Witam Was!

Jesteś nowy(a) na forum? Przywitaj się, napisz krótki post o sobie.
Lenke
Posty: 11
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 3:14 pm

Witam Was!

Postautor: Lenke » ndz maja 28, 2017 3:17 pm

Witam, jestem 30-letnią kobietą i na to forum trafiłam trochę przez przypadek.
Kilkanaście miesięcy temu zaczęłam czytać o różnych rodzajach zaburzeń osobowości i stwierdziłam (moim niefachowym okiem), że jestem książkowym niemal przykładem osobowości schizoidalnej. Teraz trafiłam na to forum.
Swego czasu nawet nosiłam się z zamiarem pójścia do psychiatry celem postawienia diagnozy, ale zarzuciłam tę myśl. Bo i po co? Po leczenie? Po papier?
Prawdę powiedziawszy podejrzewałam też kiedyś u siebie Zespół Aspergera (pewne elementy pasują), ale po głębszym zapoznaniu się z obydwoma zagadnieniami stwierdzam, że jednak ZA nie posiadam. Dodatkowo cierpię na prozopagnozję, co oczywiście nie ułatwia funkcjonowania ;) Choć z drugiej strony do (chyba) 24-5 roku życia nie zdawałam sobie w ogóle sprawy z tego, że tak po prostu „można zapamiętać czyjąś twarz” i że to ze mną coś jest nie tak ;)
Sama chyba do końca nie wiem, dlaczego zapisuję się na tym forum. Może zwyczajnie po to, żeby poczytać i wymienić opinie z ludźmi, którzy są mnie w stanie zrozumieć. Kiedyś myślałam, że jestem jedyną osobą na świecie o takim nastawieniu do życia. Teraz widzę, że jest nas więcej.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Witam Was!

Postautor: chudzielec » pn maja 29, 2017 11:16 am

Witam

Ja słabo zapamiętuje twarze i nazwiska ale to raczej dlatego ze nie zwracam uwagę na ludzi.
Lenke pisze:Teraz widzę, że jest nas więcej.
Niestety.

Lenke
Posty: 11
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 3:14 pm

Re: Witam Was!

Postautor: Lenke » pn maja 29, 2017 10:24 pm

U mnie to akurat pełnowymiarowa prozopagnozja. Nazwiska zapamiętuję, twarzy nie. Swojej własnej też nie pamiętam, na szczęście (lub nieszczęście) mam parę dość bardzo charakterystycznych cech. To trochę kłopotliwe kiedy zagaduje mnie ktoś, kto spotkał mnie półtora roku temu, a ja kompletnie nie kojarzę, kto to jest.

Gbur
Posty: 643
Rejestracja: pt sty 08, 2016 12:00 am
Kontakt:

Re: Witam Was!

Postautor: Gbur » wt maja 30, 2017 2:41 am

Cześć,
ja też podejrzewałem u siebie Zespół Aspergera. Do końca tych podejrzeń nie wyeliminowałem.

Również czasem mam problemy z rozpoznawaniem ludzi, ale chyba to raczej dlatego, że nie zwracam na nich uwagi.

chudzielec
Posty: 1252
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 6:12 pm

Re: Witam Was!

Postautor: chudzielec » wt maja 30, 2017 7:15 am

Lenke pisze:To trochę kłopotliwe kiedy zagaduje mnie ktoś, kto spotkał mnie półtora roku temu, a ja kompletnie nie kojarzę, kto to jest.
Nie ma szansy żebym zapamiętał twarz i imię osoby z która się widziałem na chwile półtora roku temu :).

Lenke
Posty: 11
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 3:14 pm

Re: Witam Was!

Postautor: Lenke » wt maja 30, 2017 11:22 am

Nie mówię tutaj o chwili, bardziej chodzi mi o ludzi, z którymi miałam kontakt na płaszczyźnie zawodowej. Bywa, że spotykam tych samych ludzi (w pracy) po kilku dniach, a czasem po kilku, kilkunastu miesiącach - i oni rozpoznają mnie od razu, ja ich nie kojarzę kompletnie.
Ale klasyczną historią jest ta, kiedy w autobusie nie rozpoznałam uśmiechającej się do mnie dziewczyny... to była jedna z dziewczyn, z którą wówczas od kilku miesięcy wynajmowałam mieszkanie :D

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Witam Was!

Postautor: umarlazkotami » wt maja 30, 2017 6:56 pm

A powiedz, czy ludzką twarz potrafisz w danej chwili ocenić estetycznie? Czy ktoś jest dla Ciebie piękny, przystojny, brzydki?
Rozróżniasz rasy ludzkie (Azjaci, Arabowie)?
Rozróżniasz płeć (np kobieta z krótkimi włosami, w typie chłopczycy)?

Ja mam tylko problem z zapamietaniem, albo rozróżnieniem w tłumie twarzy osoby czarnoskórej, w typie rdzennego Afrykańczyka. Ale to powszechna przypadłość ludzi nie obcujących na co dzień z osobnikami odmiennej rasy. Wtedy ich percepcja wzrokowa nie łapie niuansów twarzy odmiennych od tych, które stanowią codzienny wzorzec wizualny.

Pamiętasz twarze rodziców?

Lenke
Posty: 11
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 3:14 pm

Re: Witam Was!

Postautor: Lenke » wt maja 30, 2017 7:51 pm

umarlazkotami pisze: A powiedz, czy ludzką twarz potrafisz w danej chwili ocenić estetycznie? Czy ktoś jest dla Ciebie piękny, przystojny, brzydki?
Wydaje mi się, że tak. Aczkolwiek i w moim przypadku sprawdza się powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje. Kobieta, którą widzę, która moim zdaniem może mieć w sobie "to coś" komuś innemu może wydać się brzydka. Z kolei osoby, które innym wydają się piękne, na mnie nie robią żadnego wrażenia. Może dlatego, że niczym nie odróżniają się od całej reszty masy ludzkiej.
umarlazkotami pisze:Rozróżniasz rasy ludzkie (Azjaci, Arabowie)?
Pytanie interesujące na wielu płaszczyznach ;)
Po pierwsze: Arabowie nie są jednorodną grupą i tak np. przeciętny Egipcjanin ma nieco inną twarz niż przeciętny Syryjczyk czy Irakijczyk. Jakoś nigdy nie studiowałam ludzi specjalnie pod tym kątem, ale faktycznie, pewnych "wspólnych" cech można się doszukać. To tyczy nie tylko Arabów oczywiście.

Jeśli chodzi o tych Azjatów.... co ja mam powiedzieć? :D Sama mam skośne oczy ;) Ludzie czasami zadają mi dość... specyficzne pytania. Między innymi przez to trochę na własną rękę wczytywałam się w różne teksty o "typowych cechach" rasy takiej a takiej i doszłam do wniosku, że żeby wyglądać jak 100%-owy Azjata musiałabym sobie chyba zdłutować mostek nosa :P Aczkolwiek złapałam się też na tym, że jeśli rozmawiam z Azjatami, to podświadomie studiuję, jaki mają rodzaj zmarszczki nakątnej :D Generalnie mam problem z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, ale to inny temat.
Pracuję w dość zróżnicowanym narodowościowo i rasowo środowisku i prawdę powiedziawszy dzięki temu jest mi łatwiej zapamiętać, kto jest kim ;)
Odróżnienie Afrykańczyków nie jest w moim przypadku trudniejsze ani prostsze niż odróżnianie osób białych - po prostu zwracam uwagę na inne rzeczy: głos, fryzura, ubranie, kształt ciała - po tym poznaję ludzi.
umarlazkotami pisze:Rozróżniasz płeć (np kobieta z krótkimi włosami, w typie chłopczycy)?

Z ręką na sercu muszę przyznać, że zdarzyło mi się mieć wątpliwości, ale to w przypadkach, kiedy kobieta faktycznie stylizowała się na faceta ;)
umarlazkotami pisze:Pamiętasz twarze rodziców?
Nie. Swojej też nie pamiętam - gdyby nie to, że sama przypominam członka plemienia Mansów, to pewnie nie rozpoznałabym się na żadnym zdjęciu grupowym ;)

umarlazkotami
Posty: 168
Rejestracja: czw sty 05, 2017 12:22 pm

Re: Witam Was!

Postautor: umarlazkotami » śr maja 31, 2017 10:42 am

A rozróżniasz wiek ludzi? Umiesz określić, czy ktoś ma 20, czy 40 lat?
Masz ciągłość pamięciową bohaterów i aktorów, oglądając np 2 godz film?
Umiesz odczytać emocje z twarzy?

Lenke
Posty: 11
Rejestracja: ndz maja 28, 2017 3:14 pm

Re: Witam Was!

Postautor: Lenke » śr maja 31, 2017 10:52 am

umarlazkotami pisze:A rozróżniasz wiek ludzi? Umiesz określić, czy ktoś ma 20, czy 40 lat?
Masz ciągłość pamięciową bohaterów i aktorów, oglądając np 2 godz film?
Umiesz odczytać emocje z twarzy?
Jedna odpowiedź na wszystkie pytania: Absolutnie nie.

ZywyKamien
Posty: 101
Rejestracja: sob sie 20, 2016 9:33 pm

Re: Witam Was!

Postautor: ZywyKamien » pt cze 30, 2017 2:06 pm

A powiedz, czy ludzką twarz potrafisz w danej chwili ocenić estetycznie? Czy ktoś jest dla Ciebie piękny, przystojny, brzydki?
Rozróżniasz rasy ludzkie (Azjaci, Arabowie)?
Rozróżniasz płeć (np kobieta z krótkimi włosami, w typie chłopczycy)?
Trzy razy tak choć czasem mogę mieć problem z Hindusami i mieszkańcami Bliskiego Wschodu.
A rozróżniasz wiek ludzi? Umiesz określić, czy ktoś ma 20, czy 40 lat?
Masz ciągłość pamięciową bohaterów i aktorów, oglądając np 2 godz film?
Umiesz odczytać emocje z twarzy?
To już są rzeczy z którymi mam problemy.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości