Złożone PTSD ( CPTSD )

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: Gbur » czw cze 15, 2017 6:47 am

https://en.wikipedia.org/wiki/Complex_p ... s_disorder

Jednostka nie znajduje się w żadnej oficjalnej klasyfikacji, ale jest proponowana do ICD-11. Natknąłem się na to przez przypadek i zwróciła moją uwagę.
Przetłumaczę tylko objawy. Mogę przetłumaczyć cały artykuł na wikipedii, jeżeli ktoś zechce. Za nadużywanie anglicyzmów i mechaniczne tłumaczenie przepraszam i za moje wtrącenia.

Objawy:

  • U dzieci i nastolatków:

    Powtarzana traumatyzacja w okresie dzieciństwa prowadzi do objawów różniących się od tych opisywanych dla PTSD. Alexandra Cook [1] i inni opisują objawy i charakterystyki zachowań w siedmiu dziedzinach:

    - Przywiązanie - problemy z określeniem granic relacji, brak zaufania, izolacja społeczna, problemy z postrzeganiem i odpowiadaniem na stany emocjonalne innych osób, brak empatii

    - Biologia - zaburzenia rozwoju czuciowo-ruchowego [sic], problemy z integracją sensoryczną, somatyzacja, zwiększone problemy zdrowotne [a podliczyli ryzyko względne?]

    - Ekspresja emocji i ich regulacja [afekt - to ekspresja emocji]- kiepska regulacja ekspresji emocji, problemy z identyfikacją i wyrażaniem emocji oraz stanów wewnętrznych, problemy z komunikacją potrzeb, pragnień i życzeń.

    - Dysocjacja - amnezja, depersonalizacja; oddzielne stany świadomości z oddzielnymi wspomnieniami, afektem, funkcjonowaniem, osłabiona pamięć dla wydarzeń związanych z tymi stanami [?- problem z interpretacją "impaired memory for state-based events"]

    - Kontrola zachowania - problemy z kontrolą impulsów, agresja, patologiczne samo-uspokajanie się, problemy ze snem.

    - Percepcja - problemy z regulowaniem [ze skupieniem?] uwagi, problemy z wieloma 'funkcjami wykonawczymi' takimi jak: planowanie, osądzanie, inicjowanie, używanie materiału ["use of materials"- podejrzewam, że chodzi o wykorzystywanie praktyczne nabytej wiedzy?], samokontrolą, problem z przetwarzaniem nowych informacji, problemy ze skupieniem się na wykonywanej czynności, problemy z ciągłością postrzegania obiektów ["poor object constancy "], problemy z mysleniem przyczynowo-skutkowym; problemy z rozwojem językowym takie jak znaczące różnice między umiejętnościami związanymi z odbieraniem, a umiejętnościami związanymi z nadawaniem komunikatów.

    - Koncepcja siebie - pofragmentaryzowana i porozłączana narracje autobiograficzna, zamącony obraz własnego ciała [sic],niska samoocena, nadmierny wstyd, negatywny Wewnętrzny pracujący model siebie [ dokładniej - "Internal working model of self" - jest to nazwa konkretnego modelu teoretycznego ]
  • U dorosłych:

    Dorośli z CPTSD czasami doświadczyli przewlekłej międzyludzkiej traumatyzacji jako dzieci, ale bywa, że też jako dorosli. Ich wczesne urazy zatrzymują rozwój trwałego wyczucia siebie i innych [sic]. Ponieważ psychiczny i emocjonalny ból był im często zadany przez osoby bliskie, takie jak opiekunowie, czy rodzeństwo - mogli oni rozwinąć poczucie, iż są fundamentalnie wybrakowani oraz że na innych nie można polegać. (...)

    Sześć objawów jest sugerowanych do diagnozy CPTSD:
    1. wahania naprzemienne [alternacja] w regulacji afektu i impulsów { acting out/in ? }
    2. wahania naprzemienne uwagi i świadomości
    3. wahania naprzemienne w postrzeganiu siebie
    4. wahania naprzemienne w relacjach z innymi
    5. somatyzacja
    6. wahania naprzemienne we własnym systemie poznawczym [jest "system of meaning" - ale tu raczej nie chodzi o siatkę pojęciową...]
    Przykładowe doświadczenia w tych obszarach:
    - Trudności z regulacją emocji, zawierające takie objawy jak przewlekła dysforia, chroniczne myśli samobójcze, autoagresja, wybuchowa lub ekstremalnie zablokowana złość (może się wahać), kompulsywna lub ekstremalnie zablokowana seksualność (może się wahać)

    - Zmiany świadomości, zawierające zapominanie traumatycznych zdarzeń, ponowne przeżywanie tych doświadczeń ( w formie intruzywnie powracających objawów PTSD, albo ruminacyjnych obsesji myślowych [ruminacje to cos związanego blisko z OCD], epizody dysocjacyjne

    - Zmiany w postrzeganiu siebie, takie jak chroniczne i wszechogarniające poczucie bezsilności, paraliż inicjatywy, wstyd, poczucie winy, samo-obwinianie się, poczucie skalania albo stygmy, poczucie bycia kimś zupełnie innym od reszty ludzkich istot

    - Różnorodne zmiany w postrzeganiu sprawcy, takie jak nadawanie omnipotencji sprawcy, obsesyjne myslenie na temat swojego stosunku do sprawcy, włączając w to myślenie o zemście, idealizację lub paradoksalną wdzięczność ["paradoxical gratitude" - pojęcie związane/równoznaczne z Syndromem Sztokholmskim], poczucie specjalnej więzi ze sprawcą, albo akceptacja systemu wierzeń sprawcy lub racjonalizacja.

    - Wahania w relacjach z innymi, włączając izolację i wycofywanie się, trwałą nieufność, powtarzające się próby szukania wybawcy, zakłócenia ["disruption" - lub przerywanie] w bliskich relacjach i powtarzające się niepowodzenia w kierunku samozabezpieczania się ["failures of self-protection"] (w obrębie tych relacji zapewne)

    - Straty lub znaczące zmiany w swoim systemie poznawczym mogące zawierać utratę posiadanej wiary lub poczucie beznadziejności i desperacji.

    - Utrata poczucia rzeczywistości, przy towarzyszącym jej uczuciu przerażenia i chaosu (psychoza)

ZywyKamien
Posty: 101
Rejestracja: sob sie 20, 2016 9:33 pm

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: ZywyKamien » czw cze 15, 2017 9:50 am

Jakkolwiek chudzielec zwykł etykietkować siebie pod obkawy zaburzeń psychicznych tak tym razem muszę stwierdzić że to pojęcie obejmuje mnie w dużej mierze. Skutki ustawicznego kilkuletniego gnębienia przez rówieśników w najbardziej krytycznym dla rozwoju okresie dzieciństwa i adolescencji musiały się tak skończyć.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: chudzielec » czw cze 15, 2017 10:07 am

Niektóre objawy są skrajne. Wskazujące wręcz na zmiany neurologiczne.

ZywyKamien
Posty: 101
Rejestracja: sob sie 20, 2016 9:33 pm

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: ZywyKamien » czw cze 15, 2017 10:12 am

Być może. Wieloletnia podatność na jakiś czynnik, szczególnie w okresie kiedy umysł najmocniej się kształtuje może wywołać nieodwracalne zmiany. Ja sam nie wiem czy takim trwałym piętnem nie są dla mnie flashbacki pokazujące moje przeżycia jakich doświadczam zawsze w chwilach załamania nerwowego.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: chudzielec » czw cze 15, 2017 10:28 am

Mówiłem o objawach opisanym w pierwszych postach.

Flashbacki są wyraźne wizualnie?

Do mnie powracają raczej uporczywe myśli o rożnych porażkach i traumatycznych przeżyciach.

ZywyKamien
Posty: 101
Rejestracja: sob sie 20, 2016 9:33 pm

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: ZywyKamien » czw cze 15, 2017 10:58 am

Ciężko to określić ale trochę tak. Po prostu widzę obraz zdarzeń które się zdarzyły i myślę o nich intensywnie, nie jest to może dokładny obraz co zarys bo to co przeżyłem miało taki charakter że zarys każdego incydentu był identyczny, były tylko inne zmienne. Ten obraz zazwyczaj pogarsza moje i tak wątłe samopoczucie.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: Gbur » pn sie 06, 2018 12:56 pm

chudzielec pisze:
czw cze 15, 2017 10:28 am
Mówiłem o objawach opisanym w pierwszych postach.

Flashbacki są wyraźne wizualnie?

Do mnie powracają raczej uporczywe myśli o rożnych porażkach i traumatycznych przeżyciach.
Ja mam dość dobrą pamięć. Widziałem sytuacje jak krótkie filmy, czy takie slideshow skonstruowane z krótkich filmów. Raczej bez dźwięków chociaż pamiętałem niektóre dialogii. Zarys sytuacji też - w sensie poczucia atmosfery/nastawienia otoczenia, oraz własny stan emocjonalny w tamtej chwili. Tego typu flashbacki były najmocniejsze... doświaczyłem czegoś takiego na studiach - wspomnienia nałożyły mi się chwilę rzeczywistą ,gdy siedziałem w sali. Atmosfera, zachowanie ludzi, wspomnienia własnego stanu emocjonalnego - jakbym siedział w klasie w gimnazjum.
Do mnie powracają raczej uporczywe myśli o rożnych porażkach i traumatycznych przeżyciach.
I sny, chociaż od pewnego czasu już nie. Zwykle w snach przewijał się ten sam wątek - odnoszenia porażki oraz niemocy, często w tych snach było coś takiego, że bardzo się starałem, ale z powodu jakiejś nieokreślonej blokady nie mogłem czegoś zrobić, nie mogłem wyjść z sytuacji. Często pojawiały się w tych snach też postacie z dawnych lat, choć pewnie to dlatego, że poprostu nie poznałem zbyt wielu ludzi, którzy wryliby mi się w pamięć, albo w późniejszym okresie życia nie miałem już do poznanych ludzi na tyle emocjonalnego stosunku, by wryli mi się w pamięć.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

PeterDeranger
Posty: 2
Rejestracja: sob sie 18, 2018 5:37 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: PeterDeranger » sob sie 18, 2018 8:06 pm

Chciałbym poinformować zainteresowanych że 18 czerwca 2018 opublikowano ICD-11.
Complex PTSD zostało uwzględnione. Posiada kod 6B41.

https://icd.who.int/browse11/l-m/en#/ht ... /585833559

W polsce to raczej wiele nie zmieni jeszcze przez długie lata.

Jeśli nieleczone zaburzone leczenie pozostawi cie samego na ulicy, to pewnie jesteś już martwy tak jak ja i podejrzewam że i to forum. Zostawiam to info raczej 'for the record'.
F... hope

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: Gbur » pn sty 03, 2022 4:24 pm

"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Złożone PTSD ( CPTSD )

Postautor: observer » wt cze 20, 2023 12:14 pm

Zastanawiam się, czy nie mam również chociaż częściowego PTSD poprzez ogromny stres z dzieciństwa związany z alkoholowymi awanturami w domu.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości