Inteligencja a osobowość schizoidalna

Ogólnie o osobowości schizoidalnej.
Więzień_nienawiści
Posty: 149
Rejestracja: pn wrz 23, 2019 8:17 pm
Lokalizacja: Katowice/Wroclaw

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: Więzień_nienawiści » śr paź 16, 2019 8:51 am

Temat bardzo ciekawy i chciałem coś napisać sporo wcześniej co o tym myślę. Poznałem was już trochę mam pewnie wyobrazenie o was.

Wydaje mi się czytając Wasze samozadowolenie z waszej inteligencji że jest to tylko mechanizm usprawiedliwiania się przed samym sobą w temacie nie dopasowania do społeczeństwa. Jest to bardzo takie szlachetne. Nadprzeciętna inteligencja i nikt mnie nie rozumie. Pewnie czasem tak jest ale za pewne są to wyjątki.

Piszecie na tym forum w sposób poprawny gramatycznie i budujecie zdania złożone. W tych czasach jest to coś niezwykłego. Kiedyś była to norma.

Intelektualnie jest pewnie przeciętnie ale prawda o tym niszczy Wasze wyobrazenie o samym sobie jako o jednostkach wyjątkowych.

Inna
Posty: 730
Rejestracja: czw kwie 25, 2019 9:15 pm

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: Inna » śr paź 16, 2019 8:59 am

Mam wrażenie, że to także Twój mechanizm obronny. Wylewając to jaki jesteć zły i niedobry dla innych na forum, usprawiedliwasz swoje zachowania. Bo ja przeciż taki jestem ...

Vorenus
Posty: 152
Rejestracja: śr maja 30, 2018 1:27 pm

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: Vorenus » śr paź 16, 2019 10:16 am

Wielkie umysły tego świata często miały problemy z psychiką i relacjami z otoczeniem.
Więc te dwie rzeczy idą w parze, choć oczywiście nie muszą.
Obstawiam, że w przypadku schizodów, mamy więcej czasu na rozwijanie swoich pasji, poszerzanie wiedzy, więc pewnie o ile to robimy, jesteśmy lepiej oczytani, osłuchani, niż reszta społeczeństwa.
solus contra omnes

zima
Posty: 287
Rejestracja: ndz mar 27, 2016 12:00 am
Lokalizacja: Malbork
Kontakt:

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: zima » śr paź 16, 2019 12:13 pm

Ja nie jestem zadowolona z mojej inteligencji. Ba, często czuję się bardzo głupia, chociaż bardzo się staram myśleć jak trzeba i nie robić idiotycznych błędów. Mogę się jedynie chwalić wynikiem i to wszystko.

W
Posty: 624
Rejestracja: sob lip 04, 2015 12:00 am

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: W » sob paź 19, 2019 6:45 pm

Nie trafiłem na żadne sensowne dane na ten temat. Sporo zależy od tego, jak zdefiniujemy „inteligencję” - czyste mierzalne IQ czy też oceniamy ..prezencję.

Gdy idzie o prezencję:
- Obstawiam, że osoby, które nie są neurotypowe są zmuszone więcej głową pracować bo standardowe, kulturowe wzorce myślenia się nie sprawdzają (pomijając, że mogą mieć trudności intelektualne, lub są takie sugestie, spektrum autyzmu, może być związane z jakimś „nadmiarem” IQ).
- Jak jesteś wyalienowany to siłą rzeczy masz bardziej indywidualne myślenie.
- Gdy jesteś odcięty od własnych emocji to będziesz się bardziej opierać na intelektualnym myśleniu.
- Intelektualizacja.
- Chciałem coś tu jeszcze dopisać ale już nie pamiętam co.
- Generalnie moje nastawienie jest takie, że jak coś sobie pomyślę to z pewnością ktoś to już opracował i opisał lepiej niż ja mogę. Stąd skłonność, głównie dzięki dobrodziejstwu Internetu, do wygrzebywania lepszych treści niż sam jestem w stanie wygenerować, co też pewnie znacząco wpływa na „prezencję”.

- Są osoby z OS, które nie uważają się za inteligentne i zgłaszają problem z pustką w głowie i powolnym myśleniem. Choć może to bardziej przez depresję czy inne towarzyszące stany. Była też sugestia ciągnąca zakres OS aż do katatonii.


Można trochę opinii na ten temat znaleźć, np. tu:
https://www.quora.com/Do-people-with-sc ... e-high-Iqs
https://www.quora.com/Schizoids-Is-your ... an-average

Zjawa
Posty: 11
Rejestracja: śr gru 18, 2019 2:38 am

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: Zjawa » ndz sty 05, 2020 6:34 am

Odkopie trochę wątek.
Polecam zaznajomić się z efektem dunninga-krugera.
Jeśli nie chce wam się o nim czytać to tak w skrócie polega to na tym że osoby głupie sądzą że są niesamowicie inteligentne a z koleji osoby ponadprzeciętnie mądre uważają samych siebie za głupich. Zjawisko całkiem ciekawe.

Ari
Posty: 1004
Rejestracja: pt maja 31, 2019 9:44 pm

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: Ari » ndz sty 05, 2020 1:16 pm

.
Ostatnio zmieniony ndz cze 19, 2022 4:05 pm przez Ari, łącznie zmieniany 1 raz.

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: observer » pn gru 27, 2021 8:27 pm

Mam wysoką inteligencję (różne testy pokazywały wyniki 125-135), test robiony w gabinecie psychologicznym pokazał wynik opisany jako "bardzo wysoki" i uważam, że w mojej sytuacji jest to jedynie problem. Wysoka inteligencja + wysoka wrażliwość = Weltschmerz. O skłonnościach do analizowania wszystkiego bez końca nawet nie wspomnę.

Jeszcze mnie wkurza jedna powiązana sprawa. Moi rodzice mają świadomość mojej wysokiej inteligencji i zawsze urajali sobie, że na podstawie tego mogę nie wiadomo co osiągnąć. Całkowicie ignorowali fakt, że w drodze do sukcesu liczy się mnóstwo innych cech, m.in. upór, śmiałość, motywacja itp. itd. Nic z tego nie mam i nie miałem.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

StormyBlue
Posty: 15
Rejestracja: czw lut 14, 2019 5:09 pm

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: StormyBlue » śr maja 04, 2022 3:22 pm

.
Ostatnio zmieniony wt maja 31, 2022 5:21 pm przez StormyBlue, łącznie zmieniany 1 raz.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: chudzielec » śr maja 04, 2022 4:49 pm

Zdecydowanie tak. Organizm jest oszczędny i nieużywane organy przestają się rozwijać i szybciej zanikają.

Ludzie mało aktywni umysłowo narażeni są na szybsze starzenie i choroby mózgu.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: Gbur » śr maja 04, 2022 9:03 pm

Przeciągła depresja obniża inteligencję i możliwości adaptacyjne do nowych sytuacji na poziomie poznawczym:
https://www.health.harvard.edu/blog/sad ... 1605069551

Ja mam wrażenie, że od roku mojej rejestracji na forum moja inteligencja spadłą gdzieś o połowę.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."

observer
Posty: 507
Rejestracja: sob kwie 15, 2017 3:02 pm
Lokalizacja: woj. Lubuskie

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: observer » śr maja 04, 2022 9:34 pm

Coś w tym na pewno jest, a swoje dokładają też długotrwale przyjmowane leki, jeżeli ktoś bierze. Ja również zauważyłem, że nieraz wolniej i gorzej rozumuję, a do tego pojawiły się lekkie kłopoty z pamięcią.
"Pacjenci z osobowością schizoidalną uważają się raczej za obserwatorów świata aniżeli jego uczestników".

"Ni boga, ni pana".

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: chudzielec » czw maja 05, 2022 9:29 am

Przed chwila miałem dziwna. Sytuacje kiedy podłączyłem zasilacz do gniazdka celem wykonania pomiaru parametrów.
Sprawdziłem miernikiem uniwersalnym. Schowałem go do szuflady po czym zacząłem szukać po całym pokoju zasilacza.

Po 2-3 minutach uświadomiłem sobie ze jest nadal w gniazdku tam gdzie go zostawiłem.

Takie problemy przytrafiają mi się coraz częściej. Uważam ze to początek procesów degeneracji mózgu spowodowanych długotrwałymi stanami depresyjnymi i bardzo "pasywnym życiem".

Więzień_nienawiści
Posty: 149
Rejestracja: pn wrz 23, 2019 8:17 pm
Lokalizacja: Katowice/Wroclaw

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: Więzień_nienawiści » czw maja 05, 2022 9:37 am

Oczywiście jest zależność pomiędzy depresją a spadkiem zdolności kreatywnego i szybkiego reagowania na bodźce i stresory.
Osoby wycofujące się z życia rezygnują również z aktywności intelektualnej (na pewno w jakimś stopniu).
JA mając depresje nie byłem w stanie umyć naczyń, wymienić żarówki, przenieść rzeczy do piwnicy itd. mój stan był taki ciężki, że wydawało mi się to niemożliwe (to jest depresja ciężka, Ci co mieli na pewno zrozumieją o czym piszę). Wtedy nawet światło męczy. Trudno w takim stanie mówić o czytaniu Heidegera.

Niemniej jednak to praca głównie przyczynia się do podtrzymania sprawności intelektualnej, jeżeli jest twórcza i wymaga tworzenia, można wtedy po czasie do inteligencji dodać drugi czynnik równie ważny - doświadczenie.
Zauważcie, że profesorowie 90 letni na uczelni mają krystaliczny i ostry jak nóź intelekt a rolnicy nie potrafią poprawnie sformułować zdania.
Możliwe, że zaburzenie schizoidalne nie ułatwia podtrzymaniu zdolności intelektualnych, może wymaga to więcej pracy (na którą wiadomo nie ma się ochoty). Trudno powiedzieć, mało o nas jest badań naukowych.

Gbur
Posty: 636
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Inteligencja a osobowość schizoidalna

Postautor: Gbur » śr cze 01, 2022 6:22 pm

chudzielec pisze:
czw maja 05, 2022 9:29 am
Przed chwila miałem dziwna. Sytuacje kiedy podłączyłem zasilacz do gniazdka celem wykonania pomiaru parametrów.
Sprawdziłem miernikiem uniwersalnym. Schowałem go do szuflady po czym zacząłem szukać po całym pokoju zasilacza.

Po 2-3 minutach uświadomiłem sobie ze jest nadal w gniazdku tam gdzie go zostawiłem.
Ja tak mam całe życie :D Zawsze miałem problemy, typu że coś 5 minut temu miałem w ręku, gdzieś to odłożyłem, a potem przez 5 minut tego szukałem. Zwłaszcza jeżeli czymś jestem zdenerwowany to tracę trochę kontrolę nad rzeczami w otoczeniu fizycznym. Kilka dni temu wierciłem w ścianie, zrobiłem przerwę na wymianę wiertła, a potem 5 minut szukałem okluarów ochronnych, które w końcu znalazłem na czubku głowy... Ale tego akurat nie łączę z OS czy depresją.
Więzień_nienawiści pisze:Oczywiście jest zależność pomiędzy depresją a spadkiem zdolności kreatywnego i szybkiego reagowania na bodźce i stresory.
Osoby wycofujące się z życia rezygnują również z aktywności intelektualnej (na pewno w jakimś stopniu).
To też, ale moim zdaniem główną rolę pełnią procesy indukowane w mózgu na poziomie neurobiologicznym, spowodowane wprost depresją.
Czytałem też badania, z których wynikalo że farmakologiczne leczenie depresji o ile poprawia różne inne sfery funkcjonowania, to nie powoduje przywrócenia zdolności intelektualnych do stanu sprzed depresji.
JA mając depresje nie byłem w stanie umyć naczyń, wymienić żarówki, przenieść rzeczy do piwnicy itd. mój stan był taki ciężki, że wydawało mi się to niemożliwe (to jest depresja ciężka, Ci co mieli na pewno zrozumieją o czym piszę
Ja to doskonale rozumiem, zdarzało mi się dwa dni nic nie jesć, bo nie miałem siły pójść do kuchni i podgrzać/ukroić sobie jedzenie. Tak jakby w mózgu jakieś trybiki odpowiedzialne za wykonywanie fizycznych czynności były nienaoliwione i nie chciały się kręcić. Podejrzewam, że ma to coś wspólnego z niskim poziomem dopaminy, bo jedyne co mi pomaga w takim stanie cokolwiek zrobić jest wzięcie NALT ,który jest prekursorem dopaminy.
"Było nie ma - poszło w dym. Tylko popiół został w rękach."


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości