To nie jest choroba!

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
jfff
Posty: 8
Rejestracja: śr mar 30, 2016 9:11 pm

To nie jest choroba!

Postautor: jfff » wt kwie 19, 2016 10:48 pm

Nawet w Wikipedii (angielskiej) można przeczytać:
Niektórzy psychologowie twierdzą, że definicja schizoidalnego zaburzenia osobowości (SPD) wynika z uprzedzeń kulturowych. Ludzie, którzy stanowią większość, wydają się zakładać, że ich psychika jest normatywna, a inność traktują jako coś gorszego. Zatem pojęcie SPD jest jednym z najbardziej rażących przykładów patologizowania normalnych różnic występujących wśród ludzi.
Lepiej bym tego nie ujął. Mogę jedynie rozwinąć wątek, używając kolejnego cytatu, tym razem U.G. Krishnamurtiego:
Natura jest zajęta tworzeniem zupełnie niepowtarzalnych jednostek, podczas gdy kultura stworzyła jeden wzór, któremu wszyscy muszą się podporządkować. To jest groteskowe.
...a kultura, jak mawiał Terence McKenna, jest jedynie dziecinną iluzją.

Ludzie obecnie uznawani za „psychicznie zaburzonych”, w dawnych społeczeństwach spełniali bardzo ważną rolę, np. jako żyjący na uboczu szamani. Nikt się z nich nie wyśmiewał ani nie próbował „naprawiać” na siłę. Wręcz przeciwnie – byli oni otaczani wielkim szacunkiem. W dzisiejszej „postępowej” cywilizacji niestety już tak nie jest...

Czy są tu jakieś buntownicze dusze, które się ze mną zgodzą, czy wolicie raczej się nad sobą użalać? Ja jestem aspołeczny i jestem z tego dumny, bo społeczeństwo jest infantylne, banalne i głupie (znowu McKenna :wink: ). Jak ktoś chce się „leczyć” to oczywiście ma do tego pełne prawo, ale nie dajcie z siebie robić wariatów!
Nie jest miarą zdrowia psychicznego być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa
(znowu Krishnamurti, ale tym razem Jiddu :wink: ).

fifikse
Posty: 309
Rejestracja: pn sty 04, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: To nie jest choroba!

Postautor: fifikse » pt kwie 22, 2016 9:30 am

...
Ostatnio zmieniony śr mar 20, 2024 12:01 am przez fifikse, łącznie zmieniany 1 raz.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: To nie jest choroba!

Postautor: Gbur » ndz kwie 24, 2016 2:25 am

fifikse pisze: wyznacznikiem powinien być "ból", jak sądzę (problem boli).
Tak

zima
Posty: 287
Rejestracja: ndz mar 27, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: To nie jest choroba!

Postautor: zima » ndz kwie 24, 2016 7:16 pm

fifikse pisze:jeśli widzisz PROBLEM, problem MASZ. jeśli problemu nie widzisz, problemu po prostu nie ma.
No nie wiem, bo jeśli jakiś przykładowy pedofil nie widzi problemu w zmuszaniu dzieci do seksu, to nie znaczy, że ze społeczeństwem jest coś nie tak, bo chce go za to karać.
Fakt, może kiedyś byli ludzie tacy jak wspomniani szamani, tak teraz trudno takim osobom znaleźć swoje miejsce w świecie nastawionym na życie ekstrawertyków, ludzi rozwrzeszczanych i okazujących żywe emocje. Powiedzmy, że zapotrzebowanie na takich jak my jest mniejsze niż wynosi nasza liczba. Kiedyś też zawsze były osobniki, które nie pasowały do społeczeństwa, a szamanami z różnych przyczyn zostać nie mogły, więc żyły odizolowane, uznane za dziwaków, zupełnie pozbawione szacunku. Chyba że byli na tyle pewni siebie, że wymyślali sobie swój nowy "zawód" i byli społeczeństwu potrzebni.
Tak, to nie jest choroba. My nie jesteśmy nienormalni, jesteśmy tylko niszowi. Ale kto powiedział, że musimy za wszelką cenę upodabniać się do innych albo wręcz przeciwnie - zachować naszą indywidualność i nie dać się splamić brudem tego świata? Istotą samorozwoju jest branie tego, dzięki czemu stajemy się lepszymi ludźmi, unikając tego, co szkodzi naszemu wizerunkowi. Możemy zachować pewne nasze cechy, z których jesteśmy dumni, a nabywać nowe, które mogą nas wzbogacić. To zresztą nie odnosi się tylko do nas, każdy człowiek powinien na to postawić, więc nie jesteśmy w jakiejś gorszej sytuacji ani zmuszani do czegoś, co nie jest w naszej naturze.

fifikse
Posty: 309
Rejestracja: pn sty 04, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: To nie jest choroba!

Postautor: fifikse » pn kwie 25, 2016 11:48 am

...
Ostatnio zmieniony śr mar 20, 2024 12:01 am przez fifikse, łącznie zmieniany 1 raz.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: To nie jest choroba!

Postautor: W » wt cze 07, 2016 1:41 am

„byli oni otaczani wielkim szacunkiem”
albo paleni na stosie

a Krishnamurti to schizoid.


;)

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: To nie jest choroba!

Postautor: Gbur » ndz cze 26, 2016 9:28 pm

W pisze: a Krishnamurti to schizoid.
Krisznamurti to biedne dziecko wychowywane przez jakiś szarlatanów na guru sekty. Potem podłapało to ONZ (Towarzystwo Teozoficzne, które wykreowało ten produkt zawsze miało wtyki wśród elit) i wydawało fundusze na projekt wykreowania "ogolnoświatowej" religii synkretycznej, która miała zastąpić wszystkie inne religie - na bazie New Age, scjentyzmu, niby-filozofii-wschodu i tego właśnie ruchu Krishnamurtiego, którego kreowano na proroka/guru tej religii.

Kiedyś oglądałem dokument na ten temat, potem się zainteresowałem na krótko tematem i zrobiłem własny research. :wink: Nie trzeba mi wierzyć.

zeta
Posty: 3
Rejestracja: pn maja 30, 2016 6:35 pm
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: To nie jest choroba!

Postautor: zeta » wt cze 28, 2016 10:38 pm

Muszę poczytac o trym szerzej.

fifikse
Posty: 309
Rejestracja: pn sty 04, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: To nie jest choroba!

Postautor: fifikse » pn lip 11, 2016 8:08 pm

...
Ostatnio zmieniony wt mar 19, 2024 11:59 pm przez fifikse, łącznie zmieniany 1 raz.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: To nie jest choroba!

Postautor: W » wt lip 12, 2016 4:54 am

@fifikse

O_o Chyba nie zwróciłem uwagi, że w na górze jest ich dwóch.
Myślałem o Jiddu i napisałem to niezupełnie poważnie …
… ale obstawiałbym, że gość mógł być umiarkowanym „secret” sch.
Nie na podstawie kryteriów diagnostycznych (pod tym względem nie mam bladego pojęcia) ale „mindset” (mentalność?). Teraz już dokładnie nie pamiętam, czytałem dość dawno, różne elementy - zdania, które samodzielnie nic raczej nie znaczą, wydaje mi się, razem mogą na to wskazywać. Np. przeważnie jak ktoś mówi o sobie, że jest nikim, to jest to mocno pejoratywne, związane z negatywnymi emocjami, nazywanie się „nikim” w sensie neutralnego punktu wyjścia będzie dość rzadkie, chociaż niekoniecznie charakterystyczne dla OS. Podobnie z podstawową rolą jaką nadawał samotności i milczeniu, dla wielu, jak nie dla większości, „normalnych” osób są to stany nieprzyjemne i pogarszające stan psychiczny. Również introspekcja odgrywa u niego centralną rolę, krytyczne podejście do własnego myślenia i działania, może nawet analizowanie oderwane od „Ja”. Kolejną kwestią jaką pamiętam jest traktowanie całościowego ludzkiego funkcjonowania, jego organizację za całościowo ... niewłaściwe.

qwerty1234
Posty: 49
Rejestracja: śr wrz 03, 2014 12:00 am

Re: To nie jest choroba!

Postautor: qwerty1234 » ndz lut 18, 2018 10:40 pm

Gbur pisze:
ndz kwie 24, 2016 2:25 am
fifikse pisze: wyznacznikiem powinien być "ból", jak sądzę (problem boli).
Tak
Problem niekoniecznie "boli", w zdecydowanej większości przypadków "boli", ale nie w każdym.

markotny
Posty: 62
Rejestracja: pt kwie 12, 2019 5:23 pm

Re: To nie jest choroba!

Postautor: markotny » czw kwie 18, 2019 4:23 pm

No nie jest to choroba. Nikt tak nie twierdzi. To jest zaburzenie. Zaburzenie osobowości. Schizoidalne zaburzenie osobowości. Owszem, to tylko klasyfikacja, istotna, nieistotna, zależy z ktorej strony spojrzeć. Przecież można z tym żyć i nie mieć problemów w życiu. Ale są też ludzie z tym zaburzeniem którzy mają poważne problemy w życiu. Ja na przykład mogę nie wykonać jakiegoś polecenia zawodowego, na które się zgodziłem, podpisałem umowę, wziąłem zaliczkę. Coś mnie zaczyna wkurzać i nie mam ochoty tego zrobić i mam problem. Gdybym ja był tylko małomówny, nietowarzyski i wyalienowany to pół biedy. Choroba czy zaburzenie jest mniej więcej wtedy, jak komuś dana rzecz stwarza w życiu problemy. Mi stwarza, więc trudno żebym siebie uznał za niezaburzonego. Oczywiście troche jest tak, że każdy człowiek coś ma, tylko nie jest zdiagnozowany, ale jeśli udaje mu się żyć w miare normalnie, to trudno żeby czuł potrzebe się diagnozować. Z diagnozą czy bez, akurat w moim przypadku wiele się nie zmienia, bo na moje problemy nie pomogło nic. Ale przynajmniej wiem na czym stoję i lepiej siebie rozumiem. Zawsze to coś.

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: To nie jest choroba!

Postautor: observer » pt kwie 19, 2019 9:54 am

Dobrze to opisałeś, poznanie diagnozy na swój temat może być "ciekawe" (nie wiem czy to dobre słowo), ale na dobrą sprawę w żaden sposób nie zmienia tego, jakimi ludźmi jesteśmy, jakie mamy podejście do świata, życia i innych i jak funkcjonujemy na co dzień. Ja tam zresztą leczę się psychiatrycznie na depresję i lęki (i na to biorę leki), a OS traktuję jako coś, co po prostu jest obok, jest dla mnie normalne i naturalne.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: To nie jest choroba!

Postautor: W » ndz maja 05, 2019 12:51 am

kamill2001 pisze:
czw kwie 18, 2019 4:23 pm
To jest zaburzenie.

Pojęcie „zaburzenia”, zakłada odniesienie do normy, robi to w niejasny sposób, jest względne, kulturowo zależne i niedookreślone. Bez normy nie ma zaburzenia, a przynajmniej definicji, są co najwyżej stałe trudności, przy czym życie bez trudności to fantazja albo przywilej mniejszości. Oparcie normy na sprawności życia w określonym środowisku też jest ludzką fantazją, z góry zakłada, że dane środowisko życia jest tym właściwym dla wszystkich. Normę możesz oprzeć albo na statystycznej większości albo sprawności działania w danym środowisku, pytanie czy chciałbyś żyć na świecie całkowicie zoptymalizowanym pod te dwa kryteria. W przyrodzie nie ma norm, są żywi, mniej lub bardziej martwi, oraz migrujący, liczy się różnorodność w różnorodnych środowiskach.
Środowisko społeczne i jego wdrukowanie w mózgownicę to śmierdzący temat nie tylko w kontekście norm.
Dorzucam do ciekawych materiałów rozmowę z Johannem Hari o przyczynach współczesnych depresji, lęków, uzależnień.

markotny
Posty: 62
Rejestracja: pt kwie 12, 2019 5:23 pm

Re: To nie jest choroba!

Postautor: markotny » pn lip 08, 2019 3:30 pm

W pisze:
ndz maja 05, 2019 12:51 am
Pojęcie „zaburzenia”, zakłada odniesienie do normy, robi to w niejasny sposób, jest względne, kulturowo zależne i niedookreślone. Bez normy nie ma zaburzenia, a przynajmniej definicji, są co najwyżej stałe trudności, przy czym życie bez trudności to fantazja albo przywilej mniejszości. Oparcie normy na sprawności życia w określonym środowisku też jest ludzką fantazją, z góry zakłada, że dane środowisko życia jest tym właściwym dla wszystkich.
Wystarczy mi odniesienie do jednej normy, zakładającej że większość ludzi w okół mnie potrafi się dostosować do zastanych warunków i radzić sobie z większością problemów lepiej lub gorzej. A ja z tej podstawowej normy się niestety wyłamuję i nie potrafię dostosować. Reszta jest bez znaczenia, można mieć pełno różnych silniejszych i słabszych zaburzeń, ale jako tako funkcjonować. W sumie ludzie ze schizofrenią potrafią normalnie żyć biorąc leki. Ja tego komfortu nie mam. Więc całe rozważania na ten temat są dla mnie bezprzedmiotowe i nie mam siły się nimi aktualnie zadręczać. Jakbym potrafił radzić sobie w życiu w jakiś podstawowy sposób, tzn. nie bał się życia, posiadał stałą pracę, wyprowadził na stałe z domu, czyli spełnił taką podstawową normę bycia odpowiedzialnym za siebie... to czy ja jestem ekstrawertyczny, czy schizoidalny nie miałoby większego znaczenia dla mnie. I wszelkie inne normy jak najbardziej miał w poważaniu ;-)


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości