postautor: Angel » pn cze 19, 2017 7:48 pm

Czytaliście kiedyś książki o naszym zaburzeniu? Sama przeczytałam jedną (Lainga) oraz książki, w których os. schizoidalna jest tylko wspominana i doszłam do wniosku, że książek o tym zaburzeniu jest stanowczo za mało. A co wy o tym myślicie?

Poniżej wstawiam listę książek dotyczące os. schizoidalnej

Zdrada ciała : dlaczego ludzie wypierają się uczuć i świata, w którym żyją? autor: Alexander Lowen ; tł. Agnieszka Pokojska. Koszalin : Ośrodek Bioenergetycznej Pracy z Ciałem, Pomocy i Edukacji Psychologicznej, Joanna Olchowik, 2012
[ https://www.medicon.pl/zdrada-ciala-dla ... zyja/21312 ]

Podzielone "ja" autor: R. D. Laing ; przeł. Maciej Karpiński. Poznań : Rebis, 2004.
[ http://lubimyczytac.pl/ksiazka/73566/podzielone-ja ]

O postaciach niedorozwiniętych schizofrenji autor: Adam Wizel.
Łódź : Wyd. Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych "Kochanówka", 1925 (Łódź : S. Kędzierski).

Wspominana:

Sztuka doceniania siebie : jak zyskać poczucie własnej wartości i pewność siebie autor: Heinz-Peter Röhr ; przekł. Anna Grysińska. Kraków : Wydawnictwo eSPe, 2014. (Poświęcony cały rozdział)

Oblicza lęku : studium z psychologii lęku autor: Fritz Riemann ; przekł. Urszula Poprawska. Kraków : Wydaw. WAM, 2005.
[ http://lubimyczytac.pl/ksiazka/17336/oblicza-leku ]

Oraz różne książki z zakresu terapii, psychologii, psychiatrii itp.

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Książki o osobowości schizoidalnej

Postautor: umarlazkotami » pn cze 19, 2017 7:59 pm

„Samotność mnie pustoszy, towarzystwo mnie męczy. Obecność drugiej osoby wybija z rytmu moje myśli; marzę o jej obecności z niezwykłym roztargnieniem, którego nie jest w stanie zdefiniować cały mój analityczny talent.
Odosobnienie skroiło mnie na swój obraz i podobieństwo. Obecność drugiej osoby - jednej, jakiejkolwiek osoby - hamuje automatycznie tok mojego myślenia i podczas gdy dla normalnego człowieka kontakt z kimś innym jest bodźcem do ekspresji i wypowiedzi, dla mnie ten kontakt jest antybodźcem, jeśli to złożone słowo ma rację bytu w słowniku”.
.
Fernando Pessoa - Księga niepokoju Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie, Świat Literacki, 2007 (tłum. Michał Lipszyc)
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/191821/k ... w-lizbonie

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Książki o osobowości schizoidalnej

Postautor: umarlazkotami » pn cze 19, 2017 8:04 pm

„»Czyż nie byłoby straszne, gdyby dziecko patrzyło w lustro i nic nie widziało?!« (Pacjentka cytowana przez Winnicotta, 1967/2011)
Winnicott opisywał lustrzaną rolę matki w kontekście pozwalania dziecku na to, aby ujrzało samo siebie. Matka spogląda w oczy dziecka, a wówczas »to, jak ona wygląda, ma związek z tym, co widzi w dziecku« (Winnicott, 1967/2011). Od samego początku trzyma swe dziecko w umyśle jako całą osobę - dlatego właśnie, spoglądając w matczyną twarz, niemowlę »widzi wtedy siebie«. Gdy jednak brakuje owej niezbędnej lustrzanej komunikacji, niemowlęta, »patrzą i nie widzą siebie«. Struktura i doświadczenie self mają różne aspekty (Mollon, 1993), zasadniczy z nich dotyczy jednak przekonania o tym, kim jesteśmy dla innej osoby (pierwotnie - dla matki). Jeżeli we wczesnym okresie życia jednostka doświadcza tego, że nie istnieje dla matki jako realna osoba, to w jej odczuwaniu samej siebie nieuchronnie zakorzenia się poczucie nierealności”.
.
Phil Mollon - Wstyd i zazdrość. Ukryty zamęt, Oficyna Ingenium, 2015, (tłum. Marta Lipińska)

W
Posty: 625
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Książki o osobowości schizoidalnej

Postautor: W » pt cze 23, 2017 8:53 pm

Following Fairbairn, the dynamic psychiatry tradition has continued to produce rich explorations on the schizoid character, most notably from writers Nannarello (1953), Laing (1960), Winnicott (1965), Guntrip (1969), Khan (1974), Akhtar (1987), Seinfeld (1991), Manfield (1992) and Klein (1995).

R. D. Laing- The Divided Self
R. Klein - Disorders of the Self
M. Khan - The Privacy of the Self
W. R. D. Fairbairn - Psychoanalytic Studies of the Personality
Phillip Manfield - Split-Self Split-Object
J. Seinfeld - The Empty Core
Harry Guntrip - Schizoid Phenomena, Object Relations, and the Self
Donald Winnicott - Playing and Reality
Salman Akhtar - Immigration and Identity
James F. Masterson - Disorders of the Self
Michael Balint - ‘The Basic Fault’
I. Yalom - Every Day Gets a Little Closer
Alexander Lowen - Betrayal of the body


"Style charakteru" Stephen M. Johnson
"Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie" Millon i Davis.
"Diagnoza psychoanalityczna." Nancy McWilliams
"Oblicza lęku" Fritz Riemann
Jakubik A., Zaburzenia osobowości
Zimbardo P.G., Johnson R.L., McCann V., Psychologia. Kluczowe koncepcje. Psychologia osobowości


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości