Model wielkiej piątki

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Model wielkiej piątki

Postautor: chudzielec » pt mar 03, 2017 8:55 am

Dowiedziałem się o tym ciekawym modelu psychiki człowieka kilkanaście miesięcy jednak początkowo się tym nie zainteresowałem.
Niedawno zacząłem rozważać to na nowo ze względu na próbę obiektywnego nieżyczeniowego opisania swojej osobowości.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_pi%C4%85tka

Model opiera się na 5 czynnikach osobowości.

neurotyczność - stałość emocjonalna
ekstrawersja - introwersja
otwartość na doświadczenie - (?)
ugodowość - antagonizm
sumienność - nieukierunkowanie

Z cała pewnością mogę stwierdzić ze jestem:
zamkniętym na doświadczenia, nieukierunkowanym introwertykiem.

Neurotyzm i ugodowość raczej pływają po skali.

ZywyKamien
Posty: 101
Rejestracja: sob sie 20, 2016 9:33 pm

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: ZywyKamien » pt mar 03, 2017 1:48 pm

Niektóre kryteria są płynne ale w modelu kształtują się u mnie neurotyczność, introwersja, antagonizm, nieukierunkowanie i zamknięta postawa.

fifikse
Posty: 309
Rejestracja: pn sty 04, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: fifikse » pt mar 03, 2017 2:31 pm

...
Ostatnio zmieniony sob mar 16, 2024 11:48 pm przez fifikse, łącznie zmieniany 1 raz.

m85
Posty: 4
Rejestracja: ndz sie 28, 2016 6:27 pm

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: m85 » pt mar 03, 2017 5:36 pm

Jeśli ktoś szukałby tego testu po polsku to wiem o co najmniej dwóch miejscach:

http://edarling.pl - jest to portal randkowy z testem doboru opartym na big5 (lub może po prostu jest to polska adaptacja big5). Zawiera on identyczne pięć wymiarów czyli: otwartość, sumienność, ekstrawersja, ugodowość, neurotyczność. Test można wypełnić za darmo i nie trzeba przy tym wypełniać swojego profilu (a przynajmniej kiedyś tak było).

https://www.pracowniatestow.com/testy/f ... ka-22.html - wydaje mi się, że wypełniłem ten test jakieś 3-4 lata temu i wtedy był darmowy. Okazało się, ze obecnie strona stała się płatna. Aby wypełnić test i zobaczyć wyniki potrzeba zapłacić 8PLN (przy płatności przelewem).

Ponieważ padła taka propozycja, wklejam swoje wyniki do wglądu:
  • edarling.pl - wykonany 4-6 lat temu:
    IMG_23062016_101039.png
    IMG_23062016_101039.png (12.15 KiB) Przejrzano 8530 razy
  • pracowniatestow.pl (skala 1-10) - wykonany dzisiaj:
    • otwartość 1/10
    • sumienność 4/10
    • ekstrawersja 1/10
    • ugodowość 9/10
    • neurotyczność 7/10
Z tego co pamiętam najbardziej zaskakujący i w pewnym sensie trudny do zrozumienia i zaakceptowania był wynik z zakresu neurotyczności, ponieważ samemu zawsze uważałem się za osobę niezwykle spokojną i opanowaną. Dopiero po pewnym czasie zdałem sobie sprawę z czego ten dysonans wynika.

Wydaje mi się, że dla osób schizoidalnych charakterystyczne może być połączenie skrajna neurotyczność + skrajny introwertyzm.
Pierwsze (neurotyczność) - jak sądzę - niesie ze sobą wewnętrzną wrażliwość oraz cały powiązany z tym łańcuch spotykany w literaturze np. "niezwykła wrażliwość" czy ang. "easy hurting".

Drugie natomiast (introwertyzm) sprawia, że przeżywane stany są słabo skorelowane z tym co się dzieje na zewnątrz, szczególnie z innymi ludźmi, czyli są skoncentrowane raczej na świecie wewnętrznym. Nie są one też eksponowane na zewnątrz. Dlatego takie osoby w kontaktach z innymi (czyli to co widać na zewnątrz) są postrzegane jako chłodne, zdystansowane lub niezwykle spokojne (obojętne).

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: chudzielec » pt mar 03, 2017 7:50 pm

m85 pisze:Wydaje mi się, że dla osób schizoidalnych charakterystyczne może być połączenie skrajna neurotyczność + skrajny introwertyzm.
Widziałem to jako sprzeczność ze schizoidalnoscią na tyle duża że miałem się nawet wykluczyć z szacownego grona ;).

Neurotyzm kojarzy mi się z wybuchami złości, łatwym wyprowadzaniem z równowagi.
Zdarzają mi się wprawdzie rzadkie gwałtowne wybuchy złości ale ZAWSZE w bezpiecznym środowisku.

Również bardzo łatwo mnie obrazić i wyprowadzić z równowagi ale wewnętrznej.
Szczególnie robiąc coś nie po mojej myśli, zmuszając mnie do przyjęcia rozwiązań, rodzaju działań narzuconych przez innych. Nawet w błahych sprawach.

Pełny test wypełnie niebawem.

x809
Posty: 28
Rejestracja: wt lis 24, 2015 12:00 am

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: x809 » pt mar 03, 2017 8:09 pm

chudzielec pisze:
m85 pisze:Wydaje mi się, że dla osób schizoidalnych charakterystyczne może być połączenie skrajna neurotyczność + skrajny introwertyzm.
Widziałem to jako sprzeczność ze schizoidalnoscią [...]
Odnośnie pozornych sprzeczności, to w pamięci pozostało mi zestawienie z tej książki:

https://pl.scribd.com/document/11977404 ... id-Process
A Paradoxical Structure
The schizoid presents many paradoxes. Campbell's psychiatric dictionary describes schzoidas an inexact term, used differently by various authors. And a colleague of mine once com-mented that he found the schizoid the most fascinating of all the character structures. I findthe schizoid to be the most exact of all the character structures and also the most fascinating,despite the difficulties encountered. For me it is the most exact and the most fascinating forthe same reasons. But first let us look at the problems presented, the paradoxes so clearly rep-resented in schizoid functioning.

Paradoxes
Emotionless yet Thin-skinned / Easily hurt / High strung
Alone/Loners yet Capable of deep contact with one-self and others / Laser-like quality
Stiff/Rigid/Brittle yet Loose-jointed / Lose it altogether / Fall apart / Schiz out
Thin/Small yet Resilient/Strong
Contracted/Contactless yet Closer to the core than others / Deep understanding / Sensitive
Myślę, że pewne światło na charakter tych pozornych sprzeczności rzuca również tabelka na wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C ... na_Akhtara
Ostatnio zmieniony pt mar 03, 2017 8:23 pm przez x809, łącznie zmieniany 1 raz.

x809
Posty: 28
Rejestracja: wt lis 24, 2015 12:00 am

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: x809 » pt mar 03, 2017 8:18 pm

chudzielec pisze:Neurotyzm kojarzy mi się z wybuchami złości, łatwym wyprowadzaniem z równowagi.
Nie jestem pewny czy poprawnie stosuję pojęcia, ale jeśli dobrze rozumiem, to:
  • neurotyczność - zdolność/skłonność do przeżywania stanów wewnętrznych,
  • ekstrawertyzm - zdolność/skłonność do uzewnętrzniania tych stanów
Stąd, odczuwanie czegoś (neurotyczność) niekoniecznie musi być powiązane z eksponowaniem tego na zewnątrz (ekstrawertyzm).

EDIT:
Neurotyczność to np. odczuwanie lęku, niepokoju, napięcia, martwienie się (te odczucia są w środku).
Z kolei przykładowo ostre wybuchy gniewu to już przejaw eksponowania stanów na zewnątrz i to już NIE jest - o ile dobrze rozumiem - to samo zjawisko. To już jest raczej przejaw ekstrawersji czy pewnego rodzaju otwartości (tutaj nie jestem pewny jakiś terminów powinienem użyć).

ZywyKamien
Posty: 101
Rejestracja: sob sie 20, 2016 9:33 pm

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: ZywyKamien » pt mar 03, 2017 8:39 pm

^^
Neurotyczność wygląda dokładnie tak jak piszesz. Niby na pozór schizoidzi wydają się być niewzruszeni ale w środku jest gonitwa myśli, idei, spory, krytycyzm, ciągły stres i nerwowość.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: chudzielec » pt mar 03, 2017 9:21 pm

Wasze wyjaśnienie jest zadowalające.

Neurotyzm wskazuje natężenie (reaktywności) a intro/extrawersja kierunek.

Osobiście za swój najważniejszy problem uznaje wysokie nie ukierunkowanie/brak sumienności.
Gdy by zredukować tą cechę moje życie zyskało by wiele jakości.

fifikse
Posty: 309
Rejestracja: pn sty 04, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: fifikse » sob mar 04, 2017 8:08 pm

...
Ostatnio zmieniony sob mar 16, 2024 11:47 pm przez fifikse, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: chudzielec » wt mar 07, 2017 4:44 pm

Co ciekawe wypełniałem test na e-Darling dano temu nie wiedząc jeszcze na jakich zasadach się opiera:
big5.jpg
big5.jpg (49.75 KiB) Przejrzano 8435 razy
A to wyniki z IPIP-NEO Narrative Report

EXTRAVERSION 1
..Friendliness 1
..Gregariousness 1
..Assertiveness 1
..Activity Level 1
..Excitement-Seeking 4
..Cheerfulness 1

AGREEABLENESS 1
..Trust 1
..Morality 4
..Altruism 1
..Cooperation 35
..Modesty 26
..Sympathy 21

CONSCIENTIOUSNESS 1
..Self-Efficacy 1
..Orderliness 3
..Dutifulness 1
..Achievement-Striving 1
..Self-Discipline 1
..Cautiousness 15

NEUROTICISM 96
..Anxiety 88
..Anger 82
..Depression 91
..Self-Consciousness 89
..Immoderation 48
..Vulnerability 99

OPENNESS 9
..Imagination 50
..Artistic Interests 8
..Emotionality 13
..Adventurousness 1
..Intellect 59
..Liberalism 25

Gbur
Posty: 644
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: Gbur » ndz paź 01, 2017 2:18 am

Napisane 15 marca:

Mam zasadniczy problem z interpretacją niektórych pytań, a może bardziej z oceną swoich postaw/zachowań na skali ,więc jeślibym odpowiadał dajmy-na-to za miesiąc, to może mi się pozmieniać.

nie podoba mi się też w jaki sposób skale są obliczane na podstawie kilku nie do końca reprezentatywnych pytań. np. sztuka nie ogranicza się do chodzenia po galeriach sztuki, czy oglądania tańca, a odpowiedź na pytanie o fundowanie sztuki z budżetu państwa nie ma nic wspólnego z estetyką.
DOMAIN/Facet Score
EXTRAVERSION 1
..Friendliness 1
..Gregariousness 1
..Assertiveness 51
..Activity Level 6
..Excitement-Seeking 12
..Cheerfulness 1

DOMAIN/Facet Score
AGREEABLENESS 1
..Trust 1
..Morality 91
..Altruism 1
..Cooperation 17
..Modesty 32
..Sympathy 15

DOMAIN/Facet Score
CONSCIENTIOUSNESS 40
..Self-Efficacy 1
..Orderliness 54
..Dutifulness 63
..Achievement-Striving 33
..Self-Discipline 6
..Cautiousness 99

DOMAIN/Facet Score
NEUROTICISM 99
..Anxiety 99
..Anger 92
..Depression 99
..Self-Consciousness 88
..Immoderation 77
..Vulnerability 94

DOMAIN/Facet Score
OPENNESS 17
..Imagination 70
..Artistic Interests 1
..Emotionality 32
..Adventurousness 8
..Intellect 91
..Liberalism 2
-----------

Napisane 10 sierpnia:

Postanowiłem zrobić test jeszcze raz (w sumie to trzeci, bo wyniku drugiego gdzieś mi wcięło) i opublikować wyniki.
Od tamtego czasu zmieniłem się i to widać w wynikach.

Nie analizuję już tak dokładnie pytań i odpowiedzi - może przestało mi zależeć na poznaniu prawdy? Chociaż moje wczesniejsze uwagi uważam za jak najbardziej słuszne.
EXTRAVERSION 1
..Friendliness 1
..Gregariousness 2
..Assertiveness 20
..Activity Level 64
..Excitement-Seeking 4
..Cheerfulness 1

AGREEABLENESS 11
..Trust 1
..Morality 80
..Altruism 1
..Cooperation 4
..Modesty 76
..Sympathy 64

CONSCIENTIOUSNESS 38
..Self-Efficacy 17
..Orderliness 67
..Dutifulness 17
..Achievement-Striving 38
..Self-Discipline 8
..Cautiousness 93

NEUROTICISM 99
..Anxiety 99
..Anger 87
..Depression 99
..Self-Consciousness 81
..Immoderation 26
..Vulnerability 99

OPENNESS 27
..Imagination 38
..Artistic Interests 1
..Emotionality 47
..Adventurousness 35
..Intellect 84
..Liberalism 33
Choć nie wiem, na ile stała to zmiana, a na ile wynik tymczasowego postrzegania siebie.

Jedno, co mi się znacząco nie podoba w tym teście, to te kilka pytań o poglądy polityczne. Jest wiele innych testów na poglądy polityczne,a te kilka pytań tutaj - wygladają dość biednie. Poza tym, ja uważam ,że odpowiedzi na pewne zagadnienia dotyczące pytań "politycznych" powinny się jednak opierać na pewnej konstrukcji intelektualnej - a nie, tak jak sugeruje test - wynikać z jakiś cech osobowości - czyli tak, jakby te odpowiedzi były kreowane podświadomie.


Co o neurotyzmu na polski można by było przetłumaczyć [no dobra, to jest polskie słowo, tylko, że anglicyzm] to słowo jako "nerwicowość". Terminologicznie to słowo jest zbliżone do słowa "nerwica" ,na przestrzeni desygnatów również istnieje związek, chociaż nie wiem jak silny (nie wykluczam też, że "neurotyczność" ma kilka różnych definicji i np. ta użyta w modelu Big Five różni się od innych).
W każdym razie odnośnie nerwicy - był przeprowadzony eksperyment Szenger-Krestownikowej (asystentki Pawłowa ?) z owalem:
http://www.skorpen.piwko.pl/pies.htm

Wygląda to trochę tak, jakby nerwica wynikała jednocześnie z dużej reaktywności oraz dużej niepewności - tj. jest silny impuls (wynikający z reaktywności) ,ale nie wiadomo, jaka jest odpowiednia odpowiedź na ten impuls, czyli jaką ścieżkę zachowania podjąć. I ten wewnętrzny konflikt powoduje narastanie napięcia psychicznego.
Wydaje mi się, że można to zobrazować takim przykładem:
- powiedzmy, że w jakiejś sytuacji społecznej czujemy się zagrożeni, czyli odczuwamy lęk. W naturze, tj. gdybyśmy mieli wybór, to wycofalibyśmy się z takiej sytuacji społecznej, a gdyby poczucie zagrożenia było bardzo silne, to uciekalibyśmy z takiego miejsca gdzie pieprz rośnie. I wtedy nie byłoby neurotyzmu, bo jest silny bodziec, ale jest też jednoznaczna reakcja na bodziec, po której on ustaje. Natomiast z sytuacji społecznej nie możemy się wycofać, czyli np. uciec przez okno, bo wiemy, że to do niczego nie prowadzi i będzie miało inne negatywne konsekwencje, więc tą racjonalną częścią umysłu próbujemy hamować ten impuls ucieczki np. poprzez racjonalizację. Także, myślę, że ten konflikt wewnętrzny pomiędzy dwoma przeciwstawnymi reakcjami powoduje ciągłe napięcie wewnętrzne, które prowadzi do neurotyzmu.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: chudzielec » ndz paź 01, 2017 1:39 pm

Gbur pisze:
ndz paź 01, 2017 2:18 am
Choć nie wiem, na ile stała to zmiana, a na ile wynik tymczasowego postrzegania siebie.
Raczej normalne że odpowiedzi będą się różniły od siebie i nie ma znaczenia dla czego.
Wiele razy wypełniając test w rożnych okolicznościach: rano, wieczorem zmęczony wypoczęty zdenerwowany po dłuższym okresie fizycznej samotności w końcu szum by się wyzerował a został by sam rdzeń stały składnik osobowości

Choć to przecież naturalne ze na przestrzeni lat (powiedzmy ze dekad) człowiek się bardzo zmienia więc test rozwiązywany po 30 latach może się bardzo różnic mimo że pewnie będzie miał jakieś kluczowe wspólne elementy.
Gbur pisze:
ndz paź 01, 2017 2:18 am
Co o neurotyzmu na polski można by było przetłumaczyć [no dobra, to jest polskie słowo, tylko, że anglicyzm] to słowo jako "nerwicowość". Terminologicznie to słowo jest zbliżone do słowa "nerwica" ,na przestrzeni desygnatów również istnieje związek, chociaż nie wiem jak silny (nie wykluczam też, że "neurotyczność" ma kilka różnych definicji i np. ta użyta w modelu Big Five różni się od innych).
Badając etymologia słowa neurotism dotarłem do tego:

http://www.etymonline.com/index.php?all ... arch=nerve
http://www.etymonline.com/index.php?all ... h=neurosis

Czyli neur + osis = nerw + nieprawidłowy.

A najstarsze pochodzenie nerve z sanskrytu to snavan czyli ... ścięgno (coś napiętego?)

Ja bym neurotyzm tłumaczył po prostu jako nerwowość (nieprawidłowe napięcie?)

Gbur
Posty: 644
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Model wielkiej piątki

Postautor: Gbur » śr paź 04, 2017 7:55 am

chudzielec pisze:
ndz paź 01, 2017 1:39 pm

Badając etymologia słowa neurotism dotarłem do tego:

http://www.etymonline.com/index.php?all ... arch=nerve
http://www.etymonline.com/index.php?all ... h=neurosis

Czyli neur + osis = nerw + nieprawidłowy.

A najstarsze pochodzenie nerve z sanskrytu to snavan czyli ... ścięgno (coś napiętego?)

Ja bym neurotyzm tłumaczył po prostu jako nerwowość (nieprawidłowe napięcie?)
Masz rację, przekombinowałem. A w mowie potocznej "nerwowy" oznacza kogoś kto się szybko denerwuje, w teorii Big Five neurotyczność definiuje się jako dużą reaktywność na bodźce negatywne - więc pasuje.
Nerwica to jednak coś więcej niż nerwowość.
Raczej normalne że odpowiedzi będą się różniły od siebie i nie ma znaczenia dla czego.
Wiele razy wypełniając test w rożnych okolicznościach: rano, wieczorem zmęczony wypoczęty zdenerwowany po dłuższym okresie fizycznej samotności w końcu szum by się wyzerował a został by sam rdzeń stały składnik osobowości
Tylko, że pytania są o cechy stałe. Rozumiem różnice w interpretacji pytań w różnych okolicznościach oraz w postrzeganiu siebie wywołane stanami emocjonalnymi, ale jeżeli ktoś się skupi na teście i odpowiada szczerze - to fluktuacje w wynikach na przestrzeni kilku miesięcy nie powinny być zbyt wysokie, chyba że ktoś jest rzeczywiście mocno niestabilny.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 87 gości